Keď tunajšia šľachta na konci druhej svetovej vojny utekala pred Červenou armádou, kaštieľ vo Svätom Antone nevyrabovali, a tak je v ňom unikátna expozícia.

Vždy ma zamrzí, keď prídem niekam k slovenskej atrakcii, na ktorú sa teším. Žiaľ, takmer na každom mieste v tejto krajine mám rozpačitý pocit, keď vidím stopy tej našej ľahostajnosti. Svätý Anton pri Banskej Štiavnici je príklad ako vyšitý. Pod jedinečným kaštieľom stojí niekoľko rúcajúcich sa domov, vedie tam hrboľatá, trochu deravá a úzka cesta. V dedine je niekoľko zaujímavých domov, ktoré už dlho pokope nevydržia. Našťastie kostol stojí pevne. História tunajšej farnosti siaha až do 14.  storočia. S kostolom susedí bašta z polovice 16. storočia. Bránila pred Turkami a bola súčasťou opevnenia niekoľkých osád. Aj tá ešte stojí.

VIAC FOTOGRAFIÍ ZO ZAUJÍMAVÉHO VÝLETU NÁJDETE V GALÉRII

Prišiel vhod

O hrade vo Svätom Antone, ktorý volajú aj Svätý Antol, bolo počuť už v 15. storočí. Obec v tom čase vlastnili bratia Kazovci. Z roku 1415 pochádza zmienka o menšej stavbe. Ďalšie zmienky sú až z druhej polovice 16. storočia. Ľudia boli vystrašení z možných tureckých nájazdov na územie dnešného Slovenska. Vtedajšia hlava rodu Koháriovcov dala v roku 1744 postaviť neskorobarokový jednoposchodový dvojkrídlový kaštieľ v tvare písmena L. O niekoľko rokov neskôr ku kaštieľu dostavali ďalšie dve krídla. Vzniklo uzavreté nádvorie. Po Koháriovcoch bývali v kaštieli Koburgovci.

Jedným z posledných obyvateľov bol bulharský cár Ferdinand Koburg, ktorý sa narodil ako Ferdinand Maximilián Karl Leopold Mária Sasko-kobursko-gothajský. Bulharským cárom bol v rokoch 1908 až 1918. Okrem toho bol spisovateľ, botanik, ornitológ, entomológ a filatelista. Pre Bulharov bol istý čas symbolom moderného štátu na prelome 19. a 20. storočia. Po vyhlásení nezávislosti Bulharska však zrazu cára ani veľmi nepotrebovali. Opäť im prišiel vhod, keď na niekoho potrebovali hodiť neúspechy vo vojnách vrátane prvej svetovej. Starnúci cár časť života prežil na Slovensku, najmä v kaštieľoch vo Svätom Antone a na Prednej Hore, kde vystupoval ako gróf Muránsky.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia