Spočiatku sa jej tomu vôbec nechcelo veriť. Netušila, o čom hovoril jej kamarát. Vojna v 21. storočí? Žiaľ, bola to krutá pravda.

V noci išla spať s tým, že ju o pár hodín čaká ďalší obyčajný deň. Lenže 24. februára v skorých ranných hodinách jej klopal kamarát na dvere. "Vypadni odtiaľto, vojna sa začala," kričal. Alina Nesterova z Kyjeva však tomu vôbec nechcela veriť. "Si blázon, je 21. storočie, o akej vojne to hovoríš?" opýtala sa ho.

Lenže o malú chvíľu to zbadala na vlastné oči. Doteraz si pamätá príhovor Vladimira Putina k ruským jednotkám a výbuchy v ich okolí ju hneď vtiahli do reality. Museli sa skryť v podzemnom kryte pred bombami. "Bolo to napäté, ale za dva dni, ktoré sme strávili v bunkri, sme sa stali rodinou," povedala pre BBC. "Všetci sa o seba starali, chlapi chodili po jedlo, dievčatá varili, striedali sme sa a spali na zemi."

Cesta za lepším životom

S kamarátmi neskôr dospeli k jasnému záveru - musia odísť. Vyrazili vlakom do Ľvova, cesta trvala 12 hodín. Odtiaľ išla do Rumunska, následne do Francúzska a nakoniec úspešne dorazila do Spojeného kráľovstva. Veľkým potešením pre ňu bolo, že si tam našla rovnakú prácu, akú mala aj doma. „Teraz mám prácu v MasterChef UK,“ povedala. "Je to podobné ako v mojej ukrajinskej práci MasterChef, ale teraz som v produkčnom tíme, na Ukrajine som pracovala v oddelení potravín. Naozaj milujem túto prácu," dodala spokojne.

Nový domov si našla u hostiteľskej rodiny Homes for Ukraine v Basingstoke a Británia krajina sa stala jej útočiskom. "Milujem Veľkú Britániu, je taká bezpečná, dala mi pokojnú oblohu," povedala. Lenže v živote nie je všetko ideálne a predsa sa jej prihodili nepríjemnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia