Moderátorskú aj manželskú dvojicu poznáme predovšetkým z televíznych obrazoviek, no ich životy mimo kamier sú do veľkej miery späté s prírodou.

Napriek tomu, že ostrieľaná moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová je mestské dievča, vďaka rodičom a chalupe pri Trnave žije od detstva v spojení s prírodou. Jej svet má doslova dve podoby. Dokonalú televíznu, ktorú pozná široká verejnosť, a menej známu súkromnú. Málokto totiž vie, že v osobnom živote je nadšená záhradkárka a chovateľka. Toto hobby sa v jej prípade umocnilo predovšetkým v spojitosti s materstvom a následne nabralo na obrátkach v čase koronavírusovej pandémie.

„Moji starí rodičia mali pri Trnave hospodárstvo, potom ho prevzali moji rodičia a ja im tam pomáham. Starať sa a zveľaďovať veci spojené s prírodou ma bavia a zároveň sa mi s tým spájajú spomienky na detstvo,“ priznala nám. Pre jej domácnosť je prirodzené minimálne nakupovanie v supermarketoch a príprava jedla z dopestovaných surovín. „Dnes je veľmi moderné byť BIO, ale my takto žijeme úplne prirodzene. Už od nepamäti doma máme množstvo svojich vlastných potravín. Tak ako moja stará mama, mamina aj ja pripravujeme jedlá predovšetkým z domácich surovín. Teraz, keď som mamou, ešte viac dbám o to, aby mali moje deti na stole čo najzdravšie potraviny a čo je lepšie, ako si ich dopestovať vo vlastnej záhrade?“ zamyslela sa.

Okrem záhrady sa Švajdovci starajú o sliepky a králiky.
Zdroj: Archív Z.P.

Súčasťou ich hospodárstva je aj chov zajacov či sliepok. „Ja sa musím priznať, že iné ako domáce vajcia som v živote hádam ani nejedla,“ prekvapila nás moderátorka s tým, že v chovateľských a pestovateľských aktivitách na­šla zaľúbenie. „Mentálna práca je často veľmi vyčerpávajúca, mnohí hľadajú úniky v športe alebo v niečom inom. Aj ja milujem šport, ale zároveň som zistila, že práca na chalupe, v záhrade neuveriteľne funguje pri hľadaní akejsi životnej rovnováhy. Je to moja cesta, ako vyvážiť pracovné, súkromné a oddychové prežívanie,“ vyznala sa úprimne.

Táto práca jej posledné dva roky veľmi pomáhala povzniesť sa nad kovidovú situáciu. „Pandémiu som až tak veľmi nepociťovala, lebo som stále pracovala manuálne. To bol môj osobný recept, ako celé toto obdobie prežiť, chvalabohu, v zdraví a spokojnosti. Priznám sa, že som zatiaľ kovid ešte nemala. Na druhej strane mnohí toto obdobie prežívali veľmi skľúčene, práve preto som si sama vnútorne dala záväzok, že každý deň musím urobiť niečo, čo po sebe budem vidieť, a to mi zostalo dodnes,“ povedala nám a doplnila: „Teraz sa staráme o záhradu, zvieratá, kvety a je to úžasný čas. Samozrejme popritom beháme s deťmi kade-tade, ale napĺňa ma vidieť po sebe výsledky práce a ešte k tomu aj zrelaxovať.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia