Diana a Ivan Celderovci majú doma obrazy z Talianska, drevené sochy z Bali či dvere z Indie. Milujú umenie a prekročiť prah ich domu znamená ocitnúť sa v impozantnej galérii.

Secesný obraz, klasicizmus v podobe komody, moderný stôl a k tomu posteľ v industriálnom štýle? Tieto kombinácie sa zdajú na prvé počutie takmer šialené, keď sa k tomu však pridá cit, krásne do seba zapadajú. Ako napríklad za dverami jedného z meštianskych domov v Banskej Štiavnici.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Najviac z Ďalekého východu

Diana sa s Ivanom zoznámila ešte ako stredoškoláčka, keď prišla do jeho rodného mesta študovať na hotelovú akadémiu. „Okrem iného ma upútal tým, ako úžasne a zanietene rozprával o umení. Vyštudoval síce lesnícku školu, ale umeleckého ducha už vyše dvadsať rokov naplno rozvíja pri rekonštrukcii historických domov. Priznám sa, že až do nášho zoznámenia som sa o umeleckú sféru až tak veľmi nezaujímala,“ spomína rodáčka z Vrábeľ. Kam sa doma pozrie, tam sa jej vynoria zážitky z krajín, ktoré s manželom navštívili. Najčastejšie ide o krajiny ázijského kontinentu, ale i veľké európske metropoly.

Obom je im blízky budhizmus a hinduizmus, čo ovplyvňuje aj výber ich cieľových destinácií. Obyčajne v nich nestrávia len týždeň či dva, ale žijú tam niekoľko mesiacov. „Veľmi radi sa rozprávame o jednej z našich prvých ciest, ktorá trvala takmer štyri mesiace. Navštívili sme Malajziu, Thajsko, Singapur a skončili sme na Bali. Mimochodom, posledná zo spomínaných krajín je dnes naša najobľúbenejšia, radi sa tam vraciame. A práve odtiaľ sme si priviezli nejeden suvenír v podobe kusov nábytku, dekorácií či doplnkov,“ hovorí milovníčka industriálneho štýlu. Preferuje ho aj pre jeho vzdušnosť a inakosť.

Každá izba v ich hoteli predstavuje inú galériu.
Každá izba v ich hoteli predstavuje inú galériu.
Zdroj: Lucia Miškovičová

Len čo pani domu otvorí dvere, razom sa ocitáme uprostred knižného raja. Beletria, náučná literatúra, biografie, dokonca desiatky prvotlačí sa tisnú na policiach. Celderovci knihy milujú. Nemajú ich len na ozdobu, pravidelne si z nich čítajú. Napríklad o umení, aby vedeli na aukciách starožitností rozpoznať repliky od originálov. Treba však podotknúť, že so svojimi zberateľskými kúskami neobchodujú, kupujú ich len pre vlastné potešenie. Ak sa teda v ich zbierke prípadne nájde nejaká napodobenina pôvodného diela, nerobia z toho vedu.

Pri kúpe každého predmetu dajú na prvý dojem, pocit či emóciu. „Niekedy sa stačí pozrieť, ako je uchytený obraz v lištách, inokedy musíme skúmať pravosť podpisu majstra, pri nábytku pozeráme, ako sú prichytené spoje na zásuvkách, a hneď je jasné, či ide o originálny kúsok alebo nie. Aj v minulosti sa však majstri snažili napodobniť popredných umelcov, a tak ťažko hovoriť o tom, či historické repliky majú menšiu hodnotu alebo nie. Pri pohľade na artefakty som sa za tie roky naučila zaradiť ich do jednotlivých období. Najradšej však nakupujem podľa toho, či sa mi veci páčia alebo nie,“ pokračuje dvojnásobná mama.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
BOURVIL – vzdelaný džentlmen, ktorého preslávili najmä postavy jednoduchých, naivných mužov.

Legendou počas života: Bourvil nepochádzal z umeleckej rodiny, spoliehal sa na talent a náhodu

Ilustračná snímka

Symbol posmrtného života: V nórsku vykopávajú vikinskú loď z doby železnej

Gillian Anderson

Z agentky Scullyovej je Margaret Thatcherová: GILLIAN ANDERSON prijala hereckú výzvu

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Dominika Gottová

Pokus o samovraždu! DOMINIKA GOTTOVÁ chcela ukončiť svoje trápenie. Čo ju k tomu dohnalo?

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia