Aj bez extrémnych horúčav, ktoré spôsobujú masívne vyparovanie vody, je Neziderské jazero iba taká bačorina. Ak človek pozná cestu, krížom ho môže prejsť po vlastných.
Z tohto jazera voda nikam neodteká. Všetko, čo pritečie, najmä vďaka dažďom, sa len vyparí. Obrovská rozloha až 320 štvorcových kilometrov maximálna hĺbka necelé dva metre spôsobujú, že počas extrémnych horúčav sa neho voda dostáva do vzduchu veľmi rýchlo. To minulý rok spôsobilo vznik mohutného tornáda, ktoré pustošilo dediny na Morave. Vzniklo práve nad Neziderským jazerom. Vyparovanie spôsobuje aj to, že voda je čoraz slanšia. Zostalo nám ako zvyšok dávneho mora Thetys. Vzniklo na vrchole poslednej ľadovej doby.
VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Projekty na záchranu
Neziderské jazero je menším bračekom Balatonu. Sú to jediné stepné jazerá Európe. Menšia časť leží Maďarsku, väčšia Rakúsku. Rakúska časť je najväčšie jazero krajine. Hladina sa tam posledných rokoch blíži čoraz viac ku dnu. Možno zostane celkom suché, ako sa to už minulosti stalo. Obe krajiny preto pripravujú projekty na záchranu. Za jediný horúci deň totiž môže hladina Neziderského jazera klesnúť šesť až sedem milimetrov.Maďarsku Rakúsku sa zamýšľajú, ako zvrátiť apokalypsu zabrániť úplnému vysušeniu.
Jeden projektov by priviedol vodu približne 50-kilometrovým kanálom Mošonského Dunaja. Tento nápad však nevonia každému. Niektoré environmentálne organizácie takýmto riešením rázne nesúhlasia. Okrem iného upozorňujú na to, že kanál by mohol skazu skôr urýchliť, než ju zastaviť či zvrátiť. Vystríhajú, že zmiešanie sladkej vody Dunaja so slanou vodou jazera by mohlo narušiť prirodzené procesy, ktoré ňom prebiehajú. Greenpeace upozorňuje že kanálový projekt zničí celý ekosystém.
Pokračovanie na ďalšej strane...