Prekonal koronavírus, ale prežil tie najkrajšie chvíle s vnukmi v ďalekom Francúzsku. Herec Karol Čálik (76) má za sebou obdobie plné zmien.

Vianoce ste prežili s manželkou u dcéry vo Francúzsku. Aké to bolo?

Samozrejme, že dominantní boli vnúčikovia. Sledovať tú radosť v očiach, to očakávanie a všetko, čo sa okolo toho deje, to bolo krásne. Celá tá atmosféra pri stromčeku, ako to prežívali.

Niesli ste tam aj niečo typicky slovenské?

Brali sme so sebou dva zamrazené kapry, údené mäso, pretože vo Francúzsku majú sušené mäso. A, samozrejme, všetko, čo patrí k silvestrovskej kapustnici, keďže sme oslavovali Nový rok tam.

Viem, že ste ešte pred sviatkami prekonali koronavírus.

Užil som si všetko: prvé očkovanie, druhé, tretie aj kovid. Takže v rámci kovidu mám plán splnený. Dúfam, že ma už nič ďalšie nepostihne.

Aký bol váš priebeh ochorenia?

Vďaka tomu, že som bol už trikrát zaočkovaný, to v podstate malo ľahší priebeh než bežná chrípka. Klasická chrípka ma zmordovala viac ako toto. Mal som iba dva dni teplotu, stratil som čuch, ale cítil som sa normálne. Iste, telo cítilo, že nie je niečo v poriadku.

A momentálne sa cítite ako?

Som úplne v poriadku.

Ochorenie postretlo aj vašu manželku. Znášala to rovnako?

Ja som to v podstate dostal od nej. Ona mala obdobný priebeh, len jej to trvalo dlhšie.

Práve pre pandémiu bola kultúra pozastavená. Na divadelné dosky ste sa nemohli postaviť. Ako ste sa cítili a cítite? Musí to byť pre vás ťažké...

V podstate to trvá už vyše dvoch rokov a herec bez divadla, to je ako herec bez života. Pretože pre herca je divadlo všetko. A tá účasť na práci v divadle a kontakt s divákom hercovi veľmi chýbajú. Bohužiaľ, naše umelecké profesie utrpeli tým, že nemohli pracovať. Či to boli koncertní umelci, či to boli kapely... My vlastne tvoríme pre divákov, a keď divák nemôže byť v hľadisku, v tom momente sme zbytoční. A toto sme znášali najťažšie. Bolo a je to ťažké.

Ako ste trávili tie dni, keď ste nemohli byť na javisku, ale museli ste byť doma?

Chvíľu si človek oddýchol, ale potom zistil, že nemá čo robiť a nevie, čo robiť. Nemá sa čím zaoberať, boli sme zatvorení. A nikam sa nemohlo chodiť, chodili sme iba na prechádzky do Horského parku, kniha, televízia. Inak som bol pecivál.

PANDÉMIA POZASTAVILA DIVADLÁ. AKO TO HEREC PREŽÍVAL, NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE

Diskusia