Je úžasné pozorovať návštevníkov mesta a milovníkov dobrých fotografií vtesnaných do veľkorozmerných zväčšenín. Ani šiesty ročník fotofestivalu La Gacilly – Baden nesklamal.

Výstavy prezentujú najmä humanistické témy. V roku 2023 sa jeho 35 výstav venuje rôznym aspektom vzťahov medzi ľuďmi a ich prostredím. Fotografie v kúpeľnom mestečku južne od Viedne na návštevníkov číhajú doslova za každým rohom. Festivalová trasa je dlhá sedem kilometrov a je rozdelená na záhradnú či parkovú a mestskú cestu. Do verejných priestorov je začlenených približne 1 500 fotografií, niektoré zaberajú plochu až 280 štvorcových metrov.

Porušovať konvencie

Festival sa začal v polovici júna a skončí sa v polovici októbra. Hlavnou témou tohto ročníka je Orient. Zameriava sa prioritne na fotografov z Iránu, Afgani­stanu a Pakistanu. Tri prevažne moslimské krajiny s indoeurópskym obyvateľstvom podliehajú náboženstvu.

„Sú to tri krajiny, o ktorých vieme málo, hoci v minulosti chytili za srdce cestovateľov, akým bol Marco Polo. Tri krajiny, ktorých fotografi sú zástancami pozitívneho myslenia a ambasádormi environmentálneho povedomia. Tri krajiny, ktoré sú domovom tisícročnej civilizácie, jedinečnej umeleckej kreativity a odvážnych autorov, ktorí si vybrali fotografiu, aby definovali svoje miesto v spoločnosti. Fotografi z týchto krajín sa odhodlali porušovať konvencie, aby vyvinuli inovatívny štýl a pozerali sa na ľudí a bohov humanistickým pohľadom,“ povedal riaditeľ festivalu, odhodlaný Badenčan a skvelý fotograf Lois Lammerhuber.

Nie je to len o Oriente. Festival zostal verný humanite, starostiam o životné prostredie a osud planéty. „Fotografia nepochybne zostáva významným nástrojom na zmenu verejnej mienky a na zachovanie záblesku ľudskosti,“ mieni Lois.

Baden v Bratislave

V roku 2022 najväčší fotografický festival pod holým nebom v Európe a výstavné pobočky v rakúskom Tullne a slovinskom Celje navštívilo celkovo 485 277 návštevníkov. Gigantická prehliadka fotografií nič nestojí. Stačí prísť a nechať sa unášať inštaláciami v meste.

Už dva roky bola časť badenských fotografií súčasťou bratislavského Mesiaca fotografie. Šéf novembrových výstav a riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie Václav Macek sľubuje, že to tak bude aj tento rok. „Baden je úžasný priestor, ktorému fotofestival tohto typu svedčí. Výstavy sú premyslené a vhodne vsadené do priestoru. Je to udalosť, ktorá vníma ľudskoprávne, ekologické a akékoľvek iné problémy, v ktorých sa snaží hľadať pozitívne riešenie. To sa mi páči. Je to aktivistický festival s dielami, ktoré majú vysokú estetickú hodnotu,“ mieni.

To, čo by Václav Macek rád videl v Bratislave, súvisí s jeho tohtoročným zameraním na Orient. „Je zriedkavé vidieť takéto diela aj vzhľadom na autoritatívne režimy, ktoré v týchto krajinách panujú. Isto by som chcel do Bratislavy dostať práce fotografky Maryam Firuziovej. Možno privezieme aj Gohar Dashtiovú, ďalšiu fotografku, ktorá vkladá do fotografií miest, kam ľudia utekajú, obrázky pôvodných rodín. Uvažujem aj o spoločnej práci dvoch reportérov Shaha Maraia a Wakila Kohsara. Shah Marai zomrel v roku 2018 pri dvojnásobnom samovražednom bombovom útoku, ktorý si vyžiadal životy 25 ľudí. Na miesto prišiel po prvom výbuchu spolu s ďalšími novinármi, kde na neho zaútočil druhý samovražedný atentátnik. Ich cyklus hovorí o živote v desivej krajine, kde napriek tomu funguje život. Zvažujem aj sériu fotografií z úteku Američanov z Kábulu. Pripomína mi to tak trochu Československo v auguste 1968.“

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Ťahákom tohtoročného Mesiaca fotografie budú obrázky kanadského speváka a fotografa Bryana Adamsa. „Snažíme sa ho dostať aj na výstavu. Hádam sa nám to podarí. K tomu budú zaujímavé výstavy Mira Nôtu, Jiřího Turka s jeho Afganistanom, ktoré doplnia práve výstavy z Badenu. Zaujímavá bude aj výstava maďarského autora Zoltána Berekmériho.“

Diskusia