Zaujímavosti

Aké víno vybrať na vianočný stôl

PR článok
PR článok
11.12. 2019 0:05
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet
Zaujímavosti

Aké víno vybrať na vianočný stôl

PR článok
PR článok
11.12. 2019 0:05
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet

Odporúčania pripravila someliérka WinePlanet.sk Denisa Šutáková

Čas Vianoc nám už klope na dvere. Vonku padá sneh, v izbe svieti vianočný stromček a v kuchyni pomaly vrcholia prípravy. Gazdinky vypekajú koláče podľa svojich overených receptov od babičiek a mám, medovníky, medvedie labky, štedrák, perník... Otec rodiny má na starosti výber ryby a deti môžeme zapojiť do prípravy zemiakového šalátu. Každá rodina má svoje tradície. K Vianociam neodmysliteľne patria jedlá, ktoré si v bežné dni počas roka nedoprajeme. To sa týka aj vína, vianočné sviatky si zaslúžia výnimočné vína k štedrovečernému stolu. Prinášame vám niekoľko typov, ktoré vám spestria blížiace sa chvíle pokoja a pohody.

Bublinky ako aperitív

Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav alebo iné štedrovečerné menu. Najuniverzálnejším vínom v gastronómii je šumivé víno. Výborne sa hodí ako aperitív, ale môže sprevádzať celé vianočné menu. Odporúčam si vybrať sekt v kategórii Brut Nature, Extra Brut a Brut, napríklad z vinárstva Hacaj. Výborným partnerom, táto slávnostná vianočná chvíľa si to naozaj zaslúži, môže byť Champagne Bollinger Special Cuvée Brut.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet

Víno k rybe a ryba k vínu

Výber vína závisí od typu ryby, ktorá bude servírovaná. Veľa slovenských rodín uprednostňuje klasiku, čiže vysmážaného kapra alebo filé z morských rýb. Niektorí ľudia skôr preferujú pečeného pstruha alebo zubáča, vyhľadávaný je i losos. Zámerne vyberiem vína k rybe, pretože zemiakový majonézový šalát si s vínom až tak dobre nerozumie. Univerzálnym bielym vínom k rybe je Veltlínske zelené, Silvánske zelené alebo Rizling rýnsky s vyšším podielom kyseliniek, aby redukoval tuk z vysmážanej alebo pečenej rybe.

Odporúčam Karpatská Perla Veltlínske zelené Noviny 2018, Igor Rariga Silvánske zelené 2017, Chateau Belá Riesling 2018. Ak sa rozhodnete pre lososa, môžete vyskúšať s ružovým vínom Cabernet Sauvignon Rosé 2018 z vinárstva Víno Natural Domin & Kušický.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet

Rezeň s bielym vínom

Nie každý má rád ryby, v niektorých rodinách sa servírujú vysmážané bravčové alebo teľacie rezne alebo pečená morka. Z vín mimo Slovenska odporúčam Riesling z Nemecka a Grüner Veltliner z Rakúska. Dobrým typom môže byť pre Vás Prinz von Hessen Riesling Dachsfilet 2015 alebo Zillinger Horizont Grüner Veltliner 2018. K pečenej morke môžeme zvoliť ľahšie červené víno s vyššou aciditou a nižším podielom trieslovín.

Zo Slovenska odporúčam Cabernet Sauvignon 2015 z vinárstva Fundus Regius, Frankovka modrá 2016 Mrva & Stanko, z Rakúska Rosi Schuster Sankt Laurent Zagersdorf 2011 alebo z Francúzska Domaine Chanson Santenay 2015.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet

Sladké portské na záver

Vianoce sú obdobím, kedy sa človek nevyhne sladkostiam. Každý ponúka taký alebo onaký koláč či zákusok, všetky vyzerajú lákavo a nedá sa odolať. Ak máte radi sladké vína, práve teraz je čas otvoriť si fľašu vína ako je Tokaj alebo portské víno. Zo slovenských vín odporúčam J & J Ostrožovič Tokajský výber 6-putňový 2003, z portských vín Graham´s 20YO Tawny Port, sherry Ximénez-Spínola Pedro Ximénez Solera 2018.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet

Nielen cez Vianoce by mali byť ľudia k sebe štedrí a dopriať si gastronomické zážitky. Vianoce sú sviatkom rodiny a priateľov. Darujte si navzájom čas a mimoriadne vína.

Krásne Vianoce.

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.