Aj keď režisér po verejnom pohrebe netúžil, posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom (†82) sa napokon bude konať v pražskom Rudolfine. Vdova Olga Menzelová (42) tak zareagovala na prosby jeho priateľov, kolegov a fanúšikov.

Odchod významného českého režiséra Jiřího Menzela zarmútil začiatkom tohto mesiaca celý filmový svet. Olga Menzelová v nedeľu všetkým poďakovala za kondolencie. „Veľmi ma teší, že máte Jirku stále radi, či už ste ho poznali osobne, alebo prostredníctvom jeho filmov a divadelných hier, ktoré režíroval. Jirka si verejný pohreb neželal. Viem však, že mnohí z vás by sa s ním napriek tomu radi nejakou formou rozlúčili. Preto sa v piatok 18. septembra od 10.00 do 18.00 pre vás všetkých otvoria priestory foyer Rudolfina, kde sa budete môcť s Jirkom rozlúčiť osobne,“ napísala Menzelová na sociálnej sieti.

O to, že aj v zahraničí bol tento rodák z Prahy filmovou ikonou, sa pričinil Menzelov talent, ktorý zdedil po svojom otcovi, úspešnom scenáristovi a spisovateľovi. Jeho nadanie potvrdilo aj jedno z najprestížnejších ocenení, ktoré režisér môže získať, a to zlatá soška Oscara. Najvýznamnejším míľnikom Menzelovej kariéry bol rok 1966, keď nakrútil film, vďaka ktorému sa o dovtedy neznámom režisérovi dozvedel celý svet. Zisk prestížneho ocenenia Oscar preslávil aj samotné Československo.

Film Ostře sledované vlaky získal najskôr nomináciu v kategórii cudzojazyčných filmov a napokon v roku 1968 aj zlatú sošku. Dej filmu, nakrútený podľa novely spisovateľa Bohumila Hrabala, je zasadený do obdobia druhej svetovej vojny, pričom do úlohy hlavného hrdinu obsadil vtedy len dvadsaťtriročného Václava Neckářa (76). Odvtedy sa stal Hrabalovým dvorným režisérom a ďalšie námety k divácky úspešným filmom mu poskytoval Zdeněk Svěrák. Na jeho filmovej poetike vyrástlo niekoľko generácií divákov nielen v bývalom Československu. Takmer o 20 rokov neskôr sa do nominácie na cenu od americkej filmovej akadémie dostal opäť film režírovaný Menzelom Vesničko má středisková. Okrem jednej nominácie na Oscara a jednej sošky Oscara si za svoju prácu Menzel prevzal mnoho ďalších významných ocenení ako Zlatý medveď či Český lev.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia