„Trúchliť nad stratou manželky budem už len v súkromí. Andrejka ostáva v mojom srdci, ale zároveň jej dávam priestor, aby mohla odísť do nebeského raja,“ priznáva Otto Weiter (66), ktorý sa s nebohou Andreou Weiter-Fischer (†47) rok po jej smrti rozlúčil na zádušnej omši.

FOTOGRAFIE ZO ZÁDUŠNEJ OMŠE NÁJDETE V GALÉRII

Ako ste ju niesli?

V prvom rade musím povedať, že mám veľkú radosť z toho, že omšu za Andrejku okrem pána farára, ktorého sme oslovili, priateľsky koncelebroval páter Bruno. Ten Andrejku pred rokom pochoval. Pôvodne som ho mal v pláne osloviť, ale nevedeli sme sa k nemu dostať, pretože administrátor na fare nás k nemu nepustil. Našli sme si iného farára, ktorý rád omšu za Andrejku odslúžil, ale napokon prišiel aj spomínaný páter Bruno, spolu celú omšu celebrovali a to bolo pre nás veľmi príjemné prekvapenie.

Samozrejme, prežívanie omše bolo iné než byť na burze s ľuďmi a spomínať na Andrejku. Omša mala iný, duchovnejší charakter. Tam som s ňou bol po celý čas uzavretý v myšlienkach.

Ako ste vnímali, že rodina nebohej manželky sa na zádušnej omši nezúčastnila? Prekvapilo vás to?

Samozrejme, lebo ten, kto chcel, čas si našiel. Bola tam prítomná pani, ktorá prišla z Havlíčkovho Brodu. To, že neprišla rodina, ma naozaj veľmi prekvapilo, pretože som stopercentne čakal, že prídu. Neviem, prečo neprišli, čo sa stalo, aký majú na to názor, ale informovaní o tom boli naozaj vo veľkom predstihu, nechápem to. Vedeli, že omša sa bude konať, napriek tomu sa na nej nezúčastnili. Beriem to však tak, že je to ich vec, ich názor, ich rozhodnutie. Pri omši by sa malo zabudnúť na akékoľvek nezhody a nedorozumenia. Každý si svedomie musí spytovať sám. Omša bola za Andrejku, nebola o mne a o Petre! Ja som sa so svojou manželkou znovu po roku rozlúčil, čo je, myslím si, úplne normálne. Po omši sme ešte s blízkymi priateľmi išli na cintorín a dali jej ešte raz posledné zbohom. Myslím, že všetky veci okolo toho, čo bolo, ako bolo, prečo niekto prišiel, neprišiel – už by som to chcel uzatvoriť. Aj pán farár mi povedal: „Týmto si sa s Andrejkou definitívne rozlúčil.“ Samozrejme, v srdci ju budem mať stále, to mi nikto nezoberie, ale už je to iba moja osobná vec. S tým sa musím vyrovnať sám a viac o tomto svojom trápení nechcem hovoriť. Ani v médiách. Už na tieto otázky nebudem odpovedať. Stačilo.

Spevák Otto Weiter sa rozhodol dať za minulosťou a trápením bodku. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia