Na skok do práce

Pre pracovnú vyťaženosť Zuzana rozviazala pracovný pomer v bratislavskom divadle Astorka, kde hosťuje. Umelkyňa totiž chcela mať väčšiu voľnosť pri výbere pracovných ponúk. Dokonca sa vzdala svojho miesta pedagogičky na VŠMU. Jediným problémom tak ostala 330-kilometrová vzdialenosť medzi Prahou a Bratislavou. Aby netrávila zbytočne veľa času na diaľnici, prípadne na železničnej trati, s manželom sa začali obzerať po príbytku, ktorý by v čase pracovných povinností mohli za hranicami spolu využívať.

Druhý domov pritom hľadali naozaj dlho. „Kvôli mojej aj manželovej práci sme si hovorili, že nejaký prechodný azyl v Prahe by nebol zlý. Predtým som dlhé roky kvôli práci bývala u kamarátky na Vinohradoch. Ale kúpiť tam byt sa mi zdalo nad naše finančné možnosti. Kamarátka nám preto odporučila Vršovice, ktoré sme nepoznali. Išli sme tam na prechádzku a užasli sme – nádherná Kodanská alebo Moskovská, taká živá a príťažlivá ulica, kde je všetko!“ zverila sa herečka krátko pred pandémiou vršovickému mesačníku.

Zuzana okrem iného účinkuje vo Vršovickom divadle MANA.
Zdroj: google maps

Niet sa čomu čudovať, Vršovice sa pýšia výnimočnou históriou a krásnou architektúrou. Bohato zdobené priečelia domov, farebné fasády, dlaždice a stĺpiky podopierajúce zasklené lodžie… Vo svojej blízkosti má herečka všetkých známych a neďaleko aj Vršovické divadlo MANA, v ktorom účinkuje v hre Gin Game autora Donalda Coburna. K tejto práci sa dostala náhodou, keď v Prahe stretla umeleckú šéfku divadla Věru Maškovú. „Keď mi Věra poslala Gin Game, okamžite ma nadchla. Je to naozaj skvelý text. Nie div, že autor zaň dostal Pulitzerovu cenu. Páčil sa aj pánovi režisérovi Ondřejovi Zajícovi, tak sme išli do toho a oslovili ešte Dušana Sitka, s ktorým som už predtým hrala v divadle Letí.“ Pre miestny magazín priznala, že na novom mieste má okrem svojho divadla všetko poruke. Samozrejme, Bratislava a Slovensko sú pre ňu stále na prvom mieste, ale dodáva: „V Česku mám taký uvoľnený, prázdninový pocit. Manžel to volá naša pražská chalupa.“

Keď sme o herečkinej „českej základni“ chceli vedieť viac, nebolo jej veľmi do reči. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Nehnevajte sa. A celkovo, mám takú zásadu, že vyjadrenia a rozhovory poskytujem len vtedy, keď je nejaký nový projekt. Teraz sa však pre pandémiu nenakrúca, neskúša… Ponáhľam sa na nahrávanie audioknihy. Píšte pekne a hlavne pevné zdravie!“ odkázala nám.

Diskusia