Kanada prestane poskytovať bezpečnostnú podporu Harrymu a Meghan po tom, ako odstúpia od väčšiny svojich povinností vyplývajúcich z ich postavenia v britskej kráľovskej rodine. Vojvoda a vojvodkyňa tak hodlajú urobiť v apríli.

"Ochrana sa ukončí v nasledujúcich týždňoch v súlade so zmenou ich postavenia," vyhlásila hovorkyňa kanadského ministerstva verejnej bezpečnosti Mary-Liz Powerová, ktorú v piatok citovala spravodajská stanica Sky News.

 

Britský pár predtým uviedol, že sa po presťahovaní do Kanady vzdá subvencií z verejných zdrojov a stane sa finančne nezávislým. Kanadská polícia poskytuje Harrymu, Meghan a ich niekoľkomesačnému synovi Archiemu bezpečnostnú podporu od novembra minulého roka.

˃˃˃ Fotografie dvojice nájdete v galérii. ˂˂˂

Powerová dodala, že Harry a Meghan boli ako vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu považovaní za "medzinárodne chránené osoby" oprávnené na bezpečnostné opatrenia na základe medzinárodnej zmluvy. Ochranu pre nich požadovala aj britská Metropolitná polícia.

Všeobecne sa očakáva, že pár bude tráviť väčšinu času v Kanade, medzitým si však bude udržiavať i bydlisko neďaleko Windsorského hradu v Anglicku. Pár si v Kanade prenajíma sídlo na Vancouverovom ostrove v provincii Britská Kolumbia. Zatiaľ čo ich v krajine privítali, kanadská verejnosť vyjadrila nevôľu v súvislosti s používaním peňazí daňových poplatníkov na ich bezpečnosť.

Harry a Meghan v januári šokovali Britov, keď oznámili, že sa hodlajú vzdať svojich kráľovských povinností a viesť pokojnejší život mimo pozornosti médií.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

Príspevok, ktorý zdieľa The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal),

Pár tiež upustil od plánov na používanie značky "Sussex Royal" po odstúpení z pozície vysokopostavených členov britskej kráľovskej rodiny. V dôsledku svojho rozhodnutia Harry a Meghan už nedisponujú titulom "kráľovská výsosť". Harrymu, ktorý je šiestym v poradí nástupníctva na britský trón, zostal titul princ a pár si ponechal tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

˃˃˃ Fotografie dvojice nájdete v galérii. ˂˂˂

 

Diskusia