Bude z nej psychologička

Ešte pred tým, ako sme náš krátky telefonický rozhovor ukončili, Majka Demitrová doplnila, že vo svojom živote aj tak aktuálne nemá nič nové, o čom by chcela rozprávať. „Skúste sa mi ozvať začiatkom budúceho leta, vtedy budem končiť štúdium psychológie a možno aj bude o čom,“ uviedla. Vyštudovaná ekonómka len nedávno magazínu Madam Eva priznala, že na tento odbor sa zamerala kvôli rodičom, ale vždy ju to podvedome ťahalo k príbehom a najmä ľudskej duši. Kým sa narodil Lucas, začala psychológiu ešte ako slobodná študovať v Amerike. V tom čase však nebol u nás tento odbor v takom popredí ako v súčasnosti.

„Na dušu sa zvysoka kašlalo. Chápem, že sú obdobia a rodiny, ktoré naozaj nepotrebovali psychológa, žilo sa jednoducho a pomaly, ale dnes?“ Opýtala sa otvorene. Smerov, ktorými by sa mohla vybrať, je viacero. Ju navyše zaujíma hneď niekoľko možných oblastí. „Detská, športová, klinická aj poradenská psychológia… Uvedomujem si, ako málo je detských psychológov, navyše tie metódy a techniky, aby sa psychológ k dieťaťu dostal, sú ne­smierne zaujímavé. Lebo dieťatko si sadne a nevie vyjadriť slovami, čo sa mu deje alebo čo sa mu stalo. A potom sa dozviete také veci!“

Po manželovej smrti žije pre deti Lucasa a Zaru.
Zdroj: Archív NMH

Keďže má blízko k maľovaniu, zaujímajú ju aj analýzy rôznych obrázkov. „Fascinoval ma napríklad výskum, že sexuálne zneužívané dieťa na Slovensku, v Izraeli a dajme tomu v Brazílii nakreslí de facto identický obrázok a použije len tri farby: čiernu, hnedú a červenú,“ zdôverila sa známemu ženskému mesačníku študentka piateho ročníka psychológie na Paneurópskej univerzite. Je zjavné, že toto štúdium ju doslova pohltilo. Preň odložila nabok aj svoje milované písanie. Spolu s deťmi v čase korony študovali všetci spoločne online od skorého rána až do neskorého popoludnia.

Nič, do čoho sa Majka pustí, nerobí polovičato. Práve začína pracovať na diplomovej práci, ktorá má nadviazať na bakalársku. Tú v duchu prežitých skúseností nazvala Psychosociálne dôsledky straty rodiča pre dieťa. Našla si deti, ktoré prišli pred niekoľkými rokmi o otca, a poctivo s nimi pracovala. „Diplomovka bude o rodičoch detí, s ktorými som pracovala,“ povedala pre magazín Madam Eva. Hoci sa téme manželovej smrti  v reálnom živote vyhýba, tvrdí, že venovať sa jej odborne je niečo úplne iné. „A verím, že prínosné,“ doplnila.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia