Šoubiznis

Úspech slovenskej ľudovej hudby: Pokošovci bodujú v európskom rebríčku

TASR
TASR
9.1. 2020 13:50
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: YouTube
Šoubiznis

Úspech slovenskej ľudovej hudby: Pokošovci bodujú v európskom rebríčku

TASR
TASR
9.1. 2020 13:50
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: YouTube

Úspechy slovenských nahrávok žánru world music v rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) pokračujú aj od začiatku nového roka.

Januárové umiestnenie albumu Pokošovci 2 v prvej dvadsiatke je predsa len niečím výnimočné. Je to zatiaľ najfolklórnejší album zo Slovenska, ktorý zaujal porotcov tohto medzinárodného rozhlasového rebríčka. TASR o tom informovala PR manažérka Jarmila Vlčková.

Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca vydala v roku 2019 dvojalbum s názvom Pokošovci 2, ktorý prináša prierez jej repertoáru tak rómskych, ako aj slovenských ľudových piesní z Horehronia. Tento album obsadil v januári 13. pozíciu v TOP 20 tohto rebríčka, v ktorom dokopy bodovalo 139 nominovaných nahrávok. Pokošovci za sebou v tomto kole nechali aj nový album Ivy Bittovej s Paolom Angelim, posmrtnú kolekciu nových piesní Rachida Tahu či skupinu Bantou Mentale z Kinshasy, hlavného mesta africkej urbánnej elektroniky. Celkovou víťazkou januárového rebríčka sa druhýkrát po sebe stala speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary s albumom Sahari.

Pokošovci týmto umiestnením nadviazali na úspechy slovenskej worldmusic v roku 2019, keď v najlepšej dvadsiatke rebríčka WMCE bodovali v apríli až tri albumy zo Slovenska - Neskrotený od skupiny Hrdza (historicky najvyššie štvrté miesto), Keď vojačik narukoval od Trojky Zuzany Homolovej (16. miesto) a Telegrafy od Bandy (19. miesto). V júni sa k nim pridala aj skupina Čendeš s albumom Cossack Attack na 5. mieste.

Album Pokošovci 2 je pokračovaním debutového albumu Ľudová hudba Pokošovci z roku 2014, pričom obidva nosiče vydalo OZ Tradana s podporou Fondu na podporu umenia a produkovala ho etnomuzikologička, huslistka a speváčka Jana Ambrózová. Dvojalbum s dvojnásobnou porciou hudby (takmer 50 piesní rozdelených do 37 trackov) podľa Ambrózovej odzrkadľuje hudobné myslenie a cítenie primáša Miroslava Pokoša a jeho spoluhráčov. Na prvom cédečku sú slovenské horehronské piesne upravené "á la Pokošovci" s hosťujúcimi spevákmi a speváčkami zo Šumiaca, Telgártu a Pohorelej, druhá polovica albumu obsahuje výlučne rómsky repertoár, tradičné rómske piesne z Horehronia, ale aj úpravy niekoľkých rompopových melódií.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia