Jean-Paul Belmondo kategoricky odmietal dať zarobiť kaskadérom. Na začiatku podobnej hereckej púte je aj náš herec Juraj Bača (31).

Stretávame sa v podniku, kde vám naservírujú vynikajúce štrúdle. Vo vitrínach sú vystavené celé metre tejto sladkej dobroty a Juraj s takmer detskou radosťou vyhlasuje, že si jeden kúsok určite dá.

Na poblednutej a vpadnutej tvári, ktorá pôsobí takmer chorobne, sa odráža úprimné potešenie. Mladý herec sa vo svojom prvom celovečernom filme musel zmeniť na nepoznanie. Netají, že to bola cesta plná sebazaprenia.

Už nie som cukrík

Slovenskí diváci ho spoznali hlavne ako šarmantného policajta v seriáli Komisár Rex. Pre veľkú príležitosť v podobe filmu Amestie však musel ísť vzhľad romantického hrdinu bokom.

„Pokojne povedzte, že cukríkový vzhľad, plus mínus viem, ako ma asi diváci vnímajú. Moja nová postava má k takémuto typu veľmi ďaleko, preto ma bolo treba odcukríkovať.

Stvárňujem muža, ktorý si odpykáva trest v leopoldovskom väzení. A keďže išlo o väzňa a zároveň trénera karate, musel som schudnúť, vyrysovať telo a nadobudnúť drsnejší imidž. Dokonca som 3 mesiace kvôli vierohodnosti trénoval karate, hoci vo filme je len 5-sekundová scéna s týmto bojovým umením.“

Žiadny sladký zjav. Juraj (na snímke vľavo) si tentoraz zahral „tvrďasa“.
Žiadny sladký zjav. Juraj (na snímke vľavo) si tentoraz zahral „tvrďasa“.
Zdroj: Agentúra

Juraj je veľmi zhovorčivý, vie sa rýchlo nadchnúť a prekypuje pozitívnymi emóciami. Trocha ho preto šokovalo, keď jeho scenár bol, čo sa replík týka, skromný.

„Moja postava je mĺkvy muž, viac preto pracujem očami a telom. Zrazu som nesmel byť ani optimistom. Som však herec, takže to nevadí. Nevdojak som prenášal jeho správanie aj do súkromia. Každý sa ma pýtal, čo sa deje, či som chorý, že som tak ticho.“

Na svoju prvú rolu v celovečernom filme sa pripravoval celý rok, čo je na naše zemepisné šírky neobvyklé.

„Stretol sa s rôznymi reakciam; jedni sa smiali, že čo sa hrám na Hollywood, druhí sa ironicky uškŕňali. Inšpirujem sa však zahraničím. Americkí herci sa na stvárnenie konkrétnej postavy pripravujú celý rok, nie sme predsa o nič horší. U nás síce nie sú vytvorené ideálne podmienky.

Kým v Amerike sa herci môžu na niekoľko mesiacov zavrieť a žiť len spomínanou prípravou, na Slovensku sa musíme obracať, aby sme ekonomicky vyšli a preto máme popri filme ďalšie aktivity ako divadlo či moderovanie. Ale na druhej strane, netreba sa vyhovárať. Kedy by som to mal skúsiť, keď nie teraz?“

Zveril sa do rúk známeho slovenského kulturistu Mariana Čambala.
Zveril sa do rúk známeho slovenského kulturistu Mariana Čambala.
Zdroj: Matej Kalina

Päť hodín denne

Ešte dnes sa mu však na tvári mihne výraz utrpenia, keď spomína na diétu, ktorú musel podstúpiť. Celkovo schudol 8 kíl.

„Tri týždne som neprijímal žiadny cukor, nejde však len o sladkosti. Musel som vylúčiť múku, cestoviny, ovocie, chlieb, pečivo, ryžu. Ľudia, ktorí držia prísnu diétu, by podľa mňa nemali ani šoférovať. Keď totiž mozgu nedáte cukor, je na tom zle. Bol som malátny a nervózny, ale zase niekomu možno takýto spôsob chudnutia vyhovuje.“

Ďalšia diéta bola oveľa prijateľnejšia, jedol delenú stravu, pocit sýtosti bol na nezaplatenie.

Zveril sa do starostlivosti známeho slovenského kulturistu Mariána Čambala. Okrem zmeneného jedálneho lístka mu k novému životnému štýlu pridal pravidelný tréning, Juraj mu denne venoval 5 hodín. Kým poloprázdny tanier mu dal po psychickej stránke zabrať, s intenzívnymi tréningmi problém nemal.

„Od detstva som veľmi aktívne športoval, vždy ma lákali hlavne adrenalínové disciplíny. Najviac mi učarovala zjazdová cyklistika, pretekal som aj závodne.“

Nechcem extrém

Do jeho porfólia pohybových aktivít pribudla aj joga. Juraj je však kresťan, jeho viera však nie je len formálna záležitosť, naopak, mladý herec sa veľmi aktívne angažuje v charite. Začal s tým skôr, ako sa postavil pred kamerou a dávno predtým, ako ho spoznali verejnosť a médiá.

Juraj Bača
Juraj Bača
Zdroj: Agentúra

Jeho charitatívne aktivity, tak to je jedna dlhá kapitola, aktuálne 27. decembra sa aj Jurajovou zásluhou koná v jeho rodnej Galante 10. ročník charitatívneho koncertu.

Kresťanstvo a joga sú však nezlučiteľné, preto sa pýtam Juraja, ako to vlastne je.

„Mávam bolesti chrbta, jedna moja noha je o niečo kratšia, mám posunutú panvu, trpím skoliózou chrbtice. V minulosti som mal polámané rebrá, zápästia, vykĺbené ramená, to všetko pre adrenalínové športy a tie si dnes vyberajú svoju daň v podobe bolesti. Joga mi však veľmi pomáha.

Navyše som trocha zbrklý, roztržitý, rýchly a impulzívny. A zrazu prídem na jogu a 5 minút musím len dýchať. Najprv som sa obával, ako to svojou povahou zvládnem, ale po jednom cvičení mám energiu ako po troch kávach a zároveň som uvoľnený. Som kresťan, ale mám otvorenú myseľ. Každý extrém pokladám za nebezpečný.

Napríklad, ak sa niekto úplne vžije s východnými kultúrami, prestane jesť, lebo má pocit, že ľudské telo môže žiť len z energie, to je extrém. Ďalší extrém je, ak je niekto vychovaný v katolíckej viere, verí v Boha, absolvoval krst, birmovku, má klapky na očiach a vidí len to svoje. Takéto správanie paralyzuje spoločnosť.“

Opäť na streche, tentoraz nešl o skoky ale bitku.Ju
Opäť na streche, tentoraz nešl o skoky ale bitku.Ju
Zdroj: Agentúra

Väzenské bitky

Kým Jurajove rozprávanie o príprave na nakrúcanie znie zaujímavo, to najlepšie prišlo až na konci. Ako jeden z veľmi mála hercov odmietol kaskadéra.

„Už od detstva som bol veľmi akčný, vždy som vymýšľal niečo nové. U producentov som si doslova vydupal ako malý chlapec, aby som mohol v riskantných scénach účinkovať ja sám. Viedli sme na túto tému dlhé rozhovory, žiaľ, moju vysnívanú scénu som však musel vynechať.

Nedovolili mi pád zo strechy z výšky cca 12 metrov. Padať sa malo cez strešnú krytinu a bolo to také nebezpečné, že aj sám kaskadér mal poškriabanú tvár a v mojom prípade by to mohlo ohroziť celú výrobu.“

Čo si však Juraj pochvaľuje, sú väzenské bitky. Súboje s nožmi vychutnal, podobne dobrovoľne sa nechal udrieť drevenou latou po hlave. Producenti a režisér mu predsa len nejaké tie pády zo strechy rovno na žinenku dovolili, nebola to však až 12-metrová výška.

So zanieteným úsmevom spomína aj na to, ako visel na hrane strechy, ruky mal zviazané za chrbtom a bol akože v bezvedomí.

„Bolo to „len“ vo výške asi 12 metrov. Najprv bola úvaha, že ruky nebudem mať naozaj spútané, aby som sa v prípade núdze mohol držať. Ale nakoniec sme dospeli k tomu, že to predsa riskneme, aby to bolo vierohodné.“

Aj v tomto prípade si vyjednal s produkciou absenciu kaskadéra. Strach si nepripúšťal, podstatné pre neho bolo, aby príbeh mĺkveho kriminálnika vyznel ako ozajstný.


Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo
Zdroj: Getty Images

Robím to s láskou

Jean-Paul Belmondo budoval svoju hereckú kariéru aj na tom, že zásadne odmietal kaskadéra. Mal na to fyzické predpoklady a potreboval k životu adrenalín. Takmer ako 70-ročný sa na Kube šplhal po rebríkoch, skákal z vozňa na vozeň idúceho vlaku s puškou v ruke. Jeho prvé akoby kaskadérske rozohriatie prišlo roku 1962 vo filme Cartouche.

Herecký koncert kombinovanými s kaskadérskymi kúskami, ktoré vyrážali dych, sme mohli vidieť hlavne v kinovom trháku Muž z Ria (1964). Hlavný hrdina prenasledovaný zabijakmi sa musí dostať z jedného rozostavaného domu do druhého po lane natiahnutom vo výške asi štyroch poschodí. V ďalších scénach sa Belmondo v poslednom okamihu zachytil okraja strechy, beží medzi dvoma rýchlo idúcimi autami.

Herec mal v obľube hlavne lety s helikoptérou, stroj ho vo výške ťahal za pomoci lana, ktoré mal okolo pása. Takto sme ho mohli napríklad vidieť vo filme Strach nad mestom z roku 1975. Kaskadérsky veterán natočil vyše 150 krkolomných scén. Neraz na to doplatil – zlomil si nohu, rameno i niekoľko rebier.

„Najdôležitejšie je sa ráno zobudiť a povedať si: Som šťastný človek. Toto som si hovoril aj pri nakrúcaní rôznych nebezpečných scén. Ak to robím s láskou, nemôže sa mi nič stať,“ odpovedal na obvyklú otázku novinárov, či prežíva strach.

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia