Až príliš dobre pozná krutosť Vladimira Putina a jeho Ruska. Ukrajinec Igor Klymenko mal iba 9 rokov, keď Rusko anektovalo v roku 2014 Krym. Neuveriteľné, čo robil už v tak mladom veku.

Počas skrývania navrhol iba vtedy 9-ročný chlapec detektor nášľapných mín. Teraz už 17-ročný Igor pomohol vytvoriť niekoľko návrhov dronov, ktoré prostredníctvom umelej inteligencie odhaľujú protitankové a protipechotné nášľapné míny. Pracuje na konkrétnych testovacích produktoch, ktoré si overia aj v teréne.

Už v tak mladom veku čítal knihy o robotike a vedomosti nasával, kde sa len dalo. „Nikdy predtým som nestaval dron, ale bol som odhodlaný nájsť spôsob, ako využiť robotiku na odmínovanie," uviedol pre Metro.

"Možno to znie mimoriadne, že som takto strávil svoje detstvo, ale v skutočnosti mi to prišlo ako jediná racionálna vec, ktorú som mohol urobiť," dodal skromne.

Igor aktuálne žije v Kanade a za svoju prácu získal Globálnu študentskú cenu. Usiluje sa o dobré výsledky najviac, ako vie. Chce sa vrátiť na svoju milovanú Ukrajinu a oslobodiť ju.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia