Krasová Kvačianska dolina vo východnej časti Chočských vrchov bývala rušná a živo je v nej aj dnes. Len trochu inak – kráčajú po nej zástupy turistov.

Skratka divočinou medzi Liptovom a Oravou bola do roku 1849 len úzkym chodníkom. Rozšírili ho ruskí vojaci, ktorí sa ponáhľali na pomoc cárovi. Odvtedy sa na cestu zmestili konské záprahy.

FOTOGRAFIE ZO ZAUJÍMAVÉHO VÝLETU NÁJDETE V GALÉRII

Tragédie

V rokoch 1934 a 1948 cestu opäť upravovali, rozširovali, znižovali. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bola dolina prejazdná pre osobné aj nákladné autá. Dnes je len ťažko uveriteľné, že ešte v osemdesiatych rokoch bola táto trasa jedným z hlavných automobilových ťahov medzi Liptovom a Oravou. Na niektorých miestach ide slabší peší turista dušu vypľuť, pričom v minulosti sa tu štverali do kopca dymiace nákladiaky.

O tom, že to nebolo jednoduché, svedčí niekoľko krížov a pomníčkov popri ceste. Dnes je z nej turistický chodník a účelová lesná komunikácia. Najvyšším bodom je Roháč v nadmorskej výške 817 metrov. V hlbokej doline neskončili len vodiči, ktorých opustila šťastena. Po potlačení Slovenského národného povstania nastal chaos bez akýchkoľvek pravidiel. Pred Vianocami v roku 1944 tu nemeckí vojaci zavraždili sestry Guttmanové, dve židovské starenky, a ich telá hodili do doliny.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Vakcínou proti covidu-19 sa dala zaočkovať spolu s manželom Michalom. Ospravedlnenie nepomohlo, preto ponúkla pomoc zdravotníkom v prvej línii.

Vyšlo ju to draho: Zničila si Cibulková vybudované meno škandálom s očkovaním?

Juraj Bača ako slovenský národný hrdina Juraj Jánošík

Bohatým bral a chudobným dával? Pravda o Jánošíkovi nie je až taká romantická a jednoznačná

Ilustračná snímka

Sklenaříková odložila modeling bokom: Za tento rozprávkový hotel získala ocenenie

Je takmer zázrak, že také obrovské dielo, ako je hlavný oltár z horľavého a škodcami ľahko napadnuteľného dreva, prežil na svojom mieste takmer päť storočí. Kostol pritom niekoľkokrát horel. Oltár vážne poškodila iba červotoč, napriek tomu sa zachoval v plnej kráse.

Klenot klenotov: Bazilika sv. Jakuba ukrýva jednu z našich najcennejších historických pamiatok

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia