Ako študent mal prezývku pivný princ a nikto neveril, že ľud ho bude niekedy milovať. Keď sa ženil, v krajine sa nahlas hovorilo, že budúca kráľovná je možno dcérou vraha. Po piatich rokoch na tróne láme holandský kráľ Viliam Alexander (51) rekordy v obľúbenosti.

Je najmladším vladárom v Európe, jeho matka Beatrix po 33 rokoch na tróne ako 75-ročná abdikovala v jeho prospech. Urobila to napriek veľkej popularite. Holanďania oceňovali hlavne jej umelecké sklony a milovali ju aj pre jej výstredné klobúky.

Žezlo odovzdala svojmu najstaršiemu synovi, ktorý bol v minulosti absolútne nevhodný na trón. Hlavnou príčinou bola jeho veľká láska k alkoholu a povesť sukničkára. Viliam Alexander musel prejsť tvrdou školou, aby tieto hriechy z mladosti upadli v jeho rodnej krajine do zabudnutia.

Kráľove PR nástroje dnes fungujú bezchybne ako švajčiarske hodinky, panovník si Holandsko jednoznačne získal. Dnes, presne po piatich rokoch od nástupu na trón, ho ľudia hodnotia ako zainteresovaného, ​​prístupného a otvoreného, ale na druhej strane zase nie veľmi obyčajného. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu.

Až 85 percent respondentov sa nazdáva, že svoju funkciu vykonáva veľmi dobre, vlani malo tento názor len 82 percent opýtaných a rok predtým to bolo 77 percent. Je to veľmi slušné skóre na niekdajšieho nudného a rozmaznaného kráľovského syna, ktorého popularita sa celé roky pohybovala na bode mrazu.

Svadba bez otca

Jedným z jeho najsilnejších marketingových nástrojov je rodina, hlavne manželka, hoci spočiatku to vyzeralo, že sa budúci vladár rúti do jamy levovej. Poriadne totiž riskoval v roku 2002, keď sa oženil s Máximou Zorreguieta Cerruti, temperamentnou Argentínčankou, ktorej v žilách koluje baskická, kastílska, katalánska a talianska krv.

Nelichotivo ju titulovali aj ako vymetačku barov. Jej obľuba z mladosti v navštevovaní podnikov takéhoto druhu bola ničím v porovnaní s rodinnou genézou.

Pochádza síce z veľmi zámožnej rodiny, oficiálne však bola nemanželským dieťaťom. Jej otec Jorge Zorreguieta už nežil so svojou prvou manželkou, no s Máximinou matkou sa oženiť nemohol. V tom čase v Argentíne neplatilo rozvodové právo. Zákony sa zmenili až po roku 1987, jej rodičia mohli až potom právoplatne vstúpiť do manželstva.

Otec súčasnej kráľovnej bol ministrom vo vláde vojenskej junty.
Otec súčasnej kráľovnej bol ministrom vo vláde vojenskej junty.
Zdroj: Northfoto

Ďalším biľagom bola problémová minulosť jej otca. Jorge Zorreguieta bol ministrom hospodárstva vo vláde vojenskej junty v Argentíne. Počas tejto diktatúry zmizlo z krajiny asi 30 000 odporcov režimu, disidentov zatvárali do tajných väzníc, kde ich mučili a zabíjali.

Otec súčasnej holandskej kráľovnej sa síce pravdepodobne na týchto zverstvách priamo nepodieľal, ako člen vlády však o nich musel vedieť. Vyplynulo to z vyšetrovania, ktoré iniciovala holandská vláda.

Nečudo, keď sa kráľovský syn so svojou nastávajúcou zoznámil, kde inde ako v bare, Holanďania veľmi vášnivo a kriticky diskutovali o budúcej členke vladárskej rodiny. Nutný bol nakoniec kompromis, bývalý argentínsky minister sa nemohol zúčastniť na svadbe svojej dcéry ani na korunovácii pred piatimi rokmi a počas svojho života nebol vítaný na kráľovských ceremóniách.

Máxima prišla do svojej novej vlasti teda ako nevítaná, neobľúbená a dokonca aj nenávidená cudzinka. Dnes, hoci to znie neuveriteľne, je najobľúbenejšou členkou kráľovskej rodiny, podľa pravidelných výskumov sa celé roky v anketách umiestňuje pred svojím manželom.

Holanďania ju po rokoch hodnotia už ako krásnu, úprimnú, inteligentnú, podnetnú, podmaňujúcu ženu s jednoduchým, veľmi otvoreným a zároveň ľudským prístupom. V novom domove zabodovala hlavne svedomitým prístupom k učeniu sa holandského jazyka a k osvojovaniu miestnej kultúry a zvykov.

Zároveň však odmietla konvertovať a ostala verná katolíckej viere, hoci kráľovská rodina je protestantská. Holanďania dnes svoju kráľovnú hodnotia ako vzor pre všetkých imigrantov.

Dnes už bývalá kráľovná Beatrix pri podpisovaní abdikácie.
Dnes už bývalá kráľovná Beatrix pri podpisovaní abdikácie.
Zdroj: Northfoto

Ako s vlastnou babičkou

Kým kráľovná na dôchodku Beatrix niekedy až upäto lipla na svojich ústavných a politických povinnostiach, jej následník sa rozhodol, že pôjde trocha inou cestou a viac sa zameria na spoločenské aktivity. Práve toto rozhodnutie ho v nemalej miere posunulo do priazne bežných Holanďanov.

„Kráľ sa naučil rozdávať ľuďom pokoj, pretože dokáže viesť príjemné rozhovory s kýmkoľvek. Keď navštevuje starších ľudí, tvári sa, akoby sa rozprával so svojou vlastnou babičkou. Pri stretnutí s ním každý okamžite vycíti, že má do činenia so silnou osobnosťou,“ tvrdí šéfredaktorka miestneho významného magazínu Vorsten, Justine Marcellová.

Historik Han van Bree celých päť rokov pracoval na knihe o vladárovi. Dnes tvrdí, že Viliam Alexander urobil všetko pre to, aby kráľovská rodina bola prístupnejšia bežnej verejnosti.

„Beatrix si udržiavala väčšiu vzdialenosť od ľudí a ostávala akoby v závetrí. Viliam Alexander prejavuje viac emócií a nemá problém dať najavo aj to, že je smutný. Je to jasne viditeľné hlavne počas športových podu­jatí. Kráľovská rodina fanaticky prežíva úspechy aj prehry s holandskými športovcami. Nebolo to inak ani na olympiáde v Južnej Kórei. Ale aj šport na nižšej úrovni môže rátať s podporou kráľa. Rád navštevuje hlavne podujatia s množstvom detí,“ povedal o ňom jeho životopisec.

Holandský vladár dokáže očariť seniorov, deti aj mládež. Tínedžerov si získava hlavne tým, ako zanietene používa nové technológie. Tradičný kráľovský deň v Tilburgu nesmie chýbať na sociálnych sieťach.

Detstvo bez televízora

Na rozdiel od svojej matky sa veľmi zaujíma o to, ako pracujú médiá, rád ich využíva na vzájomnú spoluprácu namiesto toho, aby ich považoval iba za nepriateľské.

Keď predvlani oslavoval svoje okrúhle 50. narodeniny, hodinu a pol venoval rozhovoru s populárnym televíznym moderátorom Wilfriedom de Jongom. Kráľ zašiel tak ďaleko, že televízny štáb pustil do svojej súkromnej rezidencie Villa Eikenhorst.

Kráľovná sa intenzívne zaujíma o starosti a radosti bežných ľudí.
Kráľovná sa intenzívne zaujíma o starosti a radosti bežných ľudí.
Zdroj: Northfoto

Na začiatku sa uskutočnilo malé turné po tomto obydlí, kamera zachytávala rodinné fotografie a umelecké predmety, ktoré majú svoje miesto v knižnici. Na poličke bola napríklad bronzová socha, ktorú Beatrix vytvorila spolu so svojím najstarším synom.

Potom vladár poskytol uvoľnený, ale na druhej strane veľmi emotívny rozhovor. Spolu s moderátorom riešili päť desaťročí jeho života, pričom nevynechali ani veľmi intímne momenty. Jedným z nich bola smrť mladšieho brata Johana Frisa, ktorý utrpel úraz pri lyžovaní, zasypala ho lavína a následne upadol do kómy. Rodina celý rok a pol dúfala, že Johan bude silnejší ako smrť, ich nádeje však boli márne. Po dlhých mesiacoch v kóme sa s ním rozlúčili navždy. Mal iba 45 rokov.

Pre televíznych divákov si exkluzívne zaspomínal, že do 14 rokov vyrastal bez televízora, pretože tak rozhodli kráľovskí rodičia. V súčasnosti začína svoj deň čítaním novín v posteli, ako moderný panovník ich však číta na tablete.

Aby však Viliam Alexander ulahodil aj holandským rodičom, ako trojnásobný otec poznamenal, že jeho dcéry síce vlastnia smartfóny, určite nie však najmodernejšie modely a počas sviatkov a večerov ich nesmú používať.

Míňajú najviac peňazí

Za inteligentnou zmenou imidžu holandského panovníka stoja aj jeho osobní poradcovia. Zamestnáva ich niekoľko, je medzi nimi spisovateľ či bývalý asistent niekoľkých ministrov. Práve Viliam Alexander zaviedol túto funkciu na kráľovskom dvore. Sú to vlastne akoby jeho oči a uši na verejnosti a podieľali sa nemalou mierou aj na integrácii jeho najprv nenávidenej manželky do spoločnosti.

Byť obľúbeným, populárnym, chceným a takmer každý deň dokazovať ľudu, že monarchia je lepším riešením ako republika, tak to je prioritná práca všetkých členov kráľovských rodín v Európe a dá poriadne zabrať. Celé tímy odborníkov stoja za jednotlivými vladármi a učia ich triky, ako si podmaniť srdcia bežných ľudí, paradoxne aj neškodnými škandálikmi.

Celá kráľovská rodina nadšene podporuje holandských športovcov.
Celá kráľovská rodina nadšene podporuje holandských športovcov.
Zdroj: Northfoto

Príkladom toho je súčasná situácia v Spojenom kráľovstve. Poddaní, a vlastne celý svet dnes rieši nevraživosť medzi čerstvými švagrinami Kate a Meghan. Kráľovský dvor informácie o ich vzájomnom vzťahu oficiálne nevysvetľuje, je to z ich strany jasný, ale zároveň dobrý marketingový ťah. Najdôležitejšie totiž je, že sa intenzívne píše a rozpráva o kráľovskej rodine.

Holandská kráľovská rodina to má, v porovnaní s inými európskymi kolegami, o čosi ľahšie. V každej škole sa učia pieseň o kráľovi a kráľovnej, učitelia disponujú manuálmi, ako učiť o monarchii. Doslova národným zvykom je viesť už malé deti k láske ku kráľovskej rodine.

Možno aj preto si holandskí vladári dovolia míňať viac peňazí na zabezpečenie patričnej životnej úrovne. Belgický profesor Herman Matthijs zo Slobodnej univerzity v Bruseli sa už dlhší čas venuje výpočtom nákladov na chod kráľovských dvorov v Európe. Vychádza mu, že práve tá z krajiny tulipánov rozhadzuje najviac.

Na druhej strane, 25 percent opýtaných Holanďanov sa domnieva, že monarchiu by mala nahradiť republika. Zástancami zmeny sú však prevažne mladí ľudia, ktorí svoje názory, našťastie pre kráľovskú rodinu, vyjadrujú iba na sociálnych sieťach.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia