Mimoriadna situácia spojená s epidémiou koronavírusu zasiahla do televíznej výroby aj vysielania. Všetky celoplošné stanice sa aktuálnej situácii prispôsobujú.

Televízie sa pre koronavírus rozhodli pristúpiť k radikálnym opatreniam. Za pochodu menia televízny program, rušia alebo spomaľujú výrobu obľúbených programov. Ochrana zdravia umelcov, tvorcov a tiež ľudí zo štábu je pre kompetentných zásadná. Ako úplne prvá na šíriacu sa nákazu zareagovala verejnoprávne RTVS, ktorá ešte 9. marca informovala divákov, že odkladá živé vysielanie ťažiskovej jarnej šou Zem spieva na neurčito.

„RTVS zaviedla na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusom viaceré preventívne opatrenia. Vzhľadom na skutočnosť, že nákaza sa potvrdila aj u zamestnankyne Slovenského národného divadla, RTVS oddnes (9. marec, pozn. red.) pozastavila výrobu dabingu, ako aj nahrávanie rozhlasových hier. Ruší tiež tohtotýždňový priamy prenos Zem spieva a abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu,“ informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Už začiatkom minulého týždňa sa presunulo nakrúcanie relácie Zem spieva na neurčito.
Už začiatkom minulého týždňa sa presunulo nakrúcanie relácie Zem spieva na neurčito.
Zdroj: TV Markíza

Uplynulú sobotu tak diváci nevideli druhé semifinálové kolo speváckej šou vzhľadom na to, že súťažiaci mali vystupovať pred vyše 500-členným publikom, čo by ohrozovalo zdravie všetkých zúčastnených. Živé vysielanie druhého semifinálového kola je predbežne naplánované na ďalší víkend 21. marca, či sa však v tomto termíne uskutoční, je nateraz otázne.

„Posunutie priameho prenosu na iný termín zažívam prvýkrát vo svojej kariére, ale absolútne chápem tento krok zo strany vysielateľa. Ochrana zdravia a života je prioritou, o ktorej v tomto prípade nemožno diskutovať,“ povedal režisér a producent folklórnej šou Peter Núñez (49). Rovnako sa uplynulý víkend zrušil aj spomínaný 7. koncert aktuálnej sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

„Koncert sa uskutoční v náhradnom termíne 22. mája, zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti,“ uviedol manažér umeleckých telies RTVS Richard Bednár. Okrem toho sa verejnoprávna RTVS rozhodla zrušiť natáčanie zábavno-súťažnej relácie pre deti základných škôl Daj si čas. Na dva týždne stopla nakrúcanie premiérových častí relácie Dámsky klub, kulinárskej šou Tajomstvo mojej kuchyne, Zlatých časov, rodinnej súťaže 5 proti 5, diskusnej relácie Večera s Havranom a detského programu Trpaslíci – Smajlíci.

Programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák ubezpečil, že dočasné obmedzenia na televíznej obrazovke by diváci nemali pocítiť. „Správame sa zodpovedne. Do vysielania pribudlo množstvo spravodajských informácií o aktuálnom vývoji situácie,“ uviedol. Novospustený kanál Trojky sa nasledujúce dni rozhodol venovať vzdelávaniu. Začal totiž vysielať diela povinnej literatúry pre študentov. Keďže hrozba šírenia koronavírusu dočasne zatvorila na Slovensku všetky školy a posunula dátumy písomných a ústnych maturít, služba, ktorú v rámci nečakaného voľna RTVS prináša, je viac ako chvályhodná.

Na epidémiu koronavírusu najrýchlejšie zareagovala RTVS. Zrušila nakrúcanie mnohých programov, medzi inými aj reláciu Zlaté časy.
Na epidémiu koronavírusu najrýchlejšie zareagovala RTVS. Zrušila nakrúcanie mnohých programov, medzi inými aj reláciu Zlaté časy.
Zdroj: RTVS

„RTVS si uvedomuje svoju verejnoprávnu úlohu, a preto hlavne stredoškolákom prinesie dramatiku, ktorá je súčasťou povinnej literatúry a často aj maturitných otázok,“ uviedla šéfdramaturgička Trojky Judita Gembická. Na porovnanie však treba uviesť, že Česká televízia v tomto smere myslela na všetky školopovinné deti a tento týždeň spustila projekt UčíTelka a Škola doma, ktorý vznikol s odbornou garanciou ministerstva školstva.

Toto vysielanie má na mesiac deťom a študentom nahradiť zameškané vyučovanie v školách. Slovenské školské zariadenia sú nateraz zavreté na dva týždne, v prípade, že by sa tento termín predĺžil, je český príklad jednou z možností, ako im zabezpečiť prísun relevantných informácií z pohodlia domova. Mimoriadna situácia súvisiaca s epidémiou koronavírusu zasahuje do všetkých oblastí života a rozhodne ovplyvní aj mnohé priame prenosy. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) preto z preventívnych dôvodov presunula galavečer RTVS spojený s odovzdávaním cien Slnko v sieti.

„Snažíme sa byť zodpovední voči verejnosti, a preto sme sa rozhodli po dôkladnom zvážení všetkých okolností nič neriskovať a presunúť podujatia na obdobie, keď pominie šírenie koronavírusu,“ vysvetlila Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA. Okrem zásadných programových zmien televízia tiež pristúpila aj k ďalším preventívnym opatreniam. „RTVS posilní už vykonávanú dezinfekciu o dezinfekciu vnútorných priestorov biocídnou látkou v televízii v Mlynskej doline aj v rozhlase,“ dodala hovorkyňa televízie Erika Rusnáková.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Švédsky kráľ Gustáv (74) s dcérou Madeleine.

Vianoce bez milovanej dcéry: Švédsky kráľ GUSTÁV s jeho manželkou nevideli dcéru už takmer rok

Českí turisti kráčajú po poľskom chodníku. Za zábradlím je však už česká strana. Za ich chrbtom je Slovensko.

Ako to vyzerá na mieste, kde sa stretávajú tri krajiny? Česi sa nám vysmievajú!

V relácii Trochu inak.

Vychádzajúce hviezdy: Koho si Adela pozvala do relácie Trochu inak?

Ilustračná snímkaSponzorované

Mamy detských onkopacientov sa tešia aj z maličkostí: Nákup je pre nás obrovský dar

VLADIMÍR BALÁŽ je uznávaný ekonóm a prognostik, do budúcnosti sa pozerá optimisticky.

Netuším, či premiér niekoho počúva, hovorí VLADIMÍR BALÁŽ z Prognostického ústavu SAV

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia