Čínska sonda Čchang-e 4, ktorá začiatkom januára pristála na odvrátenej strane Mesiaca, niesla so sebou aj semienka bavlníka. Fotografie zaslané na Zem hovoria jasnou rečou – vyšlo to!

Po prvý raz v histórii ľudstva. Semienko bavlny začalo klíčiť v 17,3 centimetra vysokej a 2,6 kilogramu vážiacej nádobe, ktorá okrem hliny obsahuje aj vzduch, vodu na zalievanie, živiny, dve malé kamery a prístroj na kontrolu teploty.

Podľa univerzity v Čchung-čchingu, ktorá za celým experimentom stojí, je nádoba vybavená aj trubičkou, vďaka ktorej do nej môže prenikať svetlo nevyhnutné na fotosyntézu.

Snímky z Mesiaca ukazujú, že výhonku bavlny sa darí, žiadne z ďalších semien, ktoré nádoba obsahuje, zatiaľ však to šťastie nemalo. V malom kontajneri sa totiž nachádzajú aj semienka baklažánu, zemiakov, arábkovky Thalovej (Arabidopsis thaliana) a vzorky kvasiniek. Experiment dopĺňajú aj vajíčka takzvanej vínnej mušky.

„Je to po prvý raz, čo ľudia uskutočnili výskum s rastom rastlín na mesačnom povrchu,“ uviedol vedúci čínskeho výskumného tímu.

8. december 2018: Štart rakety z čínskeho kozmodrómu Si-čchang.
8. december 2018: Štart rakety z čínskeho kozmodrómu Si-čchang.
Zdroj: TASR

Odvrátená strana Mesiaca je hemisféra Mesiaca, ktorá je neustále odvrátená od Zeme. Je hornatá a posiata krátermi, kým privrátená strana má aj rovinaté oblasti. Vplyvom takzvanej synchrónnej rotácie – Mesiac sa okolo vlastnej osi otočí takmer za rovnaký čas, za aký obehne okolo Zeme – obracia k Zemi stále rovnakú pologuľu. Vďaka librácii (v astronómii ide o označenie kývavého pohybu Mesiaca voči pozorovateľom na Zemi) dokážeme zo Zeme pozorovať 9 percent povrchu odvrátenej strany Mesiaca.


Bohyňa vo vesmíre

Raketa so sondou Čchang-e 4, ktorá je pomenovaná podľa bohyne Mesiaca z čínskej mytológie, odštartovala do vesmíru z kozmodrómu Si-čchang na juhozápade Číny 8. decembra minulého roku, sonda na povrch Mesiaca dosadla s robotickým vozíkom 3. januára o 10.26 tamojšieho času.

Ihneď po pristátí začala skúmať štruktúru a minerálne zloženie terénu, pomáhajú jej pri tom prístroje od odborníkov zo Švédska, Nemecka a Číny.

3. január 2019: Robotický vozík schádza na povrch Mesiaca.
3. január 2019: Robotický vozík schádza na povrch Mesiaca.
Zdroj: TASR

Prostredníctvom semienok na palube sondy sa čínski vedci snažia zistiť, či je možné pestovať zeleninu v uzavretom priestore a pri nízkej gravitácii na mesačnom povrchu.

Ak by sa rastlinám darilo, v nádobe by mal vzniknúť samostatný miniatúrny ekosystém – rastliny budú produkovať kyslík a potravu, čím budú pri živote udržiavať vínne mušky, kvasinky by mali zase pomáhať s rozkladom odumretých rastlín a výkalov vínnych mušiek.

Úroda z Mesiaca

„Experiment ukazuje, že v budúcnosti by pre astronautov nemuselo byť neprekonateľným problémom zbierať na Mesiaci vlastnú úrodu vypestovanú v kontrolovanom prostredí,“ vyhlásil austrálsky astronóm Fred Watson.

Doteraz bolo pestovanie rastlín úspešné len na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kde sa astronautom podarilo vypestovať napríklad rímsky šalát. Podľa Čínskej spoločnosti pre letectvo a vesmír by úspešné pestovanie rastlín na Mesiaci mohlo byť jedným z kľúčových krokov k nasledujúcemu zriadeniu trvalej základne na prirodzenom satelite Zeme.


Rast bavlníka

Rastlina je zachytená na okraji fotografií pravdepodobne vinou statickej kamery.

Číňania vypestovali na Mesiaci bavlnu: Ak sa experiment podarí, vznikne samostatný ekosystém
Zdroj: Twitter
Číňania vypestovali na Mesiaci bavlnu: Ak sa experiment podarí, vznikne samostatný ekosystém
Zdroj: Twitter


Misia čínskej sondy Čchang-e 4

  •  skúmanie štruktúry a minerálneho zloženia terénu
  • úspešná komunikácia s kontrolným centrom (pre rádiový tieň Čína vypustila na obežnú dráhu prenosový satelit slúžiaci ako retranslačná družica)
  • pestovanie rastlín v uzavretom priestore a pri nízkej gravitácii
  • krok k vybudovaniu základne na Mesiaci
Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia