Princ William (37) a jeho manželka vojvodkyňa Kate (37) začiatkom minulého týždňa opustili Spojené kráľovstvo s cieľom navštíviť Pakistan a vydať sa tak po stopách princeznej Diany.

Začiatkom leta 2019 kráľovský pár oficiálne oznámil verejnosti a médiám, že na jeseň tohto roku plánuje navštíviť Pakistan. Túto juhoázijskú krajinu v 90. rokoch 20. storočia viackrát navštívila aj samotná princezná Diana (†36).

V minulosti bol Pakistan krajinou, ktorú neraz britská kráľovská rodina podporila. Časté útoky, konflikty a riziká, ktoré boli v Pakistane na dennom poriadku, vyhnali nielen množstvo obyvateľov, ale najmä odlákali turistov od návštevy krajiny.

Diana má v Pakistane dodnes množstvo fanúšikov.
Diana má v Pakistane dodnes množstvo fanúšikov.
Zdroj: Profimedia

Lady Diana bola tiež veľmi obľúbená medzi obyvateľstvom Pakistanu, dokonca sa zaslúžila aj o vybudovanie onkologickej nemocnice. Na jej návštevy spomína nielen obyvateľstvo, ale aj bývalý hráč kriketu a súčasný pakistanský minister Imran Chán (67), ktorý bol veľmi dobrým priateľom princeznej Diany.

Od jej smrti oficiálne navštívili Pakistan kráľovná Alžbeta II. v roku 1997 a princ Charles s manželkou Camillou v roku 2006.

Cesta bez detí

Po viac ako desiatich rokoch od poslednej cesty uskutočnili návštevu aj princ William s manželkou Kate, ktorí sa rozhodli vydať na päťdňovú cestu bez svojich ratolestí Georgea (6), Charlotte (4) a Louisa (1) a zverili ich do rúk ostatných členov rodiny.

Túto cestu zorganizovalo ministerstvo zahraničných vecí, na ktorého žiadosť kráľovský pár vycestoval. Pakistan je stále miestom nepokojov, teroristických útokov a bojov, preto sa rozhodol kráľovský pár neriskovať a svoj päťdňový program z dôvodu prevencie neuverejniť.

Podľa hovorcu kráľovskej rodiny ide zatiaľ o najnáročnejšiu cestu, hlavne z dôvodu veľkého množstva bezpečnostných opatrení. O bezpečnosť kráľovského páru sa stará okolo 1 000 policajtov a iných vojenských jednotiek.

Úcta Diane

V pondelok 14. októbra kráľovský pár priletel do Pakistanu. Po vystúpení z lietadla nasledovalo milé privítanie. Jeho hlavnou súčasťou boli deti, ktoré vojvodkyni odovzdali kyticu. Vojvodkyňa Kate sa rozhodla obliecť si tradičný odev vo farbe kráľovskej modrej. Uctila si ním samotnú princeznú Dianu, ktorá sa v ňom objavila počas svojich posledných návštev Pakistanu.

Prvým bodom v programe bola návšteva základnej školy, kde sa stretli s deťmi, ktoré využívajú program „Teach for Pakistan“. Tento študijný program predstavuje vzdelávací systém na úrovni britského vzdelávania.

Kate si princeznú Dianu uctila tradičným odevom, ktorý bol dokonalou replikou odevu samotnej princeznej.
Kate si princeznú Dianu uctila tradičným odevom, ktorý bol dokonalou replikou odevu samotnej princeznej.
Zdroj: Profimedia

Kráľovský pár zostal počas rozhovorov so žiačkami príjemne prekvapený, keď sa dozvedel, že niektoré dievčatá sú veľké fanúšičky Williamovej matky, princeznej Diany. Po dlhých rozhovoroch o možnostiach vzdelávania a štúdiu na univerzite dvojica pokračovala ďalej vo svojom programe.

Nasledovalo stretnutie s pakistanským ministrom Imranom Chánom a hlavou štátu Arifom Alvim (70). Kráľovský pár ďalej absolvoval tradičné kultúrne podujatia a aj návštevu národného parku Broghil.

Obraz, ktorý bol ukrytý v stene, má už nového majiteľa.

Objavili stratený obraz slávneho maliara: Neuveríte, kde ho našli!

Populárne články
Natalie Portman

Natalie Portman v odvážnom outfite: Aj pred štyridsiatkou má stále čo ukázať!

Aj zemiakové brigády patrili k socializmu.

Život za socializmu: Spomínate si ešte na rady na banány a toaletný papier?

Jennifer Aniston

Kvôli Jennifer Aniston spadla sociálna sieť: Dôvod ju musí hriať pri srdci!

Ilustračná snímka

Lapač snov ju mal ochraňovať pred zlými snami: Zlom nastal, keď si ho zavesila nad posteľ!

Ilustračná snímka

Astmatici pozor: Doplatky za lieky sa môžu zvýšiť až o 600 percent!

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac
Diskusia