Slovensko je podľa výskumov v centre pozornosti sťahovavých vtákov a ich migračných trás. Ale aj hustotou osídlenia bocianími pármi sme európskym unikátom.

Bociany biele sú vďaka spôsobu života v blízkosti ľudských obydlí vynikajúcim modelovým druhom pre environmentálnu výchovu. Ekovýchovný program Bocian pre deti a mládež sa vyše 20 rokov venuje životu týchto sťahovavých vtákov na Slovensku. Podľa koordinátora sčítania bocianov Miroslava Fulína priletel v polovici marca tohto roka na Slovensko ako prvý bocian do hniezda v Nižnej Olšave (okres Stropkov). Na komíne družstevného dvora v Smrečanoch už roky hniezdi pár bocianov bielych a vychováva omladinu. Predvlani vyviedol až štvorčatá, ale výnimočne v jeden rok sa tu vyliahlo päť mláďat.

Predseda PD Smrečany JÁN JANÍČEK.
Zdroj: Laco Hámor

„Bocianov bielych je každým rokom viac. My ich tu berieme ako rodinu. Po vyliahnutí sa rodičia starajú a vidno, ako chudnú. Lietajú za potravou, usilujú sa nakŕmiť všetky hladné krky. Ale v roku, keď mali päť mladých, jedno zahynulo. Po pár dňoch sa ocitlo mimo hniezda,“ tvrdí predseda poľnohospodárskeho družstva v Smrečanoch Ján Janíček. Pomaly meter vysoké hniezdo na nepoužívanom komíne má na dohľad z pracovne. Na Liptove aj v tejto sezóne rátajú asi so štyridsiatkou hniezd. „Vracajú sa zo zimovísk na východe, západe, ale aj juhu Afriky. Odhaduje sa, že na zemeguli žije viac ako 160-tisíc párov bocianov bielych (Ciconia ciconia), odvekého vtáčieho spolupútnika človeka,“ poznamenáva vedecký pracovník Miroslav Saniga.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia