Niektoré gigantické zábery v uliciach zaberajú plochu až 280 štvorcových metrov. La Gacilly-Baden Photo je najväčší festival fotografie pod holým nebom v Európe.

V Badene, kúpeľnom mestečku pod Viedňou, v polovici júna otvorili štvrtý ročník Festivalu La Gacilly-Baden Photo. Výstavy v meste a v parkoch potrvajú až do 17. októbra. Fotoparáda ponúka návštevníkom ulíc a parkov mestečka 1 500 fotografií veľmi príjemne umiestnených v priestore.

Festival založil v roku 2004 Jacques Rocher, predseda Nadácie Yva Rochera, vo svojom rodisku vo francúzskom meste La Gacilly. Podujatie je zamerané na ľudí a životné prostredie. Jacques je presvedčený, že je našou povinnosťou postarať sa o budúcnosť planéty, na ktorej žijeme, a hľadať humanistické a dlhodobo udržateľné koncepty pre nás všetkých. La Gacilly Photo Festival je jedinečný spojením umeleckej fotografie a fotožurnalistiky.

FOTOGRAFIE Z FESTIVALU NÁJDETE V GALÉRII

Silvia a Lois

Festival chváli aj Johanna Miklová-Leitnerová, županka dolnorakúskeho kraja, ktorá ho otvorila. Možnosť vnímať čaro fotografie a jej posolstvo na čerstvom vzduchu ju uchvátila. A nie je sama. Napriek pandémii minulý ročník navštívilo podľa štatistík od mobilných operátorov 306 024 návštevníkov. Z toho časť zo Slovenska. Údaje operátorov sú vraj mimoriadne presné. Okrem iného sledujú pohyb mobilných telefónov a vyhodnocujú, či návštevník prechádza výstavy alebo prišiel s iným cieľom.

Párom, bez ktorého by sa festival z Francúzska do rakúskeho mestečka Baden nedostal, sú manželia Lammerhuberovci. Silvia má za muža známeho rakúskeho fotografa Loisa, ktorý fotografoval najmä pre prestížny časopis Geo. Pracoval na vyše tritisíc reportážach, je autorom niekoľkých fotografických kníh. Zaznamenával napríklad Matku Terezu a Jána Pavla II. Priviezť francúzsku pobočku festivalu z La Gacilly do Badenu sa mu podarilo pred štyrmi rokmi, keď mal 66 rokov. Fotofestival pod holým nebom je tu už po štvrtý raz a je z roka na rok lepší.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia