Zuzana Mauréry (51) patrí k našim najvyťaženejším herečkám. Napriek tomu, že sa považuje za rojka, vo výkonoch je vždy stopercentná. „Dúfam, že tým, ako žijem a čo robím, prinášam nejakú službu ľuďom okolo,“ hovorí.

Nedávno ste oslávili narodeniny. V rámci znamení zverokruhu ste na rozhraní Panny a Váh. Ktorá charakteristika z tejto dvojice na vás sedí viac?

Neviem, neskúmam to, zrejme obe...

Zaujímajú vás veci medzi nebom a zemou alebo ste skôr racionálny typ človeka?

Zaujímajú a veľmi, ale znamenia zverokruhu minimálne, pripadá mi to paušálne. Neskúmam, aká som. Myslím, že som stále veľmi naivná a stále som rojko, ale bez racionálneho prístupu sa človek už nepohne.

Minulý rok ste oslávili krásne životné jubileum, hoci na to vôbec nevyzeráte. Boli pre vás „okrúhliny“ dôvodom na vnútornú inventúru?

Nemala som čas na nič – ani na okrúhle narodeniny, ani na inventúru. Od usporadúvania osláv som pred rokmi nejako upustila. Neviem to robiť. Nemám okolo seba takú komunitu ľudí a, bohužiaľ, nežijem taký spoločenský život, aby to nejako samo vyplynulo.

V práci si na mňa veľmi pekne spomenuli, ale v rodinnom kruhu som to skrátka neurobila. Mala som pocit, že sú dôležitejšie veci. Ale bilancovať sa asi má, minimálne by som si vedela predstaviť, že by som na tej oslave poďakovala priateľom a rodine za to, že ich mám a že stoja pri mne. Možno nabudúce...

Diváci herečku pravidelne vídajú v markizáckom seriáli Oteckovia.
Diváci herečku pravidelne vídajú v markizáckom seriáli Oteckovia.
Zdroj: TV Markíza

Dá sa na základe predchádzajúcej otázky povedať, že ste spokojná s tým, ako sa váš život vyvinul?

Iste. Dostala som veľa darov, veľa možností, veľa poučení a dúfam, že tým, ako žijem a čo robím, prinášam nejakú službu ľuďom okolo. A verím, že ešte nejaký čas mi bude dopriate v tom pokračovať.

Nikdy ste nezapochybovali o tom, či ste si vybrali správnu profesiu?

Asi nie.

Vraj ste veľká milovníčka sladkostí, a to napriek tomu, že vám ich mama v detskom veku zakazovala. Čím najradšej zhrešíte?

Možno práve preto, že mi ich zakazovala... Celé detstvo som jedla tajne, tešila som sa na návštevy, lebo tam mi ich dopriali. Všetko som riešila sladkosťami: či smútky, či radosti. Keď veci riešite cigaretou alebo koňakom, prípadne inými drogami, vyzeráte pri tom ešte aj „cool“, ale to jedlo na vás, bohužiaľ, jedine hneď vidieť.

Sladkosti už vyše dvoch rokov nejem. Myslím, že som si ich už odjedla v tej prvej päťdesiatke… Hreším orechmi a sušeným ovocím.

Hovorí sa, že ak sa človek venuje viacerým veciam naraz, nikdy nič nevie poriadne. Vo vašom prípade to však vôbec neplatí, lebo vynikáte nielen v herectve, ale aj v speve, zažili ste „výživné“ muzikálové obdobie u nás aj v Česku a Rakúsku. No na to, aby bol človek v niečom výnimočne dobrý, nestačí talent... Alebo je to inak?

Samozrejme, že nie. V prvom rade musíte mať príležitosti. Mať okolo seba ľudí, ktorí vás inšpirujú a učia, a malo by vás to baviť. Ja som vo všetkých vami spomínaných veciach veľmi priemerná. Keby som však mala ísť napríklad stepovať, musela by som začať veľmi intenzívne trénovať, aby sa na to dalo pozerať. Vždy to chce čas a disciplínu. Všetko naraz sa dobre robiť nedá.

Dlho ste vraj boli presvedčená o tom, že viac ako svojich umelcov a kultúru si my Slováci vážime tých zo zahraničia. Kedy ste pocítili, že sa v tomto smere začíname meniť k lepšiemu?

Neviem, už som to prestala sledovať. Alebo keď mám teda povedať pravdu, veľmi málo chodím na kultúru, neviem to vôbec posúdiť. Udivuje ma jedine to, že v Česku po predstavení diváci pri klaňačke sedia a pomerne dlho tlieskajú a u nás hneď pri prvej klaňačke všetci vstanú a asi tak po druhej už odchádzajú.

Pochádzate z umeleckej rodiny. Váš otec mal angažmán v divadle v Košiciach, a aby vás občas videl, mama, ktorá bola na Novej scéne v Bratislave, vás posadila samu v pomerne malom veku do lietadla. Ako si spomínate na toto obdobie?

Áno, táto lietadlová spomienka bola milá. Mala som šťastné detstvo plné športových aktivít, divadla, dovoleniek pod stanom v Bulharsku a krásneho oblečenia zo Západu.

Hoci je Zuzana pracovne vyťažená, v pražskom divadle Rokoko prijala ponuku na účinkovanie v inscenácii Bez hany. Ide o poctu šansoniérke Hane Hegerovej.
Hoci je Zuzana pracovne vyťažená, v pražskom divadle Rokoko prijala ponuku na účinkovanie v inscenácii Bez hany. Ide o poctu šansoniérke Hane Hegerovej.
Zdroj: Patrik Borecký

Máte aj konkrétny zážitok z lietadla, ktorý vám ako malej cestovateľke utkvel v pamäti?

Už nie. Mám mizernú pamäť. Spomínam si len na veľkú plechovú tácku plnú cukríkov v rukách milej letušky.

Boli ste divadelné dieťa, keďže vás rodičia brali do tohto prostredia. Napriek tomu som niekde čítala, že ste túžili byť divadelnou bufetárkou, nie herečkou alebo speváčkou. Prečo? Bolo to spôsobené tým, že ste doma vypozorovali aj odvrátenú stránku umeleckej profesie?

Nie, to preto, že som chcela tie veterníky a laskonky!

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia