Božidara Turzonovová svoje 80. narodeniny oslávila tak, ako by si to prial každý herec jej formátu – na javisku. Za neutíchajúceho potlesku pred divákov predstúpila až štyrikrát.

Do súčasnej televíznej tvorby ju uviedol herec Andy Kraus (54) prostredníctvom seriálu Panelák. Odvahu osloviť ju nabral preto, že Božidara sa jednak poznala s jeho mamou (počas jej svadby hrala a spievala na organe v kostole) a neskôr bol jej žiakom. „Dačku si vážim ako svoju profesorku v škole aj ako herečku a pracovať s ňou bola pre mňa česť aj radosť zároveň,“ priznal nám. „K jubileu jej srdečne gratulujem. Želám veľa zdravia, úspechov a šťastia,“ doplnil A. Kraus.

V seriáli Panelák po boku JURAJA SLEZÁČKA.
Zdroj: TV JOJ

Okrem toho sa herečka stále venuje pedagogickej činnosti. Ako externistka prednáša na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave na fakulte masmédií, ktorej dekankou je bývalá premiérka Iveta Radičová. Tá, mimochodom, cez víkend nechýbala na predstavení Ruské denníky v Národnom divadle, ktoré bolo venované práve okrúhlym narodeninám úspešnej herečky. V publiku sa objavil aj český herec a režisér Jan Kačer (85), kolegyne Milka Vášáryová (80), Kamila Magálová (71) či Ingrid Timková (55). Divadelné predstavenie si v spoločnosti svojej mamy Anny (84) prišiel pozrieť predseda NR SR Boris Kollár aj premiér Eduard Heger s manželkou Luciou.

PREZIDENTKA ČAPUTOVÁ JEJ NA FACEBBOKU VENOVALA KRÁSNE SLOVÁ, PRISPEVOK NÁJDETE TU

Zaujímavosťou je, že hru Ruské denníky si herečka počas svojho jubilejného večera vyberala ešte v čase, keď vôbec netušila, aké veci sa vo svete udejú. „Túto hru som si vybrala, lebo je veľmi múdra,“ ozrejmila nám. Predstavenie malo tri a pol hodiny s jednou prestávku, náročnú tému ani únavu spojenú s pokročilou nočnou hodinou nebolo na umelkyni vôbec badať. Po záverečnej klaňačke sa slova chopila riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová, ktorá na adresu jubilantky uviedla: „Je to vždy nádherné, keď môžeme jubileum našich kolegov a kolegýň osláviť tu na javisku, a o to vzácnejšie je to pri takých ženách, akou je aj Božidara Turzonovová. A ja by som jej v mene Činohry SND chcela veľmi poďakovať. S vami sa mi spája jedna zásadná veta. Vždy hovoríte: ‚Národné divadlo musí byť na prvom mieste.‘ A vo vašom prípade je to tak od roku 1963, odkedy ste jeho členkou. U vás je divadlo vždy na prvom mieste v prístupe, v nastavení, v láskyplnosti, vo výchove mladšej generácie a v podstate všetkých generácií… Ďakujeme za všetky dni, hodiny na javisku a za celý váš prístup. Všetko najlepšie k narodeninám!“

Tajomný dar od Borisa Kollára! Čítajte na ďalšej strane...

Diskusia