Krajina, ktorá má pravdepodobne najviac sôch, pamätníkov a monumentov na počet obyvateľov na svete. Stoja všade. Sú ich plné parky a len máloktoré námestie má iba jeden.

Na kopcoch a pod kopcami stoja tie najgigantickejšie. V Bulharsku počas socializmu budovali betónové, takmer nepraktické kolosy. Keď je niečo obrovské, Bulhari hovoria, že je to golemo. Tie najmasívnejšie memoriály sú naozaj akoby betónoví Golemovia.

Bulharsko je viac než dva razy rozľahlejšie ako Slovensko, ale obyvateľov má len o dva a pol milióna viac ako my. Časť z nich aj tak nie je doma. Pracujú a žijú v zahraničí. Súčasní Bulhari majú s vládou oveľa väčšie problémy ako my s tou našou. Z nedôvery k papalášom pramení aj neochota miestnych dať sa očkovať proti kovidu. V tomto sú na chvoste štátov Európskej únie.

FOTOGRAFIE BULHARSKÝCH MONUMENTOV NÁJDETE V GALÉRII

Na stavbách nešetrili

Zvláštne ufo pre obrích mimozemšťanov s vysokým „výfukom“ stojí na vrchole Buzludža. Pamätník bulharskej komunistickej strany pripomína udalosti v roku 1891, keď sa tajne sformovala skupina socialistov na čele s Dimitrom Blagoevom a založili Bulharské robotnícke sociálnodemokratické hnutie. Pamätník začali stavať v januári 1974 pod vedením architekta a bývalého starostu Sofie Georgiho Stoilova. Odborníci označujú tento štýl za brutalizmus. Z kopca najprv výbušninami odpálili vrchol, aby vytvorili plošinu. Pôvodne mal nadmorskú výšku 1 441 metrov. Zostalo z neho 1 432 metrov. Na stavbe pracovalo 6 000 ľudí. V tom čase doň investovali po prepočte vyše 12 miliónov eur.

Ufo s rozsiahlymi vnútornými priestormi otvorili v lete roku 1981 za účasti vodcu komunistov Todora Živkova. Až do pádu socializmu sa v ňom konali rôzne stranícke akcie a slávnostné udalosti. Vodili sem aj zahraničné delegácie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia