Všetko mohlo byť inak. Herečka Zdena Studenková (68) len nedávno prezradila tajomstvo spojené so začiatkom svojej úspešnej kariéry.

Herecká cesta dnes mimoriadne obľúbenej Zdeny Studenkovej nebola jednoznačná a priamočiara. Viackrát v minulosti priznala, že herečkou sa nikdy netúžila stať a možno by sa ňou ani nebola stala, keby ju na to neboli nabádali iní. Úplne prvý popud prišiel od starého otca Maroša Kramára (63), rovnako herca a divadelného režiséra Jána Klima (†80). Aj on rovnako ako Zdena najskôr študoval niečo celkom iné, konkrétne medicínu na Lekárskej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Už počas štúdia mu však učarovali divadelné dosky.

Cesta za úspechom nebola jednoduchá. ZDENA najskôr vôbec nechcela byť herečkou.
Zdroj: ARCHÍV Z. S.

Neskôr sa venoval aj réžii a od divadelnej sezóny 1965/1966 aj práci v rozhlase, televízii, dabingu a vo filme ako umelec v slobodnom povolaní. Začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia pôsobil ako asistent Karola L. Zachara(†85) na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. A práve on mladučkej študentke umeleckej priemyslovky v odbore fotografia opakovane prízvukoval, aby sa stala herečkou.

FOTKY Z NATÁČANIA OBĽÚBENÉHO FILMU S TEBOU MĚ BAVÍ SVET NÁJDETE V GALÉRII

„Mala som spolužiaka Martina Klima, fotografa, syna pána Jána Klima, a oni mali doma fotokomoru, kam sme chodili robiť fotky. Ujo Jano počas môjho štvorročného štúdia opakovane hovoril: ‚Zdena, poď sem! Poď, naučím ťa po slovensky! Hovoríš príšerne, ale budeš herečka!‘“ uviedla Z. Studenková na besede s moderátorkou TA3 Katarínou Koreckou v Clube Penati. Zdena však herečkou vôbec netúžila byť a takto prepásla štyri roky.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia