Koncom 60. rokov nakrúcali jeden z najlepších filmov tých čias Kladivo na čarodejnice. S nástupom normalizácie sa začala ozajstná honba na takzvané čarodejnice, a to aj vo Veľkých Losinách pri Šumperku, kde príbeh vznikol.

Keď sa režisér Otakar Vávra rozhodol nakrútiť film na motívy historického románu Václava Kaplického o čarodejníckych procesoch zo 17. storočia, pri ktorých krutou smrťou zomierali nevinní ľudia, každému bolo jasné – aj komunistickej vrchnosti –, že tvorcovia využili fenomén týchto stredovekých procesov ako alegóriu na tvrdé politické čistky v Československu v 50. rokoch. Film preto putoval do trezoru.

V čase, keď príbeh nakrúcali, bolo v našej krajine cítiť posledné závany slobodných vetrov, po vpáde „priateľských“ vojsk totiž nastupovala tvrdá normalizácia. Nečudo, že ľudia si pri nakrúcaní púšťali ústa „na špacír“.

Pri príležitosti 50. výročia vzniku filmu v renesančnom zámku vo Veľkých Losinách sprístupnili verejnosti jedinečnú výstavu.

Slovenskému divákovi je tento film blízky aj preto, že v ňom účinkovali slovenské herecké osobnosti: beštiálne upáleného kňaza Lautnera stvárnil Elo Romačík, ďalšou obeťou inkvizície bola zase Zuzana Voglicková v podaní Sone Valentovej.

Ako papaláši

Veľké Losiny sú dedina v okrese Šumperk, v ktorej vládne príjemná kúpeľná atmosféra. Ďalším dôvodom, prečo by tam mali zavítať turisti, je zámok s arkádovým nádvorím, ktorý zohral kľúčovú úlohu v čarodejníckych procesoch nielen vo filme, ale aj v reálnom živote.

Na veľkolosinskom panstve totiž pre nezmyselné obvinenia z bosoráctva naozaj prišlo o život približne sto ľudí. V slávnom filme sa okrem profesionálnych hercov blysli aj miestni ako štatisti a komparzisti. Podobne ako herci sú väčšinou už po smrti.

„Ako dobre, že žijeme v dnešnej dobe,“ poznamenal jeden z návštevníkov skúšajúc mučiace kreslo.
„Ako dobre, že žijeme v dnešnej dobe,“ poznamenal jeden z návštevníkov skúšajúc mučiace kreslo.
Zdroj: Július Dubravay

Podarilo sa nám stretnúť aspoň s jedným z nich – s  bývalým pedagógom Josefom Konečným (83). Aktívny senior ešte ako 80-ročný doučoval miestnych študentov. A aby doma len tak nezaháľal, syn mu kúpil počítač, motivujúc ho, nech pre blízku rodinu píše pamäti zo svojho života. Niekoľko strán venoval nakrúcaniu filmu Kladivo na čarodejnice.

„V miestnej škole, kde som pôsobil, sme mali ochotnícky súbor, práve sme skúšali hru Bílá nemoc od Karla Čapka. Koncom marca prišiel do školy asistent réžie Jaromír Jonáš a ponúkol nám úlohy štatistov. Mal som stvárniť dve postavy, a to zámockého sluhu a farára pri slávnostnej hostine v rytierskej sále.“

V spoločnosti to práve po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy vrelo, na pľaci mimo kamery sa neustále diskutovalo o politickej situácii a nechýbali ani vtipy.

„Hlavne Vladimír Šmeral nešetril tvrdými a oplzlými vtipmi, Josef Kemr sa vždy držal bokom, na prvý pohľad bolo vidno, že je introvert. Eduard Cupák si neustále opakoval repliky, usilovne sa učil texty. Pred filmovaním hostiny nám asistent Jonáš dával pokyny, aby sme sa správali veľmi bujaro, asi tak, ako sa bavia papaláši z ÚV KSČ na výjazdových rokovaniach v jednotných roľníckych družstvách alebo na poľovačkách,“ smeje sa.

Úsmev na tvári vzbudzujú aj jeho postrehy zo samotnej hostiny.

„Stála 30-tisíc korún, a to som ako učiteľ ročne zarobil 24-tisíc korún. Napriek tomu boli prasacie hlavy gumené, namiesto vína sme pili malinovku a hovädzie mäso bolo tvrdé ako podrážka. Sladkosti však stáli za to, na tých som si pochutil.“

Zákaz od detí

Ďalšie rozprávanie učiteľa na dôchodku však už má od smiechu ďaleko. Na nakrúcaní filmu strávil celý týždeň, normalizácia potom dorazila aj na Moravu a tak ako jeho kolegovia, aj on ju pocítil na vlastnej koži. Dokonca jeden z miestnych straníkov povedal: „Ako dobre by nám bolo v Losinách bez vás učiteľov.“

Práve pedagógovia ako zástupcovia miestnej inteligencie stále niečím provokovali. Josef Konečný sa preto stal nepohodlnou osobou v hľadáčiku komunistických mocipánov, úprimne však priznáva, že to nebolo iba pre film, povyvádzal aj iné „hlúposti“.

Jozef konečný mal 33 rokov, keď ho oslovili, aby účinkoval vo filme.
Jozef konečný mal 33 rokov, keď ho oslovili, aby účinkoval vo filme.
Zdroj: Július Dubravay

„Obstál som ešte celkom dobre, hoci som chvíľu tŕpol, či sa moja dcéra dostane na strednú školu. Kolegu, ktorý bol tiež štatista, úplne vylúčili zo školstva, rozmnožoval protisovietske letáky, mňa iba preradili do vedľajšej dediny.“

Na úplnom začiatku si zavaril, keď sa púšťal do hádok so šéfom – riaditeľom školy, presvedčeným komunistom.

„Keď k nám vpadli vojská, riaditeľ povedal: ‚Konečne, dosť bolo toho, ako nás napádali, oni nás ochránia.‘ Ja mu na to, že ja určite napádaný nie som, iba tak v krčme na pive.“

A keď v tom istom roku, ako nakrúcali film, reprezentanti Československa na majstrovstvách sveta v hokeji počas pamätného šampionátu dvakrát zdolali výber vtedajšieho Zväzu sovietskych socialistických republík, úplne nahlas sa tešil, že sme okupantov porazili nie tankmi, ale výkonmi. Po Veľkých Losinách spolu s kolegami rozširovali na túto tému vtipy.

Hoci istý čas pôsobil ako poverený riaditeľ školy, neprešiel previerkami. Zachránila ho iba spolupráca so zväzom protifašistických bojovníkov, ktorý mal v tom čase veľmi dôležité slovo.

V roku 1990 ho rehabilitovali, Josef Konečný potom pôsobil ako školský inšpektor. Už v pokročilom veku sa vrátil ako študent na vysokú školu, aby si doplnil vzdelanie, pretože sa rozhodol fyziku a matematiku učiť nielen deti na základnej škole, ale aj stredoškolákov.

Účinkovanie vo filme však napriek peripetiám stálo za to, na týždeň strávený medzi hereckými velikánmi spomína veľmi rád. No kým boli jeho vnuci malí, mal od svojich detí zákaz púšťať im film.

„Niektoré scény sú totiž veľmi-veľmi kruté, mučenie je stvárnené príliš realisticky.“

Smutné priznanie Kataríny Hasprovej o Soni Valentovej: Mama sa už nikdy nevráti na javisko
Zdroj: Július Dubravay
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac