Tím inšpektorov z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) docestoval v utorok do Kyjeva.

V Ruskom obsadenej Záporožskej atómovej elektrárni na Ukrajine bude na návšteve od stredy do soboty, povedal šéf MAAE Rafael Grossi. Informuje o tom denník The Guardian na svojej webstránke. "Musíme chrániť bezpečnosť najväčšieho jadrového zariadenia na Ukrajine aj v Európe," uviedol Grossi na Twitteri.

Samotná MAAE uviedla, že "Rafael Grossi a tím expertov vyrazili na podpornú a asistenčnú misiu MAAE do Záporožia, aby pomohli zaistiť jadrovú bezpečnosť v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni" a tiež, aby vykonali ďalšie bezpečnostné kroky. Záporožskú atómovú elektráreň obsadili už v prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu ruské vojská, avšak naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Rusko a Ukrajina sa v posledných týždňoch začali navzájom obviňovať, že jadrovú elektráreň ostreľujú ich ozbrojené sily, čo všeobecne vyvoláva obavy z možného úniku radiácie.

Ostreľovanie ohrozuje aj samotnú misiu MAAE, respektíve aj len to, aby sa tím vôbec do elektrárne dostala. Kremeľ označil misiu MAAE za "nevyhnutnú", zároveň však vylúčil, že by sa jeho vojaci z elektrárne stiahli. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že Ukrajina očakáva, že misia MAAE objasní situáciu týkajúcu sa porušovania protokolov o jadrovej bezpečnosti. Zároveň podotkol, že Rusko "nevystavuje riziku jadrovej havárie len Ukrajinu, ale aj celý svet".

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia