Niektoré dokážu svojím jedom spôsobiť zdravotné komplikácie, iné privolať smrť. Jedovaté živočíchy však nie sú len postrachom, ale aj ozdobou prírody.

Všetky pavúky sú dravce, ich potravou sú iné živočíchy, najmä hmyz. Denne skonzumujú obrovské množstvo bezstavovcov, ktoré môže predstavovať až 70 percent ich telesnej hmotnosti. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov.

Tieto článkonožce obývajú všetky ekosystémy a obyčajne na človeka neútočia. Ak áno, tak len v sebaobrane. Opakované uhryznutia sú výnimočné, väčšinou ide o jednorazové uhryznutie. Ranu po chelicerách (hryzadlách) tvoria dva kruhové vpichy, vzdialené od seba 1 až 10 mm.

Pradiarka pestrá býva považovaná za nášho najjedovatejšieho pavúka. Jej uhryznutie býva bolestivé, následkom sú horúčky, pocity úzkosti a chvíľkové znecitlivenie v okolí miesta uhryznutia. Výskyt tohto druhu je však na Slovensku veľmi zriedkavý. Následky uhryznutia pominú väčšinou do 24 hodín a vážnejších reakcií sa netreba obávať.

Vodnár striebristý je druh pavúka, ktorý má na naše pomery veľmi silný jed. Bolestivo dokáže z našich pavúkov uhryznúť ešte križiak obyčajný a križiak pásavý, ktoré síce nie sú agresívne, ale v obrane svoje hryzadlá neváhajú použiť. Aj uhryznutie naším najväčším pavúkom strehúňom škvrnitým býva bolestivé. Spôsobuje infekciu a rôzne stupne alergickej reakcie.

Jedové žľazy spolu s rozličnými „prídavnými zariadeniami“, ako sú ostne, žihadlá, hryzadlá a zuby slúžia živočíchom na ulovenie koristi a na vlastnú obranu.
Jedové žľazy spolu s rozličnými „prídavnými zariadeniami“, ako sú ostne, žihadlá, hryzadlá a zuby slúžia živočíchom na ulovenie koristi a na vlastnú obranu.
Zdroj: Shuttesrtock

Pozor, žihadlo

Kontrastné čierno-žlté sfarbenie našich ôs a sršňov nie je náhodné, ide o takzvané výstražné sfarbenie. Osy a ich väčší príbuzní – sršne, patria do obrovského radu blanokrídleho hmyzu.

Po chrobákoch je to najpočetnejší hmyzí rad, len u nás žije viac ako 7-tisíc druhov, počet na celom svete sa odhaduje na viac ako 100-tisíc druhov. Do tohto radu patria včely, čmele, osy, sršne, mravce, kutavky, lumčíky a piliarky.

Niektoré druhy sú vybavené žihadlom, orgánom, do ktorého ústia jedové žľazy. Vznikol premenou kladielka a svojim majiteľom slúži na obranu, lov a omračovanie koristi. Naším nejjedovatejším banokrídlym druhom je včela.

Časť robotníc sa zdržuje v okolí východu z úľa a plní funkciu strážkyň, ktoré identifikujú všetky prilietajúce robotnice a pri ohrození vylučujú poplašné feromóny mobilizujúce ostatné robotnice.

Po vpichnutí žihadla do kože votrelca sa celé žihadlo aj s časťou vnútorností vytrhne a automaticky vylučuje jedovú látku spolu s ďalšími dávkami útočného feromónu. Toxicita včelieho jedu nie je pre zdravého človeka nebezpečná, pokiaľ nepresiahne 100 bodnutí u dospelých a 50 u detí.

No u náchylných ľudí môže bodnutie včely medonosnej spôsobiť alergickú reakciu nazývanú anafylaktický šok a tá môže mať za následok smrť. Po pichnutí treba žihadlo čo najrýchlejšie vytiahnuť, najlepšie tak, aby ste nestisli jedový vačok a nevytlačili si do rany ďalší jed.

Včela má zahnuté žihadlo, ktoré zostane zabodnuté v rane, pričom sa obsah jedového vačku postupne vyprázdňuje cez duté žihadlo.
Včela má zahnuté žihadlo, ktoré zostane zabodnuté v rane, pričom sa obsah jedového vačku postupne vyprázdňuje cez duté žihadlo.
Zdroj: Shuttesrtock

Mierumilovné sršne

Bodnutie osy obyčajnej a osy útočnej je dvakrát menej toxické ako včelie. Bodnúť môžu síce opakovane, ale do rany sa obvykle dostane podstatne menej jedu. Pri obrane hniezda nie sú osy ani zďaleka také agresívne ako včely.

Smrteľný následok osieho bodnutia je veľmi výnimočný, ale občas sa takýto prípad po silnej alergickej reakcii vyskytne. Preto aj pri osách treba byť ostražitý a v prípade silnej alergickej reakcie treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Naším najobávanejším hmyzom zostáva sršeň, ale jeho bodnutie je minimálne 10-násobne menej toxické ako včelie. Aj keď je samotné bodnutie veľmi bolestivé, zdravému človeku by nemalo ublížiť.

Tradujú sa o ňom najhrôzostrašnejšie historky, ako napríklad tá, že tri sršnie žihadlá zabijú človeka. Pritom práve sršeň patrí medzi najmierumilovnejších zástupcov z tejto ríše.

Aj v prípade, že sa budete blížiť k ich hniezdu, zostanú sršne do vzdialenosti pol metra v pokoji, len vás budú starostlivo pozorovať. Žihadlo použijú len v prípade, že hniezdo skutočne ohrozíte.

Aj kráľovná a robotnica čmeľov môžu bolestivo bodnúť, našťastie majú ešte miernejšiu povahu ako sršne a ich bodnutie je výnimočné a pre zdravého človeka neškodné.

Vretienka obyčajná, ľudovo nazývaná hadia slúžka, patrí u nás k najhojnejším druhom čeľade vretienkovitých.
Vretienka obyčajná, ľudovo nazývaná hadia slúžka, patrí u nás k najhojnejším druhom čeľade vretienkovitých.
Zdroj: Archív J. S.

Hadia slúžka

Aj medzi motýľmi môžeme nájsť jedovaté druhy, najznámejším je severoamerický monarcha sťahovavý. Jed získava už v „detstve“, keď je húsenicou a živí sa jedovatými rastlinami glejovkami (Asclepias).

Za jedovatými motýľmi však nemusíme cestovať ďaleko, aj u nás žijú modro-čierne vretienky. Väčšinu z asi tisícich druhov vretienok by sme našli v trópoch, ale aj mierne pásmo je druhovo pomerne dobre zastúpené, na Slovensku žije asi 25 druhov.

Podľa systematiky síce patria medzi nočné druhy, ale aktívne sú počas teplých slnečných dní, keď lietajú pomerne ťažkopádne a nízko nad zemou.

Ich pestré výstražné sfarbenie na krídlach je varovným signálom pre predátory, prezrádza, že motýle sú jedovaté. Obsahujú kyselinu kyanovodíkovú, ktorou sa chránia vo všetkých fázach životného cyklu.

Na rozdiel od väčšiny hmyzu s podobnými toxínmi, získavajú jedovaté látky (glykozidy) z bôbovitých rastlín, napríklad z ľadenca rožkatého (Lotus corniculatus), ranostaja (Coronilla) či vičenca (Onobrychis), ktorými sa živia ich húsenice. Motýle v nebezpečenstve vylučujú kyselinu kyanovodíkovú v podobe kvapôčok žľazami za hlavou.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Ľuboš Píš dbá nielen na to, aby boli jeho nože vyrobené z prvotriednych materiálov a spĺňali umeleckú a estetickú funkciu, ale aby boli aj funkčné, teda slúžili na to, na čo sú určené.

Uznávaný nožiar začínal s darmi pre známych. Neskôr vyrábal pre Gotta, najnovšie pre pápeža

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac
Diskusia