Reklama

Ceny energií rastú. Získať energetickú sebestačnosť vďaka fotovoltickým panelom má svoje výhody

Uvažujete nad kúpou fotovoltických panelov a váhate, či sa vám investícia vyplatí? Tu sú tri dôvody, prečo je vlastná solárna elektráreň vždy dobrý nápad.

Zdroj: ZSE

Reklama

Záujem o fotovoltické panely v uplynulom roku extrémne vzrástol. Môže za to aktuálna geopolitická situácia a s ňou súvisiace navyšovanie cien za energie ale i pretrvávajúca klimatická kríza.

Získať energetickú sebestačnosť sa snaží čoraz viac ľudí. Desaťnásobný nárast záujmu o inštaláciu fotovoltických riešení v porovnaní s rokom 2020 zaznamenal aj najväčší dodávateľ energií, spoločnosť ZSE. V poslednom roku nainštalovali takmer tisíc fotovoltických zariadení po celom Slovensku.

Vďaka veľmi priaznivým cenám fotovoltických panelov a finančným dotáciám sa stáva fotovoltika stále dostupnejšie riešenie na získavanie elektrickej energie zo slnka aj pre bežné domácnosti. Uvažujete aj vy nad kúpou fotovoltických panelov a váhate, či sa vám investícia vyplatí? Tu sú tri dôvody, prečo je vlastná solárna elektráreň vždy dobrý nápad.

Ušetríte na poplatkoch za elektrickú energiu

Priemerná spotreba elektrickej energie bežnej slovenskej rodiny je približne 2,2 megawatthodín ročne. Predstavuje to sumu asi 360 EUR. Ak elektrinou aj vykurujete a ohrievate vodu, vaša spotreba sa pohybuje na úrovni 8,7 megawatthodín a ročne zaplatíte za elektrinu okolo 1 200 EUR. Avizované zvyšovanie cien energií prinesie ďalšie navýšenie tejto sumy.

Vďaka fotovoltike môžete znížiť vaše náklady na elektrinu až o 40%. S využitím Virtuálnej batérie až o 50%. Ročne to predstavuje to sumu 628 EUR. Jej výška sa samozrejme odvíja od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok. Neznamená to však, že ak žijete na severe Slovenska, výroba elektriny zo slnečného žiarenia je pre vás nemožná. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len 10 – 15% ročne. Na výkon fotovoltických panelov to má len minimálny vplyv.

Fotovoltika vám bude vyrábať elektrinu zo slnečného žiarenia úplne zadarmo. Postačia vám na to fotovoltické panely a strecha vášho rodinného domu.

„Fotovoltické panely od ZSE spolu s Virtuálnou batériou mám od augusta 2021. Hlavným dôvodom ich inštalácie boli rastúce poplatky za elektrinu. Išlo síce o investíciu s dlhšou dobou návratnosti, ale teraz vidím, že sa oplatila. Pred pár dňami mi prišla prvá faktúra od spustenia systému. Celková suma oproti predchádzajúcemu roku klesla o 59 % a to aj napriek tomu, že moja celková spotreba sa zvýšila cca o 40 %. Za veľké plus považujem aj to, že montáž, príspevok od štátu, povolenia a všetky ostatné náležitosti vybavila za mňa ZSE,“ hodnotí výhody fotovoltiky Patrik zo Suchej nad Parnou.

Získate energetickú sebestačnosť

Premenu slnečného žiarenia na využiteľnú elektrinu zabezpečuje fotovoltaický panel. Ak si zaobstaráte od ZSE celé fotovoltické riešenie s niekoľkými panelmi, môžete sa stať energeticky sebestačnejší.

„Pred inštaláciou fotovoltických panelov sme na vykurovanie a ohrev teplej vody používali plyn. Po inštalácii panelov plyn používame minimálne. A to len vtedy, ak nesvieti slnko viac ako dva dni. Toto leto sa to stalo len raz. Panely nám vyrobia dostatok elektriny, ktorá spolu s Virtuálnou batériou pokryje skoro celú ročnú spotrebu rodinného domu. Dokonca aj počas zimných slnečných dní panely vyrábajú elektrinu,“ popisuje svoju skúsenosť s fotovoltikou Ľuboš z Veľkej Hradnej pri Trenčíne.

Čím viac elektrickej energie spotrebúvate, tým má väčší zmysel uvažovať o fotovoltike. Predovšetkým, ak elektrinu využívate najviac počas dňa. Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – napríklad často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, elektrinu môžete spotrebovať ihneď. Rovnako to platí aj v prípade viacgeneračných domácností.

Fotovoltika je však vhodná voľba aj v prípade, že väčšiu časť elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu elektriny je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie, keď slnko nesvieti a váš solárny systém elektrinu nevyrába.  Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z vašej Virtuálnej batérie.

Navyše sa návratnosť fotovoltiky, vďaka tomuto riešeniu, skracuje už na sedem rokov a menej v závislosti od viacerých faktorov.

Šetríte prírodu

O ušetrení nákladov na elektrinu sme písali už vyššie. Ďalšou výhodou získavania elektriny zo slnečného žiarenia je aj šetrnosť k životnému prostrediu. Využívanie obnoviteľných zdrojov energie má vzhľadom k prehlbujúcej sa klimatickej kríze budúcnosť.
Fotovoltické panely vyrábajú elektrinu len pomocou slnečného žiarenia. Slnko je obnoviteľným a nevyčerpateľným zdrojom energie. Vaša domácnosť, napojená priamo na slnko, tak bude využívať len ten najekologickejší zdroj energie.

„Pre fotovoltické panely som sa rozhodol, aby som využil obnoviteľné zdroje energie a mohol používať elektrické auto,“ hovorí Ján z Bratislavy o tom, prečo sa rozhodol investovať do fotovoltiky.

Prevádzka fotovoltickej elektrárne nepredstavuje žiadnu záťaž pre životné prostredie. Dokonca aj výroba fotovoltických panelov je pre planétu omnoho menej škodlivá ako ťažba, spracovanie a transport  zemného plynu, ropy a uhlia. Fotovoltické panely sú z 90% vyrobené zo skla a hliníka, čo sú bežne recyklovateľné materiály.

Fotovoltické panely sú bezúdržbové

Montáž fotovoltických panelov trvá jeden až dva dni. Potom je už vaša fotovoltická elektráreň bezúdržbová. Okrem servisných prehliadok sa o panely vôbec nemusíte starať. Vďaka online monitoringu máte navyše všetko pod kontrolou vo svojom smartfóne. Pomocou mobilnej aplikácie získate úplný prehľad o výrobe elektriny z fotovoltických panelov a o spotrebe elektriny vo vašej domácnosti. Monitoruje sa každý panel zvlášť aj výkon celého systému.

„Fotovoltika spolu s Virtuálnou batériou od ZSE je najvýhodnejšia investícia. S prístupom ZSE počas predaja aj inštalácie som bol spokojný. Všetko prebehlo bez problémov. Každý deň sledujem, ako vyrábame a akú máme spotrebu. Fotovoltické panely by som odporučil aj ďalším zákazníkom,“ hovorí Michal z Trenčianskeho Jastrabia.

Fotovoltické panely vám vydržia tridsať až štyridsať rokov. Ani po dvadsiatich rokoch neklesne ich výkon pod osemdesiat percent pôvodného výkonu. Z dlhodobého horizontu sú tak veľmi vhodnou a spoľahlivou investíciou. Ktorá sa vám navyše vďaka Virtuálnej batérii vráti už za približne sedem rokov.

So ZSE si vyrobíte si vlastnú elektrinu bez starostí

S fotovoltikou od ZSE získate okrem vlastnej elektriny hneď niekoľko výhod.

○   Bezpečnú a kvalitnú montáž fotovoltických panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov s ďalšími komponentami sú zahrnuté v cene.
○   Garantovaný objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Optimizéry výkonu, ktoré sú osadené na každom paneli zvlášť maximalizujú celkovú ročnú výrobu elektriny zo systému. Každý panel tak pracuje samostatne s maximálnym výkonom za akéhokoľvek počasia.
○   Monitoring fotovoltiky na diaľku. Riešenie ZSE Fotovolt je možné monitorovať prostredníctvom bezplatnej aplikácie vo vašom počítači, tablete alebo smarfóne. Vidíte tak aktuálne množstvo vyrobenej a spotrebovanej elektrickej energie. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny.
○   Možnosť pripojenia každého riešenia ZSE Fotovolt na Virtuálnu batériu. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať.
○   Fotovoltiku bez starosti. ZSE vám kompletne zabezpečí prípravu a dodanie fotovoltiky na mieru. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza mimo Bratislavského kraja, máte nárok na finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam III. S jej vybavením vám kompletne pomôže ZSE.
○   Zabezpečenie administratívy súvisiacej so zapojením fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Zdroj:
https://www.urso.gov.sk/urso-naklady-domacnosti-za-dodavku-elektriny-vzrastu-v-roku-2022-priemerne-o-3-az-4-eura-mesacne-o-dalsich-zlozkach-ceny-elektriny-urad-este-rozhoduje-viac-v-modelovom-priklade/

PR článok