Dobrá správa pre dlžníkov. Do konca augusta 2023 budú môcť využiť generálny pardon. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne platnosť už 1. februára. Čo treba splniť?

Naposledy bolo takéto odpustenie schválené pred 12 rokmi, v roku 2010. Pardon môžu využiť fyzické aj právnické osoby. Avšak, má to jeden háčik. Podmienkou odpustenia penále dlžníkom je zaplatenie celej dlžnej sumy poistného (istiny), ktoré im vzniklo za obdobie poistenia pred 1. júlom 2022, najneskôr do 31. augusta 2023.

Generálny pardon sa bude týkať spolu 1 069 650 ľudí, uviedla to poslankyňa za Sme rodina, Petra Hajšelová, ktorá návrh aj predkladala. Z toho konkrétne:

  • 353 787 zamestnávateľov,
  • 497 660 SZČO,
  • 218 203 fyzických osôb (ktorí už nemajú aktívnu živnosť a dobrovoľne poistené fyzické osoby).

Aktuálne na penále dlžia spomínané osoby Sociálnej poisťovni sumu 885 miliónov eur, zatiaľ čo istina je v celkovej výške 600 miliónov eur, informuje portál Podnikajte.sk. Mnohí dlžníci sú v situácii, že ich dlh je menší ako výška penále.

Cieľom schválenia generálneho pardonu má byť motivácia pre dlžníkov zaplatiť dlh. „My neodpúšťame ani neposúvame splatnosť istiny. Práve naopak, chceme dlžníkov motivovať, aby si zaplatili istinu, a tým im bude odpustené penále,“ uviedla Petra Hajšelová na tlačovej konferencii.

Na uhradenie podlžností majú teda dlžníci viac ako pol roka. Ak nebude pohľadávka dovtedy vysporiadaná, práva Sociálnej poisťovne voči dlžníkovi nezanikajú. Môže teda naďalej pokračovať vo vymáhaní pohľadávky.

Zdroj: Plus Jeden Deň

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia