Po pauze zapríčinenej pandémiou koronavírusu sa pred karlovarským hotelom Thermal opäť rozprestrel červený koberec a odštartoval 55. ročník medzinárodného filmového festivalu. 

Hneď na úvod si cenu za celoživotný prínos do filmového priemyslu odniesol britský herec Michael Caine (88). A hoci sa novinári trošku ponosovali, že odmieta poskytovať rozhovory, všetkých prítomných svojou skromnosťou a zmyslom pre humor zabával, no zároveň dojímal. „Ďakujem. Aj za najväčší aplauz, aký som kedy dostal,“ uviedol pri preberaní ceny. V krátkom príhovore zdôraznil, že začínal „ako vôbec nikto“. Slávu si budoval postupne, ale v prvom rade mal najmä veľké šťastie. „Je úžasné, čo ste tu pre mňa spravili. Dali ste mi cenu za niečo, čo milujem. Za môj život…“ M. Caine sa v Česku neocitol prvýkrát. Nakrúcal tam historický film Jan Žižka, ktorý príde do kín v roku 2022.

Nasledujúci deň po slávnostnom festivalovom otvorení britský herec osobne uviedol jeden zo svojich posledných filmov, konkrétne snímku Bestsellery v réžii Kanaďanky Liny Roesslerovej. „Keď som prvý deň prišiel na nakrúcanie, rozhliadal som sa a uvidel som krásnu herečku. Pýtal som sa, kde je režisérka – vedel som totiž, že film nakrúca žena,“ zaspomínal si na príjemnú spoluprácu s dôvetkom: „V minulosti som pracoval s mnohými režisérmi, ale túto konkrétnu som nepoznal. Tá krásna herečka mi povedal: ‚To som ja!‘ A ja na to: ‚Vy by ste nemali len režírovať, v tom filme by ste mali aj hrať. Ste nádherná!‘ Občas, keď vidíte niekoho krásneho, poviete si, že na druhej strane nemusí mať žiadny talent. Lina je však aj fantastická režisérka, nakrútila skvelý film,“ vychválil M. Caine spoločnú prácu aj jej výsledok do nebies.

Dráma sa k divákom mala dostať už minulý rok, ale jej premiéra sa pre pandémiu musela stále presúvať. „Po skončení nakrúcania sa ma producent pýtal, či prídem na svetovú premiéru. Potvrdil som to a povedal som žene, aby mi oprášila oblek. Potom sa to však ťahalo, ťahalo, až sme napokon tu a ja vám ďakujem, že ste prišli,“ povedal legendárny umelec prítomnému publiku. V závere festivalu ho vystriedal očakávaný Johnny Depp (58) a Ethan Hawke (50).

Slovenky v centre pozornosti

Pandémiou poznačené Karlove Vary počas svojho 55. ročníka hostili aj niekoľko prominentných dám z našej krajiny. Ich reprezentácia neostala bez povšimnutia. Festival si aspoň na chvíľu užila moderátorka markizáckej Farmy Eva „Evelyn“ Kramerová (31), herečka Tatiana Pauhofová (38), bývalá riaditeľka Miss Slovensko Karolína Chomisteko- vá (26) so sestrou Eliškou, extravagantná módna návrhárka Vanda Janda (23) či bývalá Miss Universe Denisa Mendrejová (35) v spoločnosti lekárky Aleny Pallovej (41).

Po minuloročnom pornoškandále však vo Varoch chýbala Andrea Verešová (41). Tá býva ozdobou každého večierka, tentoraz sa širokej verejnosti a zároveň mediálnej pozornosti vyhla. Po tom, čo uplynulé Vianoce obleteli internet pikantné videá s jej a manželovou podobizňou, sa modelka proti tomu ohradila a tvrdila, že ide o podvod. Za dolapenie tvorcu núkala odmenu 50-tisíc eur. Prípad však ostal bez vinníka a Verešová prešla poriadne nepríjemným obdobím. Krátko po incidente okamžite zbalila celú rodinu a odišla na dlhé týždne do slnečného Dubaja, neskôr na Seychely a teraz trávi čas na gréckom ostrove Mykonos. Medzitým sa v Česku objavila len nakrátko. Spoločenským udalostiam sa stále vyhýba, ale evidentne jej začínajú chýbať. „Začína sa filmový festival v Karlových Varoch. Veľmi by som si priala, aby som tam mohla byť, pretože festival má v mojom srdci špeciálne miesto. Na všetkých myslím a posielam veľa lásky,“ priznala sa na sociálnych sieťach smutne.

FOTOGALÉRIA: NA FILMOVOM FESTIVALE NECHÝBALI KRÁSNE SLOVENKY
Diskusia