Zaujímavosti

Cestovanie autom a šoférovanie v noci – ako predísť rizikám?

PR článok
PR článok
29.4. 2021 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels
Zaujímavosti

Cestovanie autom a šoférovanie v noci – ako predísť rizikám?

PR článok
PR článok
29.4. 2021 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Nočné cestovanie autom často vzbudzuje obavy. Nečudo, veď po celom dni prirodzene klesá koncentrácia. Na šoférovanie v noci sa treba viac pripraviť.

Veľa ľudí má z nočného cestovania autom obavy. Nečudo, veď po celom dni sa zvyšuje únava a klesá koncentrácia. Cítite sa unavene, otupene… Ale čo v prípade, ak nie je na výber a nočná cesta autom je neodkladná?

Na šoférovanie v noci sa treba viac pripraviť a vopred. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré sú dobrou prevenciou pred rizikami:

Pospite si

Ak vás čaká dlhšie niekoľkohodinové nočné šoférovanie, zvážte aspoň krátky šlofík v priebehu dňa. Aj hodinka-dve môžu spraviť zázraky. Prípadne skúste ísť skoršie spať noc pred jazdou. Hlavné je, aby ste mali istotu, že ste stopercentne svieži a vydržíte v noci hore.

Vezmite si parťáka

Nielenže vám spríjemní cestovanie autom a budete si mať s kým pokecať, môže vám zachrániť život. Ak by vás totiž premáhal spánok, upozorní vás. Pozor však na správny výber. Stavte na niekoho, kto nebýva príliš nervózny, je skôr veselá kopa, máte si s ním čo povedať a to najdôležitejšie – je oddýchnutý, plný energie a cestu zvládne bez zaspatia. V opačnom prípade vám príliš nepomôže.

Zajedzte si niečo

Ak chcete byť plní energie a nezastavovať sa zbytočne cestou po niečo na občerstvenie, nájdite si čas na jedlo ešte pred cestou. Alebo si pripravte snack so sebou. Nie je nič horšie ako kombinácia nervózneho, hladného a unaveného vodiča. Myslite na to, že jedlo môže vyriešiť všetky tieto tri problémy. Aspoň na čas. Navyše, žuvanie niečoho vám pomôže vo chvíľach, ak by vás už už išlo lámať. Zaktivizuje to mozog a koncentráciu.

Doprajte si niečo s obsahom kofeínu

Nemusí to byť nutne káva alebo nezdravý energeťák. Riešením je aj zelený či čierny čaj alebo alternatívy ako je napríklad guarana. Ide o postupne sa vstrebávajúci kofeín, čo vaše telo ocení viac. Ak by vám dochádzali baterky, skúsiť môžete aj kúsok tmavej čokolády.

Skontrolujte svetlomety, sklá, spätné zrkadlo

Pred nočnou jazdou by ste si mali skontrolovať funkčnosť všetkých svetlometov a aj to, či máte náhradné žiarovky. Vyčistite svetlomety, rovnako ako všetky sklá na aute, a to z vonkajšej aj vnútornej strany. Nezabudnite ani na čisté zrkadlá a ich správne nastavenie pred nočnou jazdou. Veľmi dôležité je tiež správne nastavenie spätného zrkadla v takom uhle, aby vás iné autá neoslepovali.

Myslite na havarijné poistenie

Havarijná poistka by mala byť samozrejmosťou, pokiaľ vlastníte auto, ktoré ešte nie je dinosaurus. Vďaka nemu máte istotu, že ak by sa stala nejaká nehoda, poisťovňa vás bude kryť. Zaplatí vám opravu auta v prípade zrážky, poškodenia skla či stretu so zverou. Navyše, havarijné poistenie si môžete vybaviť úplne pohodlne z domu online cestou.

Ďalšie rady, ktoré môžu pomôcť:

  • Vezmite si so sebou kvapky na unavené oči.
  • V úsekoch, ktoré vám nie sú až tak dôverne známe, radšej spomaľte, aby ste mali dostatok času na zareagovanie.
  • Zapnite si hudbu, ktorá vás nabudí.

Zdroje:
https://www.autoviny.sk/reportaze/119926/poradna-pravidla-nocneho-soferovania-strucne-a-prehladne
https://www.onlia.sk/novinky/tipy-pre-bezpecne-nocne-soferovanie

 

 

 

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.