Zdravie

Existujú vekové limity pri laserovej operácii očí?

PR článok
PR článok
5.2. 2020 0:05
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock
Zdravie

Existujú vekové limity pri laserovej operácii očí?

PR článok
PR článok
5.2. 2020 0:05
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: shutterstock

Vek je jeden z faktorov, ktorý sa berie do úvahy pri laserovej operácii očí. Nie je však kľúčový, pretože sa zohľadňuje predovšetkým diagnóza pacienta a jeho celkový zdravotný stav.

Určité limity však existujú a práve podľa nich sa určuje aj metóda samotného zákroku.

O výhodách modernej laserovej operácie očí sa popísalo toho už veľa. Je rýchla, presná, bezbolestná, no najmä vás navždy zbaví problematického zraku. Aj v tomto prípade však existujú určité obmedzenia, ktoré treba brať do úvahy. A jedným z nich je aj vek pacienta a jeho diagnóza.

Ešte donedávna platilo, že pacient by mal byť počas laserového zákroku právne dospelý, a teda mať minimálne 18 rokov. V minulosti boli totiž k dispozícii iba menej dokonalé laserové metódy typu PRK, ktoré bolo v niektorých prípadoch nevyhnutné opakovať. Lekári preto stanovili pre mladých pacientov hranicu plnoletosti, pričom dovtedy mali nosiť dioptrické okuliare alebo očné šošovky.

Medicína však urobila odvtedy míľové kroky vpred a k dispozícii je technika najmodernejších laserových zákrokov typu Z-Lasik, ktoré sú oveľa dokonalejšie. Laserovú operáciu očí tak dnes môže podstúpiť už aj neplnoletá osoba, napríklad ak trpí anizometriou, čo je výrazný rozdiel v dioptriách medzi ľavým a pravým okom. Všetko to však závisí predovšetkým od dohody s očným lekárom a od predoperačných vyšetrení, ktoré sú mimoriadne dôležité.

Pre laserovú operáciu očí však nie je presne stanovená ani horná veková hranica. Každý človek je totiž jedinečný a každý má iný zdravotný stav, a preto nie je ani pacient ako pacient. V mnohých prípadoch tak laser dokáže pomôcť päťdesiatnikom, ale aj šesťdesiatnikom. U niektorých ľudí po päťdesiatke sa však volia aj nelaserové formy zákroku, pretože bývajú v tejto vekovej skupine účinnejšie a umožňujú odstrániť potrebu okuliarov na čítanie. Všetko to však závisí od samotnej diagnózy, ktorú vám určia v očnej ambulancii alebo očnej klinike.

Operácie podľa veku:

  • 20 – 40 rokov: Laserové operácie
    Vhodné sú metódy RELEX SMILE alebo Z-Lasik, ktoré vás zbavia neostrého videnia. Používajú sa na odstránenie astigmatizmu či krátkozrakosti.
  • 40 – 65 rokov: PRELEX
    Táto metóda nelaserovej operácie vás zbaví okuliarov na čítanie a umožní vám vidieť nablízko, na strednú vzdialenosť aj do diaľky. Stačí absolvovať pätnásťminútový zákrok a dáte navždy zbohom otravnému striedaniu okuliarov.
  • od 65 rokov: proti sivému zákalu
    Ale aj proti dioptriám do diaľky či nablízko, proti astigmatizmu, no môže zlepšiť aj videnie v zhoršených svetelných podmienkach. Nelaserový operačný zákrok PRELEX, ktorý odstráni očné šošovky so sivým zákalom, dokáže zároveň odstrániť aj ďalšie očné problémy. Stačí zvoliť vhodnú vnútroočnú šošovku.

Vekové obmedzenie v tomto prípade nie je, zákrok vlani absolvovala dokonca aj britská kráľovná Alžbeta II. A keď to zvládla vo svojom veku ona, zvládnete to aj vy.

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac