Pri zmienke o prvom pristátí človeka na Mesiaci sa spomína predovšetkým astronaut Neil Armstrong a jeho pamätná veta "o malom kroku pre človeka, ale obrovskom skoku pre ľudstvo".

Lenže spolu s ním leteli v júli 1969 do vesmíru na kozmickej lodi Apollo 11 aj Michael Collins, ktorý zostal v riadiacom module a Buzz Aldrin. Práve on stúpal spolu s Neilom Armstrongom po Mesiaci, hoci na mesačný povrch vykročil "len" ako druhý. V pondelok, 20. januára sa americký pilot a astronaut Buzz Aldrin dožíva 90 rokov.

Buzz Aldrin (pôvodným menom Edwin Eugene Aldrin, Jr.) sa narodil 20. januára 1930 v Glen Ridge v štáte New Jersey, ležiacom na severovýchode USA. V roku 1951 absolvoval ako tretí najlepší v triede vojenskú akadémiu vo West Pointe, ktorá je jednou z najprestížnejších vojenských škôl univerzitného typu na svete. Po jej skončení bol pridelený k letectvu. Ako stíhací pilot slúžil počas kórejskej vojny. Odlietal v nej 66 bojových letov a zostrelil dve stíhačky.

Po návrate z Kórey pôsobil ako inštruktor na leteckej základni v Nevade, odkiaľ sa presunul do Nemecka, kde slúžil na vojenskej leteckej základni Bitburg. Buzz Aldrin však armádu opustil, aby mohol študovať na Massachusettskom technologickom inštitúte. V roku 1963 na ňom získal doktorát z astronautiky, čím sa stal prvým astronautom s doktorandským titulom. Po ukončení štúdií sa opäť vrátil do armády a bol vybraný ako člen 3. skupiny astronautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Prvý vesmírny let absolvoval Buzz Aldrin v roku 1966 v kozmickej lodi Gemini 12, pričom uskutočnil aj viac ako päťhodinový výstup do otvoreného vesmíru. O tri roky neskôr - v júli 1969 to už bola účasť na historickom lete Apolla 11 na Mesiac.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia