Zaujímavosti

Aj ukradnutú batožinu z auta vám poisťovňa môže preplatiť: čo je potrebné dodržať?

PR článok
PR článok
29.7. 2022 14:50
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Union
Zaujímavosti

Aj ukradnutú batožinu z auta vám poisťovňa môže preplatiť: čo je potrebné dodržať?

PR článok
PR článok
29.7. 2022 14:50
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Union

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a povrch naložené autá batožinou na odpočívadlách pri diaľniciach či dovolenkových rezortoch sa stávajú veľkým lákadlom pre rôzne partie zlodejov. Na dovolenku mnohí z nás nosia aj cennosti a drahú elektroniku, a tak krádež batožiny môže neraz zabolieť oveľa viac ako rozbité bočné okno. Kedy vám poisťovňa preplatí ukradnutú batožinu z auta a bude vám pri tom stačiť iba PZP?

Ukradnutá batožina z auta a PZP

Mnohí šoféri sa spoliehajú na to, že keď majú dojednané PZP, tak sa poistné krytie vzťahuje aj na ich auto a prípadne aj batožinu. Nie je to však pravda, hoci k PZP môžete mať dojednané rôzne dodatkové služby, jeho základný variant nekryje prípadnú krádež batožiny z vozidla a ani škody spôsobené vandalizmom.

Oplatí sa vedieť, že škody spôsobené na výbave vozidla vám kryje havarijné poistenie, opäť sa to, ale v závislosti od podmienok konkrétnej zmluvy, nemusí týkať batožiny. Batožinu teda môžete mať pripoistenú v rámci havarijného poistenia alebo aj ako súčasť cestovného poistenia. V každom prípade, ale platí, že či už si objednávate poistenie online, alebo na pobočke, vždy sa informujte, aké situácie presne konkrétny produkt kryje a oboznámte sa s poistnou zmluvou.

Auto musí byť riadne uzamknuté a batožina ukrytá

Ak vám na dovolenke vykradnú auto a zoberú si aj vašu batožinu, je dôležité vedieť preukázať, že auto bolo riadne uzamknuté a batožina bola dostatočne ukrytá v batožinovom priestore. Cestovný kufor odložený na zadných sedadlách totiž môže vyslovene lákať. Aby ste sa vyhli kráteniu poistného plnenia, je potrebné dodržať podmienky konkrétnej poistnej zmluvy, resp. jej príloh. Počas cesty na dovolenku a aj po príchode do cieľa si preto vždy dávajte pozor, aby ste auto zamkli a kľúče odkladali na bezpečné miesto.

Pozor si dávajte zvlášť na cennosti

Batožina na letnú dovolenku spravidla neobsahuje len plavky, pár kusov oblečenia a poskladanú nafukovačku, ale neraz aj rôzne cennosti ako drahé šperky, hodinky či elektroniku. V rámci pripoistenia batožiny si preto vždy dajte pozor na limity poistného krytia, aby ste sa po samotnom odcudzení batožiny vyhli aj ďalším nepríjemným prekvapeniam.

Mimochodom, ak si na dovolenku beriete akékoľvek cennosti, nechávajte si ich radšej hneď po príchode na ubytovanie v trezore a určite nie v aute. Ak sa nechcete spoliehať na ubytovacie zariadenie, zvážte možnosť, či nevyužiť cestovné poistenie online s doplnkovými službami. 

Ako je to s krádežou batožiny zo strešného boxu?

Ak vám pri balení vecí na dovolenku nestačí batožinový priestor vášho auta, využiť môžete strešný box, no pozor, niektorí zlodeji sa špecializujú práve na ne. Opäť aj v tomto prípade je potrebné nahliadnuť do poistnej zmluvy a dodržať podmienky, ktoré sú v nej stanovené.

Strešný box a jeho obsah môže pokrývať aj poistenie auta, ale samotný box musí byť zabezpečený všetkými dostupnými uzamykacími systémami vrátane tých, ktoré zabezpečujú jeho pripevnenie o auto. Držte sa rady odborníkov a nenechávajte si po príchode na miesto dovolenky v boxe radšej nič. Často sú totiž pre zlodejov dostupnejšou korisťou ako kufor vášho auta.

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.