Ťažké začiatky

Jej úplne prvá herecká skúsenosť sa dostavila asi v treťom ročníku školy umeleckého priemyslu (ŠUP), a to celkom neplánovane. „Vtedy začala veľmi točiť Libuška Šafránková (†68) a filmári hľadali typ Libušky po školách,“ priznala Zdena. Tvorcovia sa snažili nájsť slovenskú verziu obľúbenej Popolušky, ktorá by na filmovom plátne následne stvárnila Sládkovičovu Marínu. Napokon ju našli práve v stredoškoláčke Zdene Studenkovej a do tejto úlohy ju aj obsadili. Ako druhá Libuše sa však pri tejto práci príliš neosvedčila, a to z jednoduchého dôvodu: nemala žiadne skúsenosti.

„Bolo to pre mňa niečo príšerné. Nič sa im na mne nepáčilo. Ako chodím, ako hovorím, čo robím, nič… Čiže tak ako to býva na filmovačkách, všetko sa tridsaťkrát opakovalo a stále zlé, zlé, zlé…“ prekvapila dnes už ostrieľaná harcovníčka, ktorá si vtedy po nepríjemnej skúsenosti povedala, že tejto profesii život rozhodne nezasvätí. O rok staršia kolegyňa Libuše Šafránková sa, naopak, pred kamerou zaskvela okamžite. Ako krehučké 18-ročné dievčatko hrala Barunku vo filme Babička. Zaujímavosťou je, že aj ju filmári našli v škole. Keď sa režisér Antonín Moskalyk (†75) rozhodol sfilmovať knihu Boženy Němcovej, dlho nemohol nájsť vhodnú herečku pre postavu Barunky. Napokon dostal tip na mladú študentku konzervatória v Brne.

Česko-slovenský úspech získala vďaka filmu S tebou mě baví svět.
Zdroj: ČSFD

Uchvátila ho na prvý pohľad a hneď na začiatku nakrúcania štáb vedel, že pred ním stojí veľký talent. Ako prvý záber v Babičke sa totiž nakrúcala posledná scéna celého filmu, v ktorej Barunka vybehne k úľom povedať včelám, že babička zomrela. Libuše naozaj plakala a jej tvár vyjadrovala emócie natoľko presvedčivo, že režisér zastavil kameru až po niekoľkých sekundách. Krátko nato, v roku 1972, sa stala členkou pražského Činoherného klubu a následne prišla ponuka zahrať si hlavnú predstaviteľku v rozprávke Tri oriešky pre Popolušku. S prijatím úlohy mala Libuše spočiatku problém, ale kolegovia z divadla ju upozornili, že takú príležitosť treba využiť. Zvyšok je už známa história. Samozrejme, Libuše prepožičala svoj zovňajšok množstvu iných skvelých postáv, ale nálepky Popoluška sa už nikdy nezbavila.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia