Napriek tomu, že herec, moderátor, spevák, ale najmä večný princ Radovan z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou Josef Zíma (90) nedávno oslávil krásne jubileum, stále vystupuje a srší neuveriteľnou energiou.

Čo sa týka rozprávky Princezná so zlatou hviezdou, ako je možné, že napriek obrovskej popularite vám už potom žiadna úloha princa neprischla?

Je pravda, že princa som si zahral iba raz a neviem povedať, prečo už neprišlo viac takých ponúk. Pravda je, že ja som sa potom venoval divadlu a spevu, ale aj moja zosnulá manželka mi vždy hovorila, že vďaka tejto rozprávke budem princom až do smrti. Je to už viac ako 60 rokov, čo je táto rozprávka na svete a každý rok beží v televízii.

VIAC JEHO FOTIEK SI POZRITE V GALÉRII...

Predpokladám, že túto otázku ste dostali už nespočetne veľakrát, ale čím to je, že aj po toľkých rokoch táto rozprávka divákov stále baví?

Úprimne, neviem. Osobne mám napríklad rád rozprávku Hrátky s čertem, v ktorej excelovala moja pani manželka Eva Klepáčová (†79), alebo rozprávky s pánom Werichom, Pyšnú princeznú a takisto Tri oriešky pre Popolušku. Tieto rozprávky sú akčné, vždy sa tam niečo deje a mne sa to páči. Moja rozprávka je skôr romantická, s jediným dramatickým momentom s pánom Martinom Růžekom (†77). A je pravda, že to bol jeden z mojich prvých filmov, a keby som mohol byť dnes mladý, zahral by som to omnoho lepšie.

Napriek tomu, že rozprávka mu priniesla veľký úspech, princa si zahral len raz.
Zdroj: ČSFD

Ja sa na tú rozprávku síce nepozerám, ale keď som sa na to zo začiatku pozeral, tak som si postupne uvedomoval, že to mohlo byť lepšie, ale v tom čase som bol neskúsený… Na druhej strane som mal možnosť byť v blízkosti veľkých hviezd, ako bol spomínaný pán Růžek, Neumann (†72), Pištěk (†65), Kohout (†87), Smolík (†81), ktorým som mohol pokojne chodiť po pivo a čistiť im topánky, lebo som si ich nesmierne vážil a v porovnaní s nimi som bol absolútny začiatočník. Ale som rád, že som mal tú časť zahrať si túto úlohu po boku týchto veľkých hercov.

Táto rozprávka je z roku 1959. V tom istom roku ste mali vážnu dopravnú nehodu. Mali ste vôbec možnosť túto rozprávku vtedy vidieť?

Videl som ju, až keď ma prepustili z nemocnice. Nenápadne som stál v predmestskom kine za posledným radom sedadiel tak, aby ma nikto nepoznal.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Život v predaji od štvrtka 28.7.2022. 

Diskusia