Šoubiznis

Známy košický muzikant, ktorý hrá s Chinaski: Tomi zažil niečo, čo pripomína zázrak!

21.9. 2019 17:30
Keď tisíce fanúšikov spievajú na koncertoch Chinaski spolu s kapelou, Tomi si naplno uvedomuje, že bez Romana by takéto úžasné chvíle nezažil.
Keď tisíce fanúšikov spievajú na koncertoch Chinaski spolu s kapelou, Tomi si naplno uvedomuje, že bez Romana by takéto úžasné chvíle nezažil.
Zdroj: Jozef Bosák
Šoubiznis

Známy košický muzikant, ktorý hrá s Chinaski: Tomi zažil niečo, čo pripomína zázrak!

21.9. 2019 17:30
Keď tisíce fanúšikov spievajú na koncertoch Chinaski spolu s kapelou, Tomi si naplno uvedomuje, že bez Romana by takéto úžasné chvíle nezažil.
Keď tisíce fanúšikov spievajú na koncertoch Chinaski spolu s kapelou, Tomi si naplno uvedomuje, že bez Romana by takéto úžasné chvíle nezažil.
Zdroj: Jozef Bosák

Keď zaplnený štadión spieva spolu s kapelou Chinaski, basgitarista Tomi Okres naplno cíti, že zázraky sa dejú. Myslí na kamaráta Romana Genersicha, ktorý mu daroval obličku. Bez neho by v októbri v Prahe nekrstil nový album.

Košický muzikant Tomi Okres dlhé roky (1997 – 2005) hrával v kapele IMT Smile. Typický život muzikantov, ktorí jedávajú na pumpách, po nociach žúrujú alebo cestujú, a zlá životospráva bez športu sa podpísali na celkovej únave organizmu.

„Oslávil som 30, bol som v strese, osobný život o ničom, mal som 105 kíl, žiadnu životnú víziu. Vzťahy v kapele boli vtedy napäté, ani hranie ma už nebavilo. Odišiel som z kapely, vrátil som sa domov do Košíc a venoval som sa štúdiovej práci. Po jednom zápalovom ochorení mi pri odbere krvi vybehli zlé výsledky.

Poslali ma na nefrológiu a tam som sa dozvedel, že mám chronické obličkové ochorenie a že raz skončím na dialýze. Vystrašili ma, a hoci som úplne presne nevedel, čo to tá dialýza je, tušil som, že to bude riadna katastrofa. Nikomu som sa s tým detailne nepriznal.“ To sa písal rok 2007.

Choré obličky nebolia

Okamžite urobil závažné zmeny v životospráve: obmedzil alkohol, vylúčil potraviny, ktoré činnosť chorých obličiek zaťažujú. Poctivo bral lieky, začal športovať, schudol, dostal sa do dobrej kondície, začal znovu koncertovať.

„Po skončení spolupráce s IMT Smile som mal s kamarátmi kapelu Cirkus, hrával som aj s Katkou Knechtovou a neskôr som sa muzikantsky ujal víťaza česko-slovenskej Superstar Lukáša Adamca. Skamarátili sme sa a cítil som v ňom potenciál. Začali sme spolu hrať, skladať pesničky a po piatich rokoch poctivej roboty sa nám začalo dariť.“

Tomiho chronické obličkové ochorenie sa však pomaličky ozývalo.

„Najhoršie na ľadvinových ochoreniach je, že ťa nič nebolí, funguješ normálne – je to taký tichý zabijak. Aj keď výsledky sa postupne zhoršovali, nechcel som si to pripustiť a lekárov som postupne začal obchádzať... Celý problém som zatlačil niekam do úzadia a dúfal som, že sa ‚nejako‘ vyrieši. Veľmi zlý prístup.

Veľa som pracoval, keďže okrem muziky som v roku 2011 začal prevádzkovať košický podnik Pub u kohúta, kde som prvé roky trávil aj šestnásť hodín denne. Je však zaujímavé, že až na občasné únavy som dlho fungoval v plnom nasadení až do marca 2017. Potom to už išlo rýchlo.“

Po vyprodukovaní prvého albumu Lukáša Adamca (marec 2017) s hitom Horúca láska sa cítil dosť vyčerpaný, nevládal vstať z gauča...

Hranie s kapelou Chinaski ho baví, nikdy nezabudne na postoj Michala Malátného a Františka Táborského, ktorí verili v zázrak. Na svojho basgitaristu si počkali.
Hranie s kapelou Chinaski ho baví, nikdy nezabudne na postoj Michala Malátného a Františka Táborského, ktorí verili v zázrak. Na svojho basgitaristu si počkali.
Zdroj: Tomáš Beran

Desivý krvný obraz a dialýza

„Keď som v tú osudnú stredu doma ležal a nevládal som sa ani po­hnúť, zavolal som kamarátovi lekárovi. Keďže mi strašne búšilo srdce, navigoval ma okamžite do kardiocentra. Myslel som si, že mám nejaký srdcový problém, obličky mi ani nenapadli.

Zistili, že srdce je síce v poriadku, ale iné hodnoty boli otrasné. Hlavne kreatinín, údaj dôležitý pre funkčnosť obličiek, bol vyšší asi osemnásobne. Rovno ma odniesli na interné s komentárom, že s takýmto krvným obrazom by som už nemal byť nažive. S odstupom času som si uvedomil, že si odvoz na izbu a následné hodiny, dni skoro vôbec nepamätám.

Tímu primára nefrológie Jaroslava Rosenbergera sa podarilo stabilizovať ma, trubičky a hadičky som mal všade, ale viera, že moje obličky možno ešte naskočia, sa nenaplnila. Mal som 41 rokov, zničený organizmus, ale šťastie, že som do špitálu došiel,“ hovorí Tomi.

Čakala ho dialýza, čo znamená, že trikrát do týždňa po štyri hodiny sedel pri stroji, ktorý nahrádza fungovanie obličky. Napichli mu katéter a začali mu pravidelne čistiť krv. Dialýza bežné fungovanie obmedzuje a komplikuje ho – najmä u muzikanta, ktorý potrebuje cestovať. Ale na Slovensku je všetko relatívne blízko a hlavné bolo, že dialýzu zvládal dobre.

„V nemocnici som si uvedomil, že sa s tým musím naučiť žiť a akceptovať to, že veci už nikdy nebudú ako predtým. Okrem najbližších som takmer nikomu nič nehovoril, lebo nenávidím, keď ma niekto ľutuje. Ľútosť a slzy nepomôžu, práve naopak, celú vec len zhoršia – aspoň u mňa.“

Takže fungoval akoby normálne, hral a premýšľal o slovách lekárov o tom, že „z dialýzy vedie cesta buď na cintorín, alebo na transplantačný stôl“. Nemárnil čas, bolo treba konať, aby sa čo najskôr dostal na zoznam čakateľov. Predtým musí pacient prejsť vyšetreniami, doslova ho oskenujú od hlavy po päty, aby zistili, či to zvládne, prípadne odhalili možné nebezpečenstvá.

Keď sa na čakaciu listinu dostal, tešil sa, že má šancu, že mu jedného dňa zavolajú a budú mať pre neho náhradnú obličku. Je to však lotéria: telefón môže zazvoniť zajtra, o pol roka, o tri roky...

„Priateľka Mery mi chcela darovať obličku ako prvá, ale to som striktne odmietol. Mama ani brat neprešli testmi. Tak som tému živých darcov ukončil, zmieril som sa s dialýzou a veril som, tak ako ostatní pacienti, že raz zazvoní telefón.“

Muziku miluje, koncerty si užíva naplno.
Muziku miluje, koncerty si užíva naplno.
Zdroj: Jozef Bosák

Keď rodinu vylúčia

Dlhoročného kamaráta a v tom čase už aj spolupracovníka v košickom Pube u kohúta Romana Genersicha však neoklamal. Všimol si, že Tomi je často zamyslený, nervózny, takmer zmizla jeho spontánna veselosť, a keď sa ho pýtal, čo sa deje, iba na neho „brechal“.

Od jeho priateľky Mery vytiahol informácie o zdravotnom stave a rozhodol sa, že sa pokúsi pomôcť on a zájde potajomky za lekármi, nech zistia, či by jeho oblička Tomášovi vyhovovala.

„Bol som tam, ibaže mi povedali, že najprv musím mať súhlas od Tomáša, až následne urobia všetky potrebné testy. Nevedel som, či budem vhodný darca vzhľadom na nie najlepšiu životosprávu, nočný život, alkohol,“ spomína na chvíle pred dôležitým rozhodnutím Roman Genersich, ktorého v Košiciach poznali ako dlhoročného majiteľa Ibizy, svojho času najväčšej a najznámejšej diskotéky na východe Slovenska.

Jeho dedo Ernest Genersich písal texty piesní pre Františka Krištofa Veselého.

S Romanom sa Tomi zoznámil ako študent košického konzervatória, keď s celou bandou chodili do klubu, kde Roman robil prevádzkara. Za zmienku stojí, že Tomiho spolužiaci z „konzervy“ dnes tvoria silnú generáciu úspešných muzikantov a hercov: Peter Bič, Miro Tásler, Marián Čekovský, Zoli Sallai, Alexander Bárta, Vlado Kobielsky.

„Roman pre nás mal pochopenie, keďže sme ako študenti niekedy nemali na účet. Bol pre nás guru, vždy originálny, dokázal zorganizovať perfektné akcie. Odvtedy som s ním bol v kontakte. Aj keď niekedy sme sa dlhšie nevideli, vždy sme sa raz za čas stretli.“

Napriek dlhoročnému priateľstvu Tomáš Romanovu ponuku na darovanie obličky najprv rázne odmietol. Kamaráta predsa nebudú kvôli mne rezať, hovoril si. Roman mu však opakovane vysvetlil, že má dve obličky a život s jednou je v poriadku.

„Po nejakom týždni rozmýšľania som odhodil hrdosť a hlúposť a vďačne som súhlasil,“ hovorí Tomi.

„V Tomášovi som videl veľkú perspektívu, veď mal iba 41 rokov, pred sebou kariéru v muzike, nechcel som, aby sa taký talent premrhal, ak sa dá pomôcť. Povedal som si – nemám rodinu ani deti, tak prečo sa nepokúsiť pomôcť kamarátovi, ktorého poznám celé roky a veľmi si ho vážim za mnohé veci,“ dodáva.


Zázrak sa koná

Testy následne potvrdili, že Romanova oblička je pre Tomiho vhodná, a tak bývalý diskotékový kráľ rapídne zmenil životosprávu, vylúčil alkohol, schudol, aby všetko bolo v poriadku a nenastali zbytočné komplikácie. Do nemocnice nastúpili deň pred transplantáciou, najprv šiel do sály Roman a potom Tomáš.

„Mali sme obrovské šťastie. Tak sme tomu pozitívne verili, že Romanova oblička u mňa hneď v sále ‚naskočila‘ a začala pracovať. Bola to neopísateľná radosť. Ďakujeme vynikajúcim chirurgom Erikovi Tóthovi a Štefanovi Hulíkovi za fantastickú prácu.“

Roman ako darca išiel domov už po piatich dňoch, Tomi po dvanástich a rovno do chalupy požičanej od strýka do trojtýždňovej karantény, aby sa, nedajbože, od niekoho nenakazil.

Imunosupresíva mu oslabujú imunitu a doživotne si musí dávať pozor na dodržiavanie hygieny. Po nikom nepije, neje, často si umýva ruky, nezdržuje sa tam, kde sú chorí ľudia.

„Musím povedať, že taká transplantácia je krásna súhra obrovského množstva ľudí rôznych nemocničných oddelení košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, ktorí pre úspešnú akciu vykonávajú neuveriteľnú prácu, často na úkor svojho voľného času. Klobúk dole pred ich prácou a veľká vďaka za úžasnú starostlivosť.“

Už päť týždňov po transplantácii hral Tomáš na turné Lukáša Adamca, ale na rozdiel od minulosti bol hodinu pred polnocou v hotelovej posteli, doprial si maximálne jedno pivo a prechádzku.

Aj Roman sa po darovaní obličky upokojil a spomalil, dáva si pozor na životosprávu, vylúčil tvrdý alkohol, venuje sa svojim záľubám, ako sú prechádzky so psami, záhrada, kvety a motorky. „Vôbec necítim, že jednu obličku nemám, som úplne v pohode.“

Na turné IMT SMILE – HISTORY v decembri 2016, kde si s Ivanom Táslerom zahrali aj bývalí členovia – zľava Tomáš Okres, Viktor Špak a Peter Bič.
Na turné IMT SMILE – HISTORY v decembri 2016, kde si s Ivanom Táslerom zahrali aj bývalí členovia – zľava Tomáš Okres, Viktor Špak a Peter Bič.
Zdroj: Martin Trenkler

Narodeninová oslava

Ďalšia zaujímavá zápletka v Tomiho príbehu je ponuka front­manov českej kapely Chinaski, aby sa stal jej členom.

„Michala Malátneho a Františka Táborského poznám asi sedemnásť rokov. Z času na čas sme sa stretávali buď v Prahe, alebo v Košiciach. Presne v čase, keď som po kolapse vedel, aké mám pesimistické prognózy, som sa s nimi v Prahe stretol, ale z klasického obeda sa vykľula pozvánka do kapely Chinaski.

Bol máj 2017 a ja som im vyklopil, aké mám zdravotné problémy, s tým, že by sa musel stať zázrak, aby som ich kapele mohol povedať áno. Chlapcov to šokovalo, ale mali fantastický prístup. Povedali, že na mňa počkajú a v októbri to predebatujeme. Nikdy im za to neprestanem byť vďačný,“ spomína Tomi.

Ako už viete, zázrak sa stal, v októbri mal Tomi úspešnú transplantáciu za sebou a ponuku od skvelej kapely mohol prijať.

„Dnes s nimi hrám, je to paráda, neskutočná energia, tisíce ľudí na každom koncerte, strašne ma to baví,“ hovorí Tomi a dodáva, že všetko konzultoval už ako zodpovedný pacient s primárom transplantačného oddelenia.

„Primár Beňa je nielen môj lekár, ale aj terapeut a bol mi psychickou oporou. Veľmi mi pomohlo, keď odobril môj úmysel začať koncertovať a cestovať s Chinaski. Mal pochopenie asi aj preto, že sám sa kedysi venoval muzike, a hlavne razí teóriu, že transplantácia má pacienta vrátiť do normálneho života, nie do ustráchaného položivota.

Časť blízkych mi totiž radila, aby som bol teraz v pokoji, aby som nič nerobil, iba si dával pozor. Nepočúvol som ich, hoci viem, že mi chceli len dobre. Momentálne žijem vďaka Romanovi úplne normálny život, nemám žiadne špeciálne obmedzenia, samozrejme, denne užívam lieky a hlavne, každý mesiac mám kontrolu, takže keby sa niečo dialo, hneď by sa to zistilo.“

Šťastný s priateľkou Mery, ktorá pri ňom stojí v dobrom i zlom.
Šťastný s priateľkou Mery, ktorá pri ňom stojí v dobrom i zlom.
Zdroj: Stana Topoľská

Prepojení ako bratia

Roman sa necíti ako hrdina, hoci hrdinom rozhodne je. „Možno som vykonal niečo mimoriadne, teším sa z toho. Takých ľudí, ktorým by som bol ochotný takto pomôcť, nie je veľa,“ hovorí.

Tomi priznáva, že najmä v nejakých citovo vypätých situáciach, keď napríklad vypredaný štadión spieva s Chinaski, si spomenie na kamarátovo gesto a nezabudne mu poslať fotku, video alebo len napísať, že keby ho nebolo, toto by nezažil.

Vo februári tohto roka absolvoval s Chinaski turné pre krajanov v Austrálii a na Novom Zélande, v máji hral s kapelou na koncerte v Košiciach pred vypredaným hľadiskom, v ktorom nechýbali ani lekári a sestry z nemocnice.

„V októbri nám vyjde nový album. Chlapci zaradili aj skladby, ktoré som napísal ja. Mám veľkú radosť, že s nimi hrám, veľmi ma to baví, teším sa na každý koncert a k tomu chystám nové pesničky pre Lukáša Adamca.“

Chalani prezradili, že pripravujú videodokument, ktorý bude zachytávať ich príbeh a výpovede všetkých aktérov, príbuzných i lekárov. Chcú, aby ľudia vedeli, ako prebieha transplantácia, čo sa odohráva v mysli pacienta i darcu, ako sa bojuje s nepriazňou osudu. Chcú poukázať na lekárov, ktorí svoju prácu berú ako poslanie a robia ju úžasne.

„Náš príbeh má byť aj výzvou pre verejnosť – že môžete pomôcť, zachrániť život a pritom normálne ďalej fungovať. Jednoducho sa môžete stať darcom aj vy,“ pripomína nám všetkým Roman.

„Je fajn stretnúť v živote anjela, naozajstného priateľa, je to šťastie i požehnanie,“ lúči sa s nami Tomi Okres so širokým úsmevom na tvári.

S Lukášom Adamcom ho spája nielen to, že sú obaja z Košíc a kamaráti, ale najmä muzika. Tomáš mu produkoval album a napísal hit Horúca láska.
S Lukášom Adamcom ho spája nielen to, že sú obaja z Košíc a kamaráti, ale najmä muzika. Tomáš mu produkoval album a napísal hit Horúca láska.
Zdroj: Jozef Jarošík
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac