Písomná konverzácia medzi obžalovanými Alenou Zs. a Marianom K. z obdobia, keď bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, obsahovala šifrované informácie.

Slúžiť mali na zahmlievanie skutočného významu komunikácie. Nemožno ju preto interpretovať len doslovne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú v stredu prečítali na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS). Dvojica Alena Zs. a Marian K. čelia obžalobe v kauze novinárovej vraždy, tiež pre prípravu vrážd prokurátorov. Jazykovedci v analýze podotkli, že komunikácia cez aplikáciu Threema obsahovala okrem šifrovaných výrazov aj emotikony.

Obžalovaní si okrem iného písali o kožných chorobách, ktoré podľa analýzy poukazujú na politický kontext. Šifry hovoriace o tretích osobách sa vyskytujú najmä vo februári 2018. Slová o "vypadnutých zuboch" mali odkazovať na smrť inej osoby. Marian K. argumentoval, že slová o kožných a iných ochoreniach sa zakladali na reálnej situácii. Tvrdí, že trpí alergiou a mal by držať diétu. Zároveň na jeho zdravotný stav podľa jeho slov vplýva psychika.

"Súd nespochybňuje obsah predloženej listiny ako takej," vyhlásila predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová. Senát však vyhodnotil analýzu ako odbornú prácu, nie ako znalecký posudok. Dôkaz navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V odvolacom konaní ho Špecializovanému trestnému súdu prikázal vykonať Najvyšší súd SR. Splnomocnenec poškodených rodičov zavraždeného novinára Roman Kvasnica považuje analýzu za mimoriadne silný a podstatný dôkaz. "Takýto dôkaz sa na Slovensku ešte nevykonával," zdôraznil. Na vypracovaní tohto dokumentu sa podieľal sedemčlenný tím.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia