Zaujímavosti

Chaplinov najväčší konkurent: Buster Keaton musel padnúť na dno, aby znova zažiaril

4.10. 2016 16:20
Diskusia ()
Buster Keaton bol jedným z najslávnejších komikov nemej filmovej éry.
Buster Keaton bol jedným z najslávnejších komikov nemej filmovej éry.
Zdroj: Movie Stills DB
Zaujímavosti

Chaplinov najväčší konkurent: Buster Keaton musel padnúť na dno, aby znova zažiaril

4.10. 2016 16:20
Diskusia ()
Buster Keaton bol jedným z najslávnejších komikov nemej filmovej éry.
Buster Keaton bol jedným z najslávnejších komikov nemej filmovej éry.
Zdroj: Movie Stills DB

Na jeho tvári sa vo filme nikdy neobjavil úsmev, diváci však pri pohľade na kúsky, ktoré predvádzal, neraz až plakali od smiechu. Buster Keaton bol jednou z najväčších hviezd éry nemej grotesky.

U nás ho poznáme pod prezývkou Frigo, v krajinách hovoriacich po anglicky mu zase hovorili The Stone Face, čiže kamenná tvár. Výraz prakticky bez jediného pohybu mimických svalov sa stal jeho „obchodnou“ značkou. Dokázal si ho zachovať v najgrotesknejších, najbizarnejších i najkrkolomnejších situáciách. Keď sa ho raz ktosi spýtal, ako na ten nápad prišiel, Buster Keaton (nie je vylúčené, že s kamennou tvárou) odpovedal, že si to sprvu vôbec neuvedomoval a upozornili ho na to diváci. „Pýtali sa, prečo sa ten malý muž nikdy vo filme neusmeje. Nikto z nás si to pri nakrúcaní nevšimol, keď sme si však pozreli filmy, zistili sme, že ľudia majú pravdu. Naozaj v tom zo začiatku nebol úmysel, snažil som sa iba maximálne sústrediť na to, čo som musel na pľaci práve robiť. Po tom upozornení som pochopil, že to na publikum zaberá, tak už som to robil zámerne.“

Jeho kamenná tvár a meno sa objavili v titulkoch bezmála 150 filmov, nielen krátkych grotesiek, ale aj celovečerných snímok. Na rozdiel od mnohých iných hviezd nemej éry sa dokázal uplatniť aj vo zvukovom filme. Posledný, v ktorom účinkoval, bol muzikál s názvom Cestou na fórum sa stala čudná vec (A Funny Thing Happened on the Way to the Forum), uviedli do kín na jeseň 1966. Buster Keaton v čase premiéry však už viac než pol roka nebol medzi živými. Rakovina pľúc, ktorá ho čím ďalej tým viac zžierala, jeho organizmus 1. februára 1966 definitívne porazila.

Malý nezmar

Joseph Frank Keaton. Tak znelo vlastné meno muža, ktorý bol v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia jednou z najväčších filmových hviezd a dodnes sa považuje za jedného z troch (spolu s Charliem Chaplinom a Haroldom Lloydom) najvýznamnejších komikov éry nemej filmovej grotesky.

Kabaretná skupina Traja Keatonovci, vpravo je desaťročný Joseph. Meno Buster dostal až neskôr.
Kabaretná skupina Traja Keatonovci, vpravo je desaťročný Joseph. Meno Buster dostal až neskôr.
Zdroj: Getty Images

Publikum však zabával od útleho detstva. Narodil sa 4. októbra 1895 v Piqué v štáte Kansas kabaretným umelcom Myre a Josephovi Keatonovcom. V prostredí varieté nielen vyrastal, ale už ako batoľa aj účinkoval či, lepšie povedané, bol súčasťou programu svojich rodičov. Three Keatons, teda Traja Keatonovci, tak sa ich skupina volala a neskôr, keď sa narodili ďalšie deti – syn Stanley a dcéra Louise, sa ešte rozšírila. Keď mal malý John šesť rokov, vystupovali Keatonovci v spoločnom programe so slávnym iluzionistom Harrym Houdinim. Práve on dal chlapcovi meno, pod ktorým ho neskôr poznal celý svet. Stalo sa to vraj tak, že malý Keaton spadol zo schodov, nič sa mu pritom nestalo, a keď ho práve Houdini, ktorý bol najbližšie, zdvihol zo zeme, poznamenal: „My, what a buster,“ čiže to je ale nezmar!

Chlapec sa postupne naučil všetko, čo musel kabaretný umelec vedieť. Bol nielen otcovým partnerom na javisku, ale vystupoval aj v samostatných číslach ako spevák, tanečník, klavirista, žonglér, kúzelník a neskôr dokonca písal vlastné gagy a scenáre. V rodinnej varietnej skupine Buster Keaton účinkoval a cestoval s ňou po Spojených štátoch do roku 1917, potom sa rozhodol osamostatniť. Dôvodom boli spory s otcom, ktorý čím ďalej tým viac pil a vystupovať s ním nebolo veľmi bezpečné.

Civilná fotka z obdobia, keď začínal vo filme.
Civilná fotka z obdobia, keď začínal vo filme.
Zdroj: Getty Images

Z kabaretu do filmu

Ako 21-ročný sa teda vydal do New Yorku s tým, že skúsi šťastie na Broadwayi. Vyzeralo to nádejne, napokon tam však nezakotvil. Lou Anger, bývalý kolega z kabaretu, s ktorým sa tam stretol, ho totiž zoznámil s komikom Roscoem „Fattym“ Arbucklom, ktorý krátko predtým odišiel zo spoločnosti Keystone Macka Sennetta a v spolupráci s producentom Josephom Schenckom práve začínal nakrúcať vlastné grotesky. Keatona zobral na skúšku, vo filme The Butcher Boy mal stvárniť epizódnu postavu v jednej scéne. Zaujal ho v nej tak, že Buster napokon účinkoval v celom filme. Na Broadway už nešiel, stal sa hercom. Toto obdobie jeho filmovej kariéry však netrvalo dlho.

Roscoe „Fatty“ Arbucle (vpravo) zasvätil Bustera do tajov filmu a stali sa z nich aj veľmi dobrí priatelia.
Roscoe „Fatty“ Arbucle (vpravo) zasvätil Bustera do tajov filmu a stali sa z nich aj veľmi dobrí priatelia.
Zdroj: Northfoto

V roku 1918 ho povolali do armády, a ako člen americkej pechoty musel ísť do Európy, na front prvej svetovej vojny. Vrátil sa po siedmich mesiacoch, síce živý, no s poškodeným sluchom. Doma ho čakali dve ponuky. Do svojho štúdia ho chceli získať Jack Warner a takisto William Fox. Buster sa však rozhodol pre tretiu možnosť a vrátil sa k Arbucklovi. Jednak preto, že práve od neho sa predtým o filme všetko dozvedel, a navyše boli nielen spolupracovníci, ale stali sa aj kamarátmi. Urobili spolu ešte pár krátkych filmov, potom však „Fatty“ odišiel do spoločnosti Paramount, kam ho už Keaton nenasledoval. Schenck mu totiž navrhol, aby si otvoril vlastné štúdio. V januári 1920 sa tak v hollywoodskych ateliéroch, popri iných, objavila aj tabuľa s nápisom Buster Keaton Comedies.

Nie som ako Chaplin!

Už nebol iba herec, ale aj scenárista a režisér a mohol robiť filmy podľa vlastných predstáv. Počas nasledujúcich dvoch rokov ich nakrútil devätnásť, medzi najznámejšie patria Frigo stavia dom (One Week), Frigo na pytačkách (The Scarecrow), Frigo medzi Indiánmi (The Paleface) či Frigo a policajti (Cops). V tom čase nastala zmena aj v jeho súkromnom živote. Zoznámil sa s herečkou Nataliou Talmadgeovou a v roku 1921 sa zobrali.

VIDEO: Scéna z filmu One Week

Časom prešiel Buster Keaton od krátkometrážnych grotesiek k celovečerným filmom. Jeho hviezda stúpala a čím ďalej tým viac ho porovnávali s Charliem Chaplinom. Nielen pre popularitu, mnohí hľadali podobnosť aj medzi postavami, ktoré obaja komici stvárňovali. Busterovi sa to nepáčilo. „Myslím si, že je medzi nimi veľký rozdiel. Charlieho tulák je roztomilý a ľudia ho majú radi. No len čo sa mu naskytne príležitosť, tak trebárs neváha a niečo ukradne. Na druhej strane, môj hrdina je poctivý, pracovitý a úprimný,“ vysvetľoval.

VIDEO: Scéna z filmu Sherlock Jr.

Keatonove celovečerné grotesky mali veľký úspech. Snímky ako napríklad Láska kvitne v každom veku (Three Ages), Frigo, obeť krvnej pomsty (Our Hospitality), Frigo ako Sherlock Holmes (Sherlock Jr.), Frigo moreplavec (The Navigator) či Frigo na mašine (The General) patria nielen medzi jeho, ale celkovo k najlepším filmom, ktoré v druhej polovici dvadsiatych rokov vznikli.

Námet filmu Frigo na mašine čerpal z reálnej historickej udalosti – z americkej občianskej vojny.
Námet filmu Frigo na mašine čerpal z reálnej historickej udalosti – z americkej občianskej vojny.
Zdroj: Movie Stills DB

V roku 1928 sa Buster Keaton rozhodol skončiť s vlastným štúdiom a prejsť do spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Prehovoril ho opäť Schenck, ktorý tam zamieril krátko pred ním. Varovania, ktoré mu adresovali Charlie Chaplin a Harold Lloyd, že vo vlastnom štúdiu bude mať väčšiu tvorivú slobodu, Buster nebral do úvahy a podpísal s MGM zmluvu.

VIDEO: Policajná naháňačka vo filme Cops

Životné kotrmelce

Vo svojich pamätiach neskôr tento krok označil za najväčší životný omyl. Musel začať nakrúcať filmy podľa scenára, čo dovtedy nerobil a čo mu ako majstrovi improvizácií ani nesedelo. Zakrátko prišla tvorivá kríza, s ktorou sa nedokázal vyrovnať, a čím ďalej tým viac hľadal únik v alkohole. To sa, pochopiteľne, odrazilo aj v jeho súkromnom živote. Po jedenástich rokoch manželstva sa s Nataliou rozviedli a prišiel nielen prakticky o celý majetok, ktorý pripadol jej, ale aj o možnosť stretávať sa so svojimi synmi Busterom juniorom a Bobom.

VIDEO: Scéna z filmu The College

Už o niekoľko mesiacov bol znovu ženatý. Jeho druhou manželkou sa stala Mae Scrivenová, naštartovať sa v tvorivej sfére sa mu však stále nedarilo. Pil ďalej a vedeniu MGM pomaly, ale isto dochádzala trpezlivosť. Keď pre opitosť vynechal celý natáčací deň, dostal poslednú výstrahu. Krátko nato rozčúlil Louisa Mayera, ktorý ho pozval na večierok, kde ho chcel ako hviezdu svojho štúdia predstaviť hosťom. Keaton neprišiel ani sa neospravedlnil, a keď na druhý deň prišiel do ateliérov, čakal ho list od Mayera, že sa má zbaliť a vypadnúť.

S prvou manželkou herečkou Nataliou Talmageovovu.
S prvou manželkou herečkou Nataliou Talmageovovu.
Zdroj: Getty Images

Zobral ho doslova a opustil nielen Hollywood, ale aj Ameriku. Skúšal šťastie v Anglicku i vo Francúzsku, kde natočil pár filmov, nemali však žiadny ohlas. Rovnako to dopadlo po návrate do Spojených štátov. Z takmer dvoch desiatok komédií, ktoré urobil v spoločnosti Educational Picture, sa žiadna neujala. Rozpadlo sa mu aj druhé manželstvo a zdrvený Buster Keaton skončil v psychiatrickej liečebni.

Napokon sa predsa dokázal pozviechať a v roku 1939 nastúpil, čuduj sa svete, znovu do spoločnosti MGM. Ako herec sa však na plátne objavoval už iba sporadicky, náplňou jeho práce bolo hlavne písanie gagov. Tretí, a ako sa časom ukázalo, aj posledný raz sa oženil. Zobral si o 23 rokov mladšiu tanečnicu Eleanor Norrisovú. Práve ona mu pomohla dostať sa z najhoršieho a bolo to jeho jediné vydarené manželstvo.

Keaton so synmi Busterom juniorom a Bobom v roku 1930.
Keaton so synmi Busterom juniorom a Bobom v roku 1930.
Zdroj: Getty Images

Znovu na výslní

Koniec štyridsiatych rokov sa v Spojených štátoch niesol v znamení prudkého nástupu nového média – televízie. Keaton sa v nej rozhodol skúsiť šťastie. Začal vyrábať jednak vlastné programy, napríklad Šou Bustera Keatona či Naživo s Busterom Keatonom, a čoraz častejšie ho pozývali ako hosťa aj do rôznych iných relácií, prípadne dostával úlohy v televíznych filmoch a seriáloch. V roku 1952 si na svojho najväčšieho konkurenta spomenul aj Chaplin a dal mu úlohu vo filme Svetlá rámp (Limelight). Bolo to vôbec prvé, a zároveň posledné stretnutie týchto dvoch hviezdnych komikov v jednom filme. O päť rokov neskôr sa režisér Sidney Sheldon rozhodol život herca s kamennou tvárou sfilmovať. Príbeh Bustera Keatona (The Buster Keaton Story) opäť oprášil spomienky na jeho slávu, a keď začiatkom šesťdesiatych rokov prišiel do kín strihový film zložený zo starých nemých grotesiek nazvaný Keď komédia bola kráľom (When Comedy Was King), jeho popularita bola porovnateľná s tou, ktorú zažíval v dvadsiatych rokoch. Dostal aj Oscara za celoživotné dielo a starého a donedávna zabudnutého komika začali opäť objavovať režiséri.

Charlie  Chaplin (vpredu) a Buster Keaton vo filme Svetlá rámp. Pred jednou kamerou sa tieto dve hviezdy stretli až v roku 1952.
Charlie Chaplin (vpredu) a Buster Keaton vo filme Svetlá rámp. Pred jednou kamerou sa tieto dve hviezdy stretli až v roku 1952.
Zdroj: Movie Stills DB

K návratu Bustera Keatona na výslnie však prispela aj náhoda. Mnohé jeho filmy boli považované za stratené, v päťdesiatych rokoch ich však objavil James Mason. Kúpil totiž bývalú Keatonovu vilu v Hollywoode a pri jej prestavbe našiel cievky s filmami, o  existencii ktorých nevedel už ani sám autor. Viaceré sa objavili aj na veľkolepej prehliadke jeho celoživotného diela, ktorú v roku 1965 usporiadali v rámci filmového festivalu v Benátkach. Bola to posledná veľká pocta, ktorej sa dožil.

S Eleanor Norrisovou sa oženil v roku 1940 a bolo to jeho jediné vydarené manželstvo.
S Eleanor Norrisovou sa oženil v roku 1940 a bolo to jeho jediné vydarené manželstvo.
Zdroj: Getty Images

Pokojný odchod

Choroba, o ktorej on sám do poslednej chvíle nevedel (manželka poznala od lekárov skutočnú diagnózu, dohodli sa však vraj, že mu pravdu nepovedia), ho sužovala čoraz viac. Necelé štyri mesiace po tom, ako oslávil sedemdesiatku, vo svojom dome vo Woodland Hills zomrel. Smrť ho zastihla v spánku, krátko nato, ako s manželkou dohrali partiu kariet a šiel si ľahnúť a odpočinúť.


Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia