Začítajte sa do ďalšej časti seriálu k 70. výročiu týždenníka Život a spoznajte šarmantnú speváčku a lekárku Marcelu Bujnovú Laiferovú z roku 1967.

PRVÝ DOJEM

Prvý dojem je vlastne prekvapujúci. Návštevník vchádza do bytu na prvom poschodí a podvedome ráta s tým, že sa stretne s obligátnymi pracovnými prostriedkami muzikantskej rodiny. Ale v tejto izbe nie je klavír. V tejto izbe aj magnetofón je zastrčený kdesi v kúte. Na gauči je objemný zväzok patologickej anatómie. Niekoľko skrípt. A atmosféra z prípravy na skúšku z mikrobiológie. Speváčka Marcela Bujnová nechce byť len speváčkou, ale aj dobrou lekárkou. Hudba s medicínou sa v tejto rodine akosi dopĺňajú. Manžel, hudobný skladateľ a aranžér MUDr. Jaroslav Laifer, je takisto lekár.

DRUHÝ DOJEM

Rodáčka zo Žiliny a maturantka z Prievidze prišla do Bratislavy študovať a začala – spievať. Popularita slovenských spevákov sa nešíri lavínovito, nie sme na to akosi uspôsobení, ale Marcela Bujnová si ju získala. Spievala v Tatra revue, angažoval ju rozhlas i televízia. Myslím, že spev je predovšetkým jej koníčkom, vášňou.

TRETÍ DOJEM

Miluje istého pána, ktorý sa volá John Galsworthy a napísal Ságu rodu Forsytovcov. Stretáva sa s ním po večeroch, ak práve neštuduje mikrobiológiu alebo novú pesničku. Ságu prečítala vari päť ráz a s pánom Galsworthym sa nemieni rozlúčiť. Z hudby má rada tradičný džez a svetových impresionistov. A okrem toho pani Ellu, zvanú Fitzgeraldová, čo je vraj síce láska pomerne banálna a vonkoncom nie originálna, lebo pani Ellu miluje skoro každý.

ŠTVRTÝ DOJEM

Štvrtý dojem potvrdzuje Marcela Bujnová osobne: nepije a nefajčí. Možno to v nej ostalo z čias športovania, na ktoré niet času, keď ešte plávala znak. Pretekársky. Teda nepije a nefajčí a o to viac si pochutnáva na kráľovskom mäse – sviečkovici. Bifteky sú jej slabosťou a vôbec varenie. Z hercov obdivuje Jula Brynnera a Monicu Vitti.

PIATY DOJEM

V tomto prípade ide skôr o názor Marcely Bujnovej: slovenská tanečná pesnička je niekedy nepružná, hoci ide o módu a móda musí ísť s časom. Mnohí speváci sa boja. Poslucháčov, obecenstva, kritiky. Mnohí mladí ľudia sa silou-mocou chcú stať spevákmi, lebo sa neboja. Ani poslucháčov, ani obecenstva, ani kritiky. A každý extrém je zlý. Ale prvý bratislavský festival pohol pesničkou, autormi i interpretmi. Bolo to vidieť na nedávnej televíznej súťaži vo Vysokých Tatrách, cítiť to i z mnohých dobrých pesničiek zo silvestrovskej súťaže bratislavského rozhlasu. Tanečná pesnička hýbe ľuďmi.

Pripravil: MIROSLAV DOBROVODSKÝ

AKO KEDYSI VYZERALA SPEVÁČKA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia