SND si tento rok dalo vypracovať analýzu užitočnosti svojich umeleckých zamestnancov. Do divadla ľudí najviac láka herec Tomáš Maštalír (41).

Výborne napísaná divadelná hra, skvelá réžia a bravúrne výkony v ešte lepšom hereckom obsadení už dávno nie sú zárukou toho, že divadlo bude bez problémov schopné opakovane naplniť svoje hľadisko.

Práve preto sa náš hlavný kultúrny stánok rozhodol ísť s dobou a popri nových činoherných inscenáciách peniaze investovať aj do rozvoja marketingu. Podľa našich zistení si SND malo tento rok dať externou firmou vypracovať štatistiku „užitočnosti“ jednotlivých hercov. Matematika totiž nepustí.

Ak je umelec dobrý, no u divákov neobľúbený, rozhodne by nemal dostať toľko priestoru ako ten, ktorého publikum zbožňuje. Práve z uvedených analýz vyplynulo, že na vrchole diváckej popularity aktuálne kraľuje herec Tomáš Maštalír.

„Na predstavenia, v ktorých účinkuje Tomáš, si kupujú lístky ľudia z celého Slovenska. Niektorí opakovane, iní ho zas v divadelnej polohe nikdy nevideli, preto ich zaujíma, akým je hercom na javisku, mimo televíznych kamier,“ prezradil nám náš zdroj s dôvetkom: „Vypredané predstavenia však majú aj divadlá, v ktorých Maštalír hosťuje,“ dozvedeli sme sa.

Popradčan Oliver, ktorý sa cez víkend vybral s priateľkou do Bratislavy za kultúrou, nám potvrdil, že k takým lístkom sa takmer nedostal.

„Moja drahá chcela ísť pôvodne na Antigonu do SND, ale prehovoril som ju, aby sme dali prednosť komédii s názvom Pravda v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava s Maštalírom v hlavnej úlohe. Lístky som kupoval dva týž­dne vopred cez internet a dostal som jedny z posledných miest. O deň neskôr už bolo predstavenie vypredané,“ prekvapil nás.

Bodoval aj v seriáli Za sklom a čoskoro sa predstaví v minisérii Trhlina.
Bodoval aj v seriáli Za sklom a čoskoro sa predstaví v minisérii Trhlina.
Zdroj: Archív NMH

Dôvod, prečo chcel mladík vidieť práve toto predstavenie, bol jednoznačný.

„Priznám sa, že Maštalíra som ešte v divadle nevidel, poznám ho iba zo seriálov a filmov. Ako totálny divadelný laik vyhlasujem, že hlavne vďaka nemu bolo toto predstavenie, napriek svojej dĺžke, vyše 170 minút, svižné a vtipné. Odchádzali sme spokojní,“ povedal nám otvorene.

Vďaka filmu a seriálom

Vidieť známeho herca „v akcii“ nemajú záujem len slovenskí diváci. Bratislavské divadlá čoraz častejšie navštevujú aj naši českí bratia.

„Ide najmä o diváčky, ktoré neskôr na sociálnych sieťach zanechávajú pochvalné komentáre na Tomášovu adresu,“ prezrádza náš zdroj.

Informácie o obrovskej popularite Tomáša Maštalíra sme si overovali aj na marketingovom oddelení SND, kde nás okrem iného zaujímalo to, ako chce divadlo ďalej pracovať s analýzami o produktivite práce jednotlivých hercov.

Riaditeľka marketingu nás odkázala na tlačové oddelenie SND. To však na naše otázky nereagovalo. Zvedavosti novinárov sa už dlhší čas vyhýba aj samotný herec. Len pred pár týždňami vyšlo na svetlo sveta, že sa oženil s Banskobystričankou Kristínou, ktorá pracuje na Úrade vlády SR v sekcii operačných programov.

Správa o tajnej svadbe širokú verejnosť poriadne šokovala. Tomáš v minulosti o sebe povedal, že nepatrí k ústretovým typom ľudí. To je jedným z dôvodov, prečo médiám neposkytuje žiadne rozhovory.

„Už som trošku vysadený na otázky typu, ako som sa dostal k herectvu, či cvičím, kam chodím na dovolenku. A keď to má byť len rozhovor pre rozhovor, tak mám pocit, že človek už trepe,“ vyjadril sa v minulosti Maštalír.

Keďže nie je aktívny ani na sociálnych sieťach, jedinou možnosťou, kde ho verní fanúšikovia môžu vidieť, je práve divadlo.

Na doskách SND účinkuje od skončenia VŠMU presne osemnásť rokov. Za tento čas prepožičal svoj zovňajšok takmer päťdesiatke rôznych postáv. Momentálne hrá v ôsmich predstaveniach a za sebou má jednu čerstvú premiéru. V polovici novembra SND totiž uviedlo inscenáciu Projekt 1918 na motívy próz Josepha Rotha, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu.

Všeobecnú popularitu paradoxne nezískal ako romantický hrdina, ale ako charakterový herec napríklad aj vo filme Čiara.
Všeobecnú popularitu paradoxne nezískal ako romantický hrdina, ale ako charakterový herec napríklad aj vo filme Čiara.
Zdroj: Archív NMH

Nebyť účinkovania vo filmoch a seriáloch by však takýto veľkolepý úspech zrejme nezažíval. Práve televízna tvorba dostáva tunajších hercov do širšieho povedomia ľudí.

Zaujímavosťou je, že Maštalír si za posledné tri roky svoje postavy premyslene vyberá. Dokonca ani režiséri sa mu neboja ponúknuť omnoho pestrejšie charaktery ako v minulosti. Divákov presvedčil, že mu sedí sitkom, dráma, ale aj napínavá kriminálka.

Stále nespokojný

Medzinárodný úspech filmu Čiara mu tento rok navyše priniesol cenu Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie a tiež ocenenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti.

Pre dôveryhodnejšie stvárnenie hlavnej postavy si dal oholiť hlavu a narásť bradu. Aj keď mnohé ženy Tomáša žiadali o návrat k pôvodnému imidžu, obdobie „zanedbaného zovňajška“ možno v rámci jeho televíznej a filmovej kariéry považovať za jedno z najvydarenejších.

V hereckej oblasti už dosiahol všetko, čo sa dalo, napriek tomu sa na sebe stále snaží pracovať.

„Čoraz viac si uvedomujem, že ten, kto je so sebou spokojný a myslí si, že nemusí na sebe ďalej makať, je na zlej ceste. Dúfam, že to nie je o mne, že sa stále posúvam a budem sa aj v budúcnosti o to snažiť,“ zaviazal sa v minulosti.

Narastajúci počet spokojných divákov nasvedčuje tomu, že svoju prácu si robí skutočne dobre.

Pre tých, ktorí by sa herectvu radi venovali s rovnakou láskou a zanietením ako on, má jednoznačný odkaz: „Herectvo vyzerá ako dobrý biznis, ale potrebujete mať výdrž, sebazaprenie, treba na sebe makať a je to nikdy sa nekončiaca práca.“

Okrem práce sa mu darí aj v súkromnom živote. Len nedávno sa tajne oženil.
Okrem práce sa mu darí aj v súkromnom živote. Len nedávno sa tajne oženil.
Zdroj: Archív NMH

Aktuálne účinkuje:

Ľudo Kotlár – Rodáci (Valéria Schulczová, Roman Olekšák)

Petruccio – Skrotenie zlej ženy (William Shakespeare)

Richard – Richard III. (William Shakespeare)

Bois d’Enghien – Tak sa na mňa prilepila (Georges Feydeau)

Eirch Klamroth – Pred západom slnka (Gerhart Hauptmann)

Trotta – Projekt 1918 (Na motívy próz Josepha Rotha)

Holger – Nad našu silu (Bjørnstjerne Bjørnson)

Don Carlos – Apartmán v hoteli Bristol (Roald Dahl)

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava:

Michel – Pravda (Florian Zeller)

Divadlo Aréna

Charles Smith – November (David Mamet)

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia