Sisu Lelkes Sklovskú (56) poznáme najmä ako muzikálovú divu. Známa speváčka je však aj pedagogička na vysokej škole. A najnovšie sa môže pochváliť veľkým úspechom.

Sklovská má obrovské skúsenosti na divadelných doskách. Okrem muzikálového spevu sa venuje aj opere. Pred pár rokmi sa rozhodla rozdávať svoje cenné rady budúcim kolegom na vysokej škole. Tam to však rozhodne neskončilo, pretože Sisa sa ďalej vzdelávala. "Učím na Akadémii umení v Banskej Bystrici muzikálový spev, ktorý sa otvoril pred piatimi rokmi prvýkrát v histórii na vysokej škole. Šéfka oddelenia prišla s týmto, či by som si nechcela urobiť doktorandské štúdium a ja som súhlasila," vysvetlila týždenníku Život speváčka.

"Venujem sa rôznym žánrom, som multižánrová speváčka a vždy, keď spievam na koncerte, zaradím tam aj operu. Ale modernizujem ju a vlastne teraz som neštudovala muzikál, ale išlo o štúdium klasického spevu - interpretačné umenie," vysvetlila Sklovská. Roky na škole však boli poriadna drina.

Zdroj: MATEJ KALINA

"Musela som prejsť vážnymi prednáškami, musela som písať rôzne ťažké práce. Bolo tam veľa predmetov a musela som absolvovať dva koncerty. Prvý koncert bol bohužiaľ zrušený kvôli pandémii. Mrzelo ma to. Prebehlo to tak, že som to nahrala na video a hodnotilo sa to takýmto spôsobom," vymenúva strasti Sisa, ktorá sa však nevzdala a učenie ju bavilo.

"Druhý koncert našťastie vyšiel. No nasadila som si naozaj vysokú laťku, dala som si najťažší repertoár pre môj hlasový obor. Ale robím to celý život, že si dávam vysokú laťku a keď sa mi ju podarí preskočiť a úspešne, je to úžasný pocit," hovorí. Sisu čakala dizertačná práca, ktorú musela napísať a téma bola u nej jasná. "Nerozmýšľala som ani sekundu. Operní a muzikáloví režiséri ma celý život obsadzovali do role femme fatale. Takže som písala práve femme fatale v mezzosopránových postavách v opere. Písala som to všetko z vlastných skúseností."

Okrem vlastných povinností však musela makať aj so svojimi žiakmi. "Bol to masaker, pretože so mnou končili moji traja študenti magistri. Bola som mnohým žiakom aj oponentka a vedúca prác. Písala som teda nielen svoju prácu, ale pomáhala som aj svojim žiakom," priznala Sisa, ktorá sa teší z úspechu. Práve dnes získala vysnený titul ArtD. "Zvládla som to, ale ešte mi to nedošlo, že to mám za sebou. Krásne posudky na mňa napísali. Až ma to dojalo a dám si ich normálne zarámovať. Boli to samé superlatívy."

A úspešní boli aj jej zverenci, ktorí skončili na samé áčka. Sisa je síce prísna pedagogička, no inak je pre svojich študentov priateľka, mama, psychologička. Má s nimi krásny vzťah a ich úspech už stihli osláviť. "Zobrali ma na chalupu, mali sme dámsku jazdu, moje tri žiačky a ja." Pre obľúbenú učiteľku pripravili obrovské prekvapenie. "Dali mi darček - nádhernú mačku. Ja som tak plakala a oni plakali so mnou," hovorí stále dojatá Sisa. Nový prírastok do rodiny dostal meno Leila. "Keď mi zomrie mačka, tak vždy polovicu z toho mena dávam ďalšej mačke. Posledná bola Leňa, takže preto Leila," uzavrela Sklovská, ktorá tak bude mať tri mačky vo svojej vile. So štúdiom pokračuje a podľa vlastných slov si ide urobiť docentúru.

SISU V ÚLOHE PEDAGOGIČKY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia