Hlavný matričný úrad v Škótsku (National Records of Scotland - NRS) zverejnil časť z kráľovninho úmrtného listu.

Príčinou smrti britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá vládla od roku 1952, bola staroba. Oznámili to vo štvrtok matričné úrady v Škótsku, kde dlhoročná panovníčka zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice Sky News. Kráľovnino úmrtie zaznamenali do knihy úmrtí v správnej oblasti Aberdeenshire 16. septembra.

V novo zverejnenom dokumente je uvedený aj čas kráľovninej smrti, a to 8. septembra o 15.10 h na zámku Balmoral, škótskom sídle panovníčky, kde tradične trávila neskoré letné mesiace, informuje People. Ako jej "zvyčajné sídlo" sa uvádza Windsorský zámok, ktorý kráľovná Alžbeta od roku 2020 využívala ako svoju domovskú základňu uprostred pandémie COVID-19 počas posledných rokov svojho života. Ako informátorka o smrti kráľovnej Alžbety sa uvádza jej dcéra, princezná Anne. Anne predtým vo vyhlásení uviedla: "Mala som to šťastie zdieľať posledných 24 hodín života mojej najdrahšej matky."

Na snímke z 18. novembra 2007 v sídle Broadlands na juhu Anglicka britská kráľovná Alžbeta II. a britský princ Philip si pozerajú do očí pri príležitosti výročia diamantovej svadby. V tomto sídle Alžbeta a Philip v novembri 1947 strávili svadobnú noc. Kráľovná v obľúbenej modrastej.
Zdroj: Fiona Hanson

Meno zosnulej panovníčky je uvedené ako "Elizabeth Alexandra Mary" s priezviskom "Windsor". Jej povolanie znie: "Jej Veličenstvo kráľovná". Buckinghamský palác oznámil úmrtie kráľovnej Alžbety vo veku 96 rokov vyhlásením: "Kráľovná dnes popoludní pokojne zomrela v Balmorale." Princ Philip, ktorý bol manželom kráľovnej Alžbety 73 rokov a umrel vo veku 99 rokov v apríli 2021, podľa úmrtného listu tiež zomrel na starobu. Novým kráľom sa po smrti panovníčky automaticky stal jej najstarší syn princ Charles, ktorý si zvolil meno Karol III. Alžbetin pohreb sa konal v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne a neskôr ju na ceremónii za účasti rodiny uložili do hrobky v Pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI., ktorá je súčasťou Kaplnky sv. Juraja na Windsorskom hrade.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia