Zapriahnutý pes

Keď posledný Koburg utekal pred Červenou armádou, tak ako všetci ostatní šľachtici, ktorí mali blízko k Nemcom, bol presvedčený, že sa po vojne vráti. Poveril svojho správcu Eugena Palášthyho, aby mu majetok zatiaľ opatroval. Ten bol dôsledný. Všetko sa zachovalo tak, ako to bolo, čo na Slovensku nebolo úplne bežné. Väčšinu historických stavieb vyrabovalo domáce obyvateľstvo. Kaštieľ nikdy neznárodnili, pretože v ňom pred vojnou žil najstarší brat Ferdinanda Koburga Filip. Po jeho smrti sa dediči dohadovali o majetok. O hospodárstvo sa rodina nestarala, Koburgovci začali štátu dlhovať na daniach a ten ich majetky postupne odkupoval. V roku 1928 bol kaštieľ už štátny, ale majetky vďaka svojim politickým konexiám užívali Koburgovci.

Panstvo malo k dispozícii izbový záchod, aby nemuselo v noci nikam chodiť.
Panstvo malo k dispozícii izbový záchod, aby nemuselo v noci nikam chodiť.
Zdroj: Vladimír Kampf

Od roku 1954 je kaštieľ sídlom lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea. Vďaka zachovanému interiéru si môže návštevník urobiť predstavu o bývaní šľachty. K tomu môže navštíviť expozície o vývine lesníctva a poľovníctva na Slovensku. Vnútorné zariadenie sa dochovalo dokonale. Skrýva aj niekoľko pikantností. Napríklad príručný záchod. Stál vedľa postele pánov a bol im k dispozícii najmä v noci, keď to na nich prišlo. Cár-necár, aj on musel... Kompletný je aj piknikový príborník. Vo väčšom, ťažšom kufri mala šľachta k dispozícii nielen riad a príbor, ale trebárs aj termosku. Pobyt vonku si dokázali naozaj užiť. Boli pritom mimoriadne ekologickí. Nezostával po nich žiaden plastový odpad. Možno len biologický. Zaujímavá je aj funkčná zmenšenina koča, do ktorej si panské deti zapriahali psi a vozili sa po vnútornom nádvorí.

Aby toho nebolo málo, kaštieľ bol pôvodne aj akýmsi kalendárom: budova má štyri brány ako štyri ročné obdobia, dvanásť komínov ako mesiacov v roku, 52 izieb ako týždňov v roku, sedem arkád ako dní v týždni a 365 okien ako dní v roku. Po prestavbách niektoré z týchto počtov neplatia. Čerstvo zrekonštruovali aj pivnicu. Zatiaľ je pre návštevníkov neprístupná. Kaštieľ hľadá nájomcov priestorov, ktoré by mohli byť atraktívne napríklad pre svadby, keď raz budú môcť byť opäť naplno...

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO ZAUJÍMAVÉHO VÝLETU NÁJDETE V GALÉRII
Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Donald Trump

To je ale suma! Liečba koronavírusu prezidenta DONALDA TRUMPA vyšla Američanov poriadne draho

Jozef Kmeťo (†47)

Publicista JOZEF KMEŤO (†47) nahral mrazivé video o svojom COVIDE-19. O pár hodín bol mŕtvy

Déčko má vplyv na zdravie zubov, svalov a kostí.

Slnko v pilulke: Ako na jeseň doplníte potrebný vitamín D?

Ilustračná snímka

S Kollárom sa v čase nehody viezla TÁTO SEXBOMBA: Čo robila cez lockdown v štátnej limuzíne?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia