Sídlo v stovežatej Prahe si podobne ako mnoho známych umelcov zaobstarala aj herečka Zuzana Kronerová (68).
Vzájomná náklonnosť medzi Českom a Slovenskom pretrváva dokonca aj tridsať rokov po rozdelení krajín. Za prácou k našim západným susedom odchádza mnoho šikovných mladých ľudí. Vďaka talentovaným Slovákom je zároveň omnoho pestrejší aj český umelecký svet. Viacero hercov, herečiek, spevákov, speváčok či režisérov si dokázalo nájsť zázemie alebo rozbehnúť sľubne naštartovanú kariéru. V dave českých kolegov sa pritom nestratili. Tento model, žiaľ, v šoubiznisovej brandži rovnocenne neplatí. Stále je totiž podstatne viac našincov, ktorí odchádzajú do Česka, a nie naopak. Dôvod je prozaický: väčšie publikum a viac príležitostí aj práce.
Osobitnú skupinku tvoria umelci, ktorí do českej metropoly pravidelne dochádzajú. Herec a moderátor Maroš Kramár (61), spevák Richard Müller (59), kapely No Name a Elán alebo herečka Zuzana Kronerová sa na trase Bratislava – Praha otočia veľakrát za rok. Aj preto si dcéra legendárneho Jozefa Kronera (†73) našla v Matke všetkých miest nielen silné pracovné zázemie, ale aj príbytok, kam sa pravidelne vracia. Prvú pracovnú ponuku z Česka herečka dostala na konci deväťdesiatych rokov. Išlo o film Bohdana Slámu (53) Divoké včely, za ktorý hneď dostala sošku Českého leva.
Zároveň ju režisér Jan Antonín Pitínský pozval účinkovať do Národného divadla. Išlo o dramatizáciu knihy Vladislava Vančuru Markéta Lazarová. „Bola pre mňa obrovská česť, že som mohla stáť na takomto javisku,“ povedala Zuzana vo viacerých rozhovoroch. Nasledovali ďalšie filmy opäť pod taktovkou režiséra Bohdana Slámu, Alice Nellis, Jana Hřebejka a popritom viacero kvalitných divadelných hier. Za zmienku stojí, že svoje roly na javisku naštudovala v českom jazyku. Ten pre väčšinu Slovákov nie je vôbec jednoduchý, našu umelkyňu však za hranicami chvália dokonca aj kritici.
Pokračovanie na ďalšej strane...