Zúfalý stav vybavenia našich nemocníc priviedol majiteľov 3D tlačiarní k vynikajúcemu nápadu: Zdravotníkom vyrobia chýbajúce ochranné štíty pomocou 3D tlače a zadarmo ich odovzdajú nemocniciam a záchranárom! Denne dokážu vyrobiť až 315 kusov.

"Na internete je množstvo inšpiratívnych tvorcov zo zahraničia, ktorí nám pomohli so svojimi predlohami štítov. Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov. Finálny produkt sme na schválenie odprezentovali niekoľkým zdravotníkom, podľa ktorých je tento štít užitočnou ochranou a mali oň veľký záujem," hovorí Marek Gabriel z Trnavy, jeden zo zakladateľov inciatívy Pomôž nemocnici.

Majitelia 3D tlačiarní začali s organizáciou pomoci veľmi rýchlo. Už minulý týždeň expresne dodali prvých 75 kusov do Univerzitnej nemocnice v Bratislave, dnes putovalo 50 kusov do trenčianskej nemocnice. Počas prvých štyroch dní vyrobili 150 štítov.

"Model stále zdokonaľujme, aby sa dal vyrobiť čo najjednoduchšie a najlacnejšie. Od dneška nás začnú zásobovať tlačiari z celého Slovenska. Cieľ je produkovať minimálne 315 kusov denne. Štíty sú pre nemocnice a záchranárov zadarmo. Aktuálne nás zdravotníci prosia o 4235 kusov, momentálne máme finančné prostriedky na výrobu 3316 kusov. Zdravotníci sa môžu cez našu stránku stále hlásiť, chchem, aby štít mohli dostať všetci, ktorí ho potrebujú, " hovorí Marek Gabriel. 

Doteraz vyzbierali takmer 17 000 eur od vo verejnej zbierke na ich stránke od ľudí, ktorí sa rozhodli prispiesť im na materiál vo verejnej zbierke na ich stránke. "Všetci majitelia tlačiarní tlačia štíty na vlastné náklady, dodávame im len materiál. V prepočte materiál na výrobu jedného štítu vyjde asi na 5 eur. Toľko stojí ochrana jedného zdravotníka v dnešnej situácii. Aj preto chcem vyzvať všetkých na Slovensku, aby sa vzdali napríklad jednej pizze, dali si namiesto nej radšej chlieb so šunkou a prispeli na výrobu aspoň jedného štítu. Ak my neochránime zdravotníkov, nebudú môcť oni ochrániť nás," hovorí Marek Gabriel.

Štíty vyzerajú jednoducho, no sú plne funkčné. Zdravotníkov ochránia pred kvapôčkami, ktoré by sa na nich pri styku s pacientami mohli preniesť. "Narazili sme na 3D model od mexického dizajnéra Gizeh Triana, ktorý ho zdieľal na facebooku. Model sme prekreslili tak, aby sa dal čo najrýchlejšie vytlačiť. Prvé prototypy sme odprezentovali a darovali niekoľkým zdravotníkom, aby ho vyskúšali v praxi. Nakoľko sa výrobok osvedčil, rozhodli sme sa ich vyrábať aj pre ostatných zdravotníkov.

Ide o jednoduchý model, ktorý dokáže vytlačiť takmer každá domáca 3D tlačiareň. Na tlačiarni sa tlačí úchyt, ktorý je prepojený gumou v zadnej časti. Rám je polstrovaný pre pohodlné nosenie na dlhšiu dobu. Samotný kryt je uchytený pomocou dvoch šróbov a matiek. Šrób je zapustený do modelu a matka má vytlačený držiak, aby sa dal plast rýchlo a jednoducho vymeniť za nový. Ku každému štítu zdravotníkom posielajú aj niekoľko náhradných plastov," vysvetľuje Marek.

Iniciatíva sa u zdravotníkov, ktorí sú dnes v prvej línii v boji s chorobou , stretla s nadšeným ohlasom. Na facebookovej stránke sa množia ďakovné statusy i fotografie zdravotníkov, ktorí už od partie nadšených mladých ľudí štíty vytalčené na 3D tlačiarni dostali. Aj tento nápad je svedectvom, že Slováci dokážu byť v ťažkej situácii vynaliezaní a pomôcť si navzájom. Ďakujeme!

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Bolestivý prísľub PRINCEZNEJ DIANY: Svoje slová už nestihla naplniť

Frodo a jeho družina

Objavili sovietskeho PÁNA PRSTEŇOV: pozrite si túto cestu do minulosti!

Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia