Koncom mája sa v zoologických záhradách udiali dva extrémy. V Poľsku muž pod vplyvom alkoholu topil medveďa a v Austrálii levy napadli svoju ošetrovateľku a spôsobili jej vážne zranenia.

Aj napriek mnohým opatreniam sa každoročne udeje niekoľko útokov zvierat chovaných v zajatí na človeka. Niekedy ide o nešťastné náhody, ale mnohé tragické prípady sa odohrajú vtedy, ak návštevník dobrovoľne vlezie do výbehu zvierat.V prípade, ktorý sa koncom mája odohral v krakovskej zoo, skončil horšie medveď. Po tom, ako muž povzbudený alkoholom vtrhol do výbehu medveďov a skočil do bazéna, kde ho šelma nasledovala, sa medveďa pokúsil utopiť.

Zoo uviedla, že samica medveďa hnedého neutrpela žiadne zranenia, ale zo správania nedisciplinovaného návštevníka je vystresovaná. Pár dní po tejto udalosti svetom preletela iná správa. V austrálskej zoo Shoal­haven napadli 29. mája v ranných hodinách dva levy tridsaťpäťročnú ošetrovateľku. Vážne poranenia hlavy a krku si vyžiadali hospitalizáciu. V roku 2014 v tejto zoo utrpel poranenie ruky ošetrovateľ, ktorého počas kŕmenia pred návštevníkmi stiahol do vody krokodíl.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Medvede i vlky

Tridsaťročný muž z Kladna pred tromi rokmi preliezol plot zabezpečujúci výbeh medveďov. Tie si ho najskôr nevšímali, a tak začal údermi provokovať medvedicu, ktorá ho napadla a rozdriapala mu lýt­ko. Celý incident zachytila bezpečnostná kamera. Horšie dopadla tridsaťdvaročná návštevníčka berlínskej zoo. Vyzula si topánky a skočila do bazéna, nachádzal sa vo výbehu troch medveďov bielych, ktoré ju hneď napadli.

Kým pribehli šiesti zamestnanci zoo, ktorí sa medvede snažili odlákať, stihli ženu dohrýzť po celom tele. Nie je jasné, ako sa dostala do časti areálu, ktorý bol verejnosti neprístupný, ale podľa berlínskej polície existuje podozrenie, že bola duševne chorá.Ďalší z prípadov sa odohral v švajčiarskom Bear Parku v Berne. Mentálne postihnutý muž sa vyšplhal cez štvormetrový múr chrániaci zvieratá, skočil do medvedieho výbehu a začal za medveďmi utekať.

Návštevníčka berlínskej zoo skočila do bazéna, ktorý sa nachádzal vo výbehu medveďov bielych.
Zdroj: Shutterstock

Štvorročný medveď na neho zaútočil a zranil ho na hlave i nohe. Na obranu muža použil privolaný policajt strelnú zbraň. Medveď po streľbe ušiel do svojho úkrytu a neskôr bol podrobený veterinárnemu ošetreniu. V lete 2017 zaútočil medveď vo švédskom zooparku Orsa pred návštevníkmi na devätnásťročného ošetrovateľa. Mladý opatrovateľ podľahol zraneniam po prevoze do nemocnice.

Incident sa odohral počas predvádzania zvierat návštevníkom. Ošetrovateľ vstúpil spoločne s jednou rodinou do uzavretej ohrady, do ktorej medvede nemajú mať prístup. Tam na mladého muža zaútočil medveď. Dvadsaťmesačného samca po tragédii usmrtili. Tragický prípad sa odohral v roku 2012 aj vo švédskom Kolmårdene, keď vlky spôsobili smrť tridsaťročného zamestnanca zoo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia